Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scada Pro - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


palex

Recommended Posts

έτσι θα ναι...μάλλον το παράδειγμα με τον 2D φορέα είναι ατυχές μιας και δε λαμβάνει υπόψιν τη διαφραγματική λειτουργία στο ζύγωμα όπως συμβαίνει στο χωρικό φορέα...Κάτι άσχετο μαυτά για τα μεταλλικά που λέγαμε πως έχω την εντύπωσει ότι τα έχουν ανακοινώσει επίσημα...στο συνέδριο των μεταλλικών κατασκευών στα Ιωάννινα που είχε γίνει τα διαφήμιζαν στο Scada pro σε συνεργασία με AutoCAD structural detailing...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 668
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Επανερχομαι στο θέμα των συνδυασμών και τα ανεβάσω και αργότερα αρχείο συνδυασμων με δική μου προταση

Εχετε παρατησεί ότι στην φωτό που επισυναπτω στους default συνδυασμούς η Φόρτιση ΕyD (Σεναρίο Δυναμικη- Εκκ) εχει το νουμερο LC 5 oπως ακριβώς και το νούμερο της Εrx??

Eλπίζω να είναι τυπογραφικό το θέμα και να μην λύνουμε με σεισμό +-0.3Erx αντι +-Eyd στους συνδυασμούς!

Οχι ότι θα επηρέαζε τραγικά τα αποτελεσματα αλλα δεν παυεί να είναι λαθος να συμβαινει αυτό!

post-380-131887222412_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

palex πρέπει να είναι τυπογραφικό λάθος,γιατί αν ανοίξεις την μάσκά των συνδυασμών και πατήσεις το ΤΧΤ και δεις τους συνδυασμούς η φόρτιση EyD(κατακόρυφη σεισμική φόρτιση) είναι Lc7. Εξάλλου αν γινότανε κάτι τέτοιο θα ήταν λάθος γιατι θα αντικαθιστούσε τον κατακόρυφο σεισμό με τη στρεπτική ροπή πουπροκύπτει από τον οριζόντιο σεισμό...

Link to comment
Share on other sites

Mek το είδα το Lc7 αλλα αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ειναι λαθος.

Το νουμερο που μπαινει διπλα από το Lc στο οutpout των συνδυασμών είναι αυτό το οποίο υπάρχει στο γκρι κουτακι ακριβώς δίπλα από την στηλη των σεναριων και για την γραμμη στην οποία σε παραπέμπουν τα σετ συνδυασμων που μετεχουν στην εξίσωση που παραγει τον εδιαφερομενο συνδυασμο.

Π.χ στα στατικά σεναρία βαζεις εσυ το χιονι Νουμερο 1 στην δεξια απο την στηλη των σεναρίων αλλα στους συνδυασμούς το χίονι θα παρει την αρίθμιση του LCαπο το γκρί κουτακι απο την σειρα δηλαδη της γραμμης που πας και εισαγεις το χιονι.

Στην πρωτη αυτη καρτέλα αλλωστε ορίζεις απο που θα παει το προγραμμα να διαβασει τα εντατικά μεγεθη του λες δηλαδη πηγαινει στην επίλυση του σεναρίου 3 (δυναμικη με εκκεντροτητες στην φωτο) και διαβασε τα εντατικά μεγέθη της 5ής ή της 7ής φόρτισης το νουμερο αυτό που γραφεις δίπλα απο τον αριθμό του σεναρίου. Οταν του λές να παει να διαβασει στατικό σεναριο που έχεις δημιουργήσει εσυ τότε το νουμερο αυτό αντιστοιχει στην φόρτιση που εχεις ορισει όταν δημιουργουσες το σεναριο (εκει που βαζεις τους συντελεστες που συμμετεχει το καθε loadcase στο σχηματισμο των Φ1,Φ2 κτλ).

Αυτό που μου εχουν πεί είναι ότι δεν εχει καμμια σημασία το ονομα το κειμενο δηλαδη που γραφει διπλα απο το νουμερο 5 δηλαδη το Εyd εκει θα μπορούσε να γραφει οτιδηποτε πχ να το βαλεις και να γραφει Νull αυτό που καταλαβαινει το προγραμμα είναι μονο το νουμερο της φόρτισης διπλα στον αριθμο του σεναρίου.Απο αυτα τα δυο νουμερα σχηματίζεται και το Lc το οποίο αριθμέιται από την σειρα της γραμμης.

Κανε καποιο πειραμα και με φορτία στατικα και θα το δεις λογικα ( δεν το εχω δοκιμασει α κομή) και στα αποτελεσματα των εντατικών μεγεθων.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα ένα απλό φορέα και για τη φόρτιση 7 SEISM. Y(δυν-εκκ), δίχνει μόνο κατακόρυφη ταλάντωση, και στα διαγράμματα μόνο αξονική στύλων - ενώ η 5 δίνει στροφή - μου φαίνονται μάλλον σωστά.Πάντως και το τυπογραφικό πρέπει να διορθωθεί για να μην μπερδευει. Δεν ξέρω palex αν εννοείς κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Mek το είδα το Lc7 αλλα αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ειναι λαθος.

Το νουμερο που μπαινει διπλα από το Lc στο οutpout των συνδυασμών είναι αυτό το οποίο υπάρχει στο γκρι κουτακι ακριβώς δίπλα από την στηλη των σεναριων και για την γραμμη στην οποία σε παραπέμπουν τα σετ συνδυασμων που μετεχουν στην εξίσωση που παραγει τον εδιαφερομενο συνδυασμο.

Π.χ στα στατικά σεναρία βαζεις εσυ το χιονι Νουμερο 1 στην δεξια απο την στηλη των σεναρίων αλλα στους συνδυασμούς το χίονι θα παρει την αρίθμιση του LCαπο το γκρί κουτακι απο την σειρα δηλαδη της γραμμης που πας και εισαγεις το χιονι.

Στην πρωτη αυτη καρτέλα αλλωστε ορίζεις απο που θα παει το προγραμμα να διαβασει τα εντατικά μεγεθη του λες δηλαδη πηγαινει στην επίλυση του σεναρίου 3 (δυναμικη με εκκεντροτητες στην φωτο) και διαβασε τα εντατικά μεγέθη της 5ής ή της 7ής φόρτισης το νουμερο αυτό που γραφεις δίπλα απο τον αριθμό του σεναρίου. Οταν του λές να παει να διαβασει στατικό σεναριο που έχεις δημιουργήσει εσυ τότε το νουμερο αυτό αντιστοιχει στην φόρτιση που εχεις ορισει όταν δημιουργουσες το σεναριο (εκει που βαζεις τους συντελεστες που συμμετεχει το καθε loadcase στο σχηματισμο των Φ1,Φ2 κτλ).

Αυτό που μου εχουν πεί είναι ότι δεν εχει καμμια σημασία το ονομα το κειμενο δηλαδη που γραφει διπλα απο το νουμερο 5 δηλαδη το Εyd εκει θα μπορούσε να γραφει οτιδηποτε πχ να το βαλεις και να γραφει Νull αυτό που καταλαβαινει το προγραμμα είναι μονο το νουμερο της φόρτισης διπλα στον αριθμο του σεναρίου.Απο αυτα τα δυο νουμερα σχηματίζεται και το Lc το οποίο αριθμέιται από την σειρα της γραμμης.

Κανε καποιο πειραμα και με φορτία στατικα και θα το δεις λογικα ( δεν το εχω δοκιμασει α κομή) και στα αποτελεσματα των εντατικών μεγεθων.

 

palex αν κατάλαβα καλά από τα λεγόμενα σου έχεις απαντήσει ο ίδιος στο πρόβλημα σου...αφού λες ότι το πρόγραμμα για κάθε σενάριο καταλαβαίνει το νούμερο της φόρτισης αριστερά(γκρίζο κουτάκι) από τον αριθμό σεναρίου το οποίο αυξάνεται προς τα κάτω και δε το ορίζουμε εμείς...

Link to comment
Share on other sites

@ MEK

δεν ειμαι και απολυτα σίγουρος αλλα εγω ετσι εχω καταλαβει οτι δουλευεί αυτή η γεννητρια συνδυασμων. Καποια στιγμή θα ανεβασω και κανενα αρχειο που συμπελιραμβανει και αλλα ειδη φορτίων να το συζητησουμε. Αυριο θα ρωτησω και την υποστηριξη αν βρω χρονο.

 

@ Στεφανος

Λογικό ειναι διοτι δεν ειδες καποιον συνδυασμο αλλα την καθε φορτιση ξεχωριστα δηλαδη απο την φωτο να το πω αλλιως είδες την LC5 και την LC7 (Φ5 & Φ7). Πρεπεί να το δεις από στους συνδυασμους (ενα συνδυασμο που να περιλαμβανει το Lc7 προσοχεί το Lc7 με μικρό c των συνδυασμων αναφερεται στο αριθμό στο γκρίζο κουτακι) τι αποτελεσμα βγαινει αν αλλαξεις το νουμερο δεξια απο την στηλη των σεναρίων. ΘΑ δοκιμασω να δώ αν τα αποτελεσματα των συνδυασμων είναι ίδια είτε γραφεις 5 είτε 7 δίπλα από τον αριθμό σεναριου και στο ΕyD και θα σας πω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.