Jump to content
ANTONIS130

Τα κλιμακοστάσια στο Σ.Δ. μετράνε μόνο όσα κατασκευάζονται;

Recommended Posts

Δηλαδή roka λες πως στο παρακάτω σχέδιο, ο Κ/Χ μετράει στην δόμηση έστω και αν δεν υπάρχει κλίμακα που συνεχίζει στην οροφή του?

 

20090317145414.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

roka, αν σου έχει τύχει μελέτη μεζονέτας, θα έχεις δει ότι η σκάλα που συνδέει δύο ορόφους, μετράει μόνο μια φορά και στο ανώτερο επίπεδο δεν λαμβάνεται υπόψη, παρ'όλο που εξυπηρετεί ωφέλιμο χώρο. Με την ίδια λογική δεν μετράει και στην περίπτωση μας. Δεν τίθεται θέμα αμφισβήτησης, καθώς έχω περάσει τέτοια αρκετά σε πολεοδομίες.

Αν, όμως στηρίζεις την άποψη σου σε κάποιο νόμο... περιμένω το απόσπασμα του.

Το παράδειγμα του erling είναι το χαρακτηριστικότερο για την περίπτωση που συζητάμε...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διαφωνώ . Το έχω κάνει αρκετές φορές και δεν προσμέτρησε .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μήπως έχει καμία σχέση αν από το κλιμακοστάσιο βγαινεις και στο δώμα ή αν μπαίνεις μόνο στο διαμέρισμα οπότε το δώμα παύει να είναι κοινόχρηστο?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά το ξανασυζητήσαμε αλλά δεν είχαμε καταλήξει κάπου διότι αφενός στο ΓΟΚ δεν υπάρχει ακριβής περιγραφή αφετέρου ο κάθε υπάλληλος (και όχι απλά η κάθε πολεοδομία) το μεταφράζει αλλιώς.

 

Πώς το ερμηνεύω εγώ και έχει μέχρι στιγμής γίνει δεκτό παντού: η κάθε σκάλα μετράει στην επιφάνεια του ορόφου που εξυπηρετεί. Στην περίπτωση του τελευταίου ορόφου μιας πολυκατοικίας (π.χ. Γ΄) η σκάλα που φαίνεται στην κάτοψη Γ΄ (και η οποία ξεκινά από τον Β΄) συμπεριλαμβάνεται στη δόμηση του ορόφου Γ'. Αντίθετα η σκάλα που ξεκινά από τον Γ΄και φτάνει στο δώμα είναι η λεγόμενη απόληξη (εξυπηρετεί το δώμα) και αυτή είναι που δε μετράει - και βεβαίως αυτή είναι που φαίνεται στο σχέδιο του δώματος.

 

Και τί γίνεται στο ισόγειο από όπου ξεκινά ένα κλιμακοστάσιο? Αυτό που μετράς στην κάτοψη του ισογείου δεν είναι η σκάλα (τα πατήματα) αλλά το δάπεδο του ισογείου κάτω από τη σκάλα (η προβολή της ας πούμε). Άσχετο αν ο χώρος αυτός είναι κατά βασιν άχρηστος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

συμφωνώ με ss-sk

ισχύει και το εξής (βάσει ΓΟΚ/85) που μπορεί να δημιουργεί επί πλέον πρόβλημα στο συνάδελφο που έθεσε το θέμα.

Όταν δεν γίνεται εξάντληση του ΣΔ ακόμη και η σκάλα της απόληξης μετράει στο ΣΔ

(δεν θυμάμαι σε ποιο άρθρο αναγράφεται-θυμάμαι ότι σε κάποια πολεοδομία το αντιμετώπισα και το είδα γραμμένο)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατί μπερδευόμαστε?

 

Ο κτιριοδομικός στο άρθρο 13 για τις Κλιμακες

 

(Αποφ-49977/3068/89. (ΦΕΚ-535/Β/30-6-89)

[ΙΣΧΥΕΙ απο 18-2-90] (ΦΕΚ-535/Β/89).

ΑΡΘΡΟΝ-7 ΑΡΘΡΟΝ-8 ΑΡΘΡΟΝ-9. (βλέπε και Αρθ.1-6,10-14).

"Τροποποίηση της Αποφ-3046/304/30-1-89 .

"Κτιριοδομικός Κανονισμός" (ΦΕΚ-96/Β/89)". ¨)

 

καταλήγει με την παράγραφο 8 που λέει:

 

8. Οι διατάξεις του άρθρου αυτού δεν έχουν υποχρεωτική

εφαρμογή στις καθ' ύψος προσθήκες κτιρίων που εχουν ανεγερθεί με

προγενέστερες του παρόντος διατάξεις, οπότε εφαρμόζονται οι

διατάξεις αυτές (δηλαδή της Νομοθεσίας της αρχικής Άδειας).

 

Αφου ο Β και Γ Όροφος είναι προσθήκη πρέπει να εφαρμοσθεί η Νομοθεσία της αρχικής Άδειας

Αν η αρχική άδεια εκδόθηκε με τον ΓΟΚ/73 η επιφάνεια του κλιμακοστασίου προσμετράται στο Σ.Δ. δοθέντος ότι τότε δεν υπήρχε Σ.Δ. αλλά υπολογιζόταν η συνολική επιφάνεια της οικοδομής με τα κλιμακοστάσια μαζί!!!

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Camelot η αρχική άδεια εκδοθηκε το 1986 οπότε σύμφωνα με τον Γ.Ο.Κ 85

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τότε η γνώμη μου είναι αυτό που λέει πιο επάνω ο ss_kk.

 

Πώς το ερμηνεύω εγώ και έχει μέχρι στιγμής γίνει δεκτό παντού: η κάθε σκάλα μετράει στην επιφάνεια του ορόφου που εξυπηρετεί.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δηλαδή αν εγώ στη συγκεκριμένη περίπτωση είτε ανεβάσω το κλιμακοστάσιο στο δώμα είτε όχι απο άποψης Σ.Δ. θα μετράνε τα ίδια τετραγωνικά? Δεν ακούγεται καπως παράλογο αυτό?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.