Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Μια ερώτηση...

 

Δϋναται να γίνει εξωτερική θερμομόνωση κελύφους (διαμέρισμα) σε μέρος μόνο της τοιχοποιίας (π.χ. πρόσοψη αλλά όχι πλευρικά) ? Εξυπηρετεί ελάχιστες απαιτήσεις ΚΕΝΑΚ μια τέτοια παρέμβαση ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω κάποιος να επικλινωνήσει με ΕΤΕΑΝ - ΥΠΕΚΑ και να ζητήσει άμεσα τριπλασιασμό των διατιθέμενων κεφαλαίων διότι με 4 χρόνια αναμονής, τα χρήματα που έχουν διαθέσει δεν φτάνουν ούτε για το 1/3 της ζήτησης... Έπειτα λέμε γιατί μένουν αδιάθετα τα κονδύλια του ΕΣΠΑ...

Link to comment
Share on other sites

Επισημαίνω κάποιες βασικές απορίες που ακόμα δεν έχουν απαντηθεί επαρκώς:

 

1) Πως μπορεί να εκδοθεί βεβαίωση περαίωσης για τον Ν.4495 όταν στα αρχεία απαιτείται η υποβολή Μελέτης Στατικής Επάρκειας? Δεν θα πρέπει να διευκρινιστεί ότι αυτό που ενδιαφέρει το πρόγραμμα είναι η καταβολή ολόκληρου του προστίμου και όχι το ανέβασμα των σχεδίων-δικαιολογητικών στην πλατφόρμα του Ν.4495?

 

Δεν απαιτειται σε ολα ΜΣΕ. Τωρα, για αυτα που απαιτειται.....ας φροντισουν οι ιδιοκτητες να τα τακτοποιησουν πριν την εναρξη. Καπου ειναι παραλογο να επιδοτηθει ο αυθαιρετουχος και να μεινει απ' εξω ο νομιμος.

 

3) Η θερμική αντίσταση βάσει της οποίας ορίζεται ή επιλέξιμη δαπάνη αφορά μόνο το θερμομονωτικό υλικό ή το σύνολο της τοιχοποιίας? Ολης της τοιχοποιιας , σαν συνολο. Το U ολου του τοιχου θα περασεις στο προγραμμα για να κανεις υπολογισμο

 

4) Για την επιδότηση των τεντών ποια μ2 λαμβάνονται υπόψιν του πανιού ή της επιφάνειας που σκιάζει? πανιου

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, η ερώτηση αφορά το δικό μου ακίνητο , εχω την ψιλή κυριότητα 100% σε διαμέρισμα το οποίο ενοικιαζεται(ως 1η κατοικία), Μου δίνουν την επικαρπία οι γονείς μου με συμβόλαιο σήμερα 1/03/2018 και κάνω μισθωτήριο αμέσως με τον ίδιο ενοικιαστή.Μπορώ να κάνω αίτηση στο πρόγραμμα εγώ παρόλο που απέκτησα την επικαρπία σήμερα; Ευχαριστώ πολύ.

Ναι...Θα λαβεις υποψιν σου την παραγραφο "προσφατη αποκτηση ακινητου" και πριν την αιτηση θα ενημερωσεις το Ε9 σου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι...Θα λαβεις υποψιν σου την παραγραφο "προσφατη αποκτηση ακινητου" και πριν την αιτηση θα ενημερωσεις το Ε9 σου.

 

 

Για κάποιο λόγω η παράγραφος "πρόσφατη απόκτηση ακινήτου" μιλάει ΜΟΝΟ για πλήρη κύριο ή επικαρπωτή (όπως στις μισθώσεις), το ίδιο και η Υ/Δ κύριας κατοικίας του παραρτήματος..

Τι γίνεται όμως σε περίπτωση πρόσφατης απόκτησης ψιλής κυριότητας?? Πώς θα δηλώσει ο ψιλός κύριος ότι το έχει κύρια κατοικία? Μήπως πρέπει να του το παραχωρήσει ο επικαρπωτής γιαυτό δεν τον περιλαμβάνει στην συγκεκριμένη περίπτωση???

Link to comment
Share on other sites

""" ata "" Γιατί θα θεωρηθεί ριζική ανακαίνιση με την προσθήκη ατομικού λέβητα? 

 

 

Απλά είμαι στο όριο (οικονομικό) με την αλλαγή κουφωμάτων και ηλιακού οπότε από εκεί και πέρα ξεπερνάω το 25%. Στην επαρχία οι τιμές είναι χώμα.. ελπίζω να αλλάξει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Πως θα υπολογιστει ο επιλεξιμος προυπολογισμος στην υποβολη της αιτησης;Με βαση την οικονομοτεχνικη μελετη του πρωτου ΠΕΑ;;Ή απο το εντυπο παρεμβασεων που θα συμπληρωσουμε;Και αν απο το τελευταιο στην περιπτωση που δεν εχουμε προσφορες απο προμηθευτες,θα παει με τις τιμες του οδηγου(αναλογα βεβαια με τους δεικτες U,R,kw πλπ.);;

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγω η παράγραφος "πρόσφατη απόκτηση ακινήτου" μιλάει ΜΟΝΟ για πλήρη κύριο ή επικαρπωτή (όπως στις μισθώσεις), το ίδιο και η Υ/Δ κύριας κατοικίας του παραρτήματος..

Τι γίνεται όμως σε περίπτωση πρόσφατης απόκτησης ψιλής κυριότητας?? Πώς θα δηλώσει ο ψιλός κύριος ότι το έχει κύρια κατοικία? Μήπως πρέπει να του το παραχωρήσει ο επικαρπωτής γιαυτό δεν τον περιλαμβάνει στην συγκεκριμένη περίπτωση???

ο ΨΙΛΟΣ κυριος δεν εχει δικαιωμα αιτησης , ετσι κι αλλιως. Ο συναδελφος μιλουσε για πληρη κυριοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.