Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

O ψιλός κύριος δεν έχει κανένα δικαίωμα να έχει 1η κατοικία το ακίνητο στο οποίο έχει ο ίδιος την ψιλή κυριότητα, μόνο με την ιδιότητά του αυτή. Θα πρέπει ο επικαρπωτής είτε να του το έχει κάνει δωρεάν παραχώρηση, είτε να του το νοικιάζει.

Μπορει και να είναι φιλοξενούμενος ο ψιλός κύριος π.χ. ο πατερας επικαρπωτης, ο γιος ψιλος κύριος, μενουν ολοι μαζί και κάνει αίτηση ο γιος λόγω χαμηλού εισοδήματος.

Μπορεί επίσης να μένει ο επικαρπωτής στο διαμέρισμα και να κάνει αίτηση ο ψιλός κύριος.

 

Μόνο σε περίπτωση ενοικίασης αποκλείεται ο ψιλός κύριος από την αίτηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στο "ρε τι λέμε.." αυτό λες. Θεωρείς ότι γίνεται και αν γίνεται είναι σωστό;

Εγώ θεωρώ ότι δεν θα γίνει έτσι και ο μόνος τρόπος να μετρηθεί, να αποδεικνύεται και να ελέγχεσαι είναι με τα δομικά (που βάζεις και στο xml.

Αυτό λέμε.

Όσο για την ακρίβεια της μέτρησης σου εξηγώ: ΔΕΝ ελέγχομαι σε αυτή τη μέτρηση ως εν. επιθεωρητής (τη γωνία υπολογίζω) χωρίς να χρειάζεται να ξέρω το εμβαδόν.

 

 

Συμφωνώ ότι δε βγαίνει. Αλλά κάνεις και μικρή παρέμβαση και δε βγαίνει. Αν έκανες παρέμβαση 30m2 θα έβγαινε.

Η απορία είναι εύλογη:

Πόσο να επιδοτηθείς για 1m2 για τον Fov,c;

 

EDIT: Εάν αρκεί το 1m2 για να βάλω τέντα 30m2 ας βγει τελείως ο όρος να μπαίνουν και χωρίς παρέμβαση μόνωσης ή αντικατάστασης κουφώματος.

Πάντα υπάρχει άκρο όπως και να το δούμε.

Όπως το λέτε υπάρχει το άκρο που λέω. Όπως το λέω εγώ υπάρχει το άκρο που λέει ο katrmp στο #843.

Το "ρε τι λέμε" πήγαινε στη μεζούρα του πελάτη που θα τη μετρήσει. Μην αρπάζεσαι, πλάκα κανουμε

Link to comment
Share on other sites

Δυόροφη οικοδομή στην οποία το ισόγειο μπορεί να ενταχθεί (κύρια κατοικία) αλλά ο όροφος όχι (κενό διαμέρισμα) τι μπορεί να κάνουν για να βάλουν θερμομόνωση στην ταράτσα (κοινόχρηστη δαπανη)

Μπορεί ο ιδιοκτήτης του ισογείου να το εντάξει σαν πολυκατοικία?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το θέμα στο Michanikos.gr που συζητάμε, βρίσκουμε προβλήματα, δίνουμε πιθανές λύσεις και στην ουσία τους ετοιμάζουμε το FAQ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αν λάβουμε υπόψη το Διαγωνισμό για την «Αναβάθμιση Υποδομών Εξοπλισμού για την υλοποίηση της Δράσης ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΚΑΤ’ ΟΙΚΟΝ ΙΙ»

https://et.diavgeia.gov.gr/decision/view/7%CE%96%CE%A3%CE%9C46%CE%A8%CE%A7%CE%A8%CE%96-%CE%93%CE%9F5

που γράφει για υποβολή προσφορών μέχρι 16/3, πάμε για μετά το Πάσχα, αν όχι για Μάη-Ιούνη!!!

 

Εκτός αν το Ελληνικό Δημόσιο κάνει το "Θαύμα" του...

 

Τώρα, για τη συναίνεση που απαιτείται από συγκύριους, μόνο αυτό υπάρχει:

5Α. ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ VΑ_Δήλωση Ωφελούμενου Οριστικής Υποβολής Αίτησης  ( παράγραφος 8 )

http://www.michanikos.gr/_/Ειδήσεις/-/τα-παραρτήματα-και-οδηγίες-συμπλήρωσης-αίτηση-r6629

Το 6.

Edited by mech7
Link to comment
Share on other sites

Τώρα, για τη συναίνεση που απαιτείται από συγκύριους, μόνο αυτό υπάρχει:

5Α. ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ VΑ_Δήλωση Ωφελούμενου Οριστικής Υποβολής Αίτησης  ( παράγραφος 8 )

http://www.michanikos.gr/_/Ειδήσεις/-/τα-παραρτήματα-και-οδηγίες-συμπλήρωσης-αίτηση-r6629

Το 6.

Νομίζω ότι αυτό αφορά τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες σε περίπτωση αίτησης σε πολυκατοικία ( οτι δεν έχουν πρόβλημα πχ να βάλεις θερμομόνωση στους τοιχους του διαμερίσματος σου και να "χαλάσεις" την όψη...) Η Υ/Δ συγκυρίων δεν έχει βγεί κάπου και θεωρώ οτι απλά θα μπεί μια Υ/Δ που θα γραφει.... "δεν έχω πρόβλημα να ενταχθεί το ακίνητο μου στην εξοικονομώ με την αίτηση του ταδε..."

Link to comment
Share on other sites

Στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ βάζεις στο σενάριο 1 τον ηλιακό σου (π.χ. επιλεκτικός επίπεδος  2,00 m2). 

Κάνεις "Εκτέλεση"

Στην καρτέλα "Αποτελέσματα" -> "Απαιτήσεις-κατανάλωση" στην επιλογή "Σενάριο 1" διαιρείς την τιμή "Ηλιακή ενέργεια για ΖΝΧ" με το άθροισμα των τιμών  : ("ΖΝΧ" + "Ηλιακή ενέργεια για ΖΝΧ").

Αν το αποτέλεσμα είναι μικρότερο του 0,60, αυξάνεις την επιφάνεια του ηλιακού συλλέκτη μέχρι να πετύχεις πηλίκο >0,60

 

Ο στόχος του 60% είναι μόνο για νέα κτήρια ή ριζικά ανακαινισμένα αν κατάλαβα καλά και όχι για όλες τις παρεμβάσεις σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.