Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Όταν στα στοιχεία ενός λέβητα αερίου, δίνει ένα μεγάλο εύρος τιμών της αποδιδόμενης ισχύς, τότε τι νούμερο βάζουμε; Πχ (εντελώς τυχαίο το παράδειγμα για να μην παρεξηγηθώ) στο παρακάτω λινκ, για να βρειτε σε ποια κατηγορία επιδότησης ανήκει ο λέβητας, ποια ισχύ θα βάζατε, και με ποια λογική; Παίρνουμε το μέσο όρο; Παίρνουμε την υψηλότερη τιμή;  

 

http://www.baxihellas.gr/wp-content/uploads/2016/11/Luna3_Avant_prosp_2pages_.pdf

Link to comment
Share on other sites

0.5

ευχαριστώ πολυ! να ρωτήσω και κατι ακόμα αμα γνωρίζετε 

σύμφωνα με τα στοιχειά π εχω για να βγάλω το U κατω από το 0,50 πρέπει το R μου να ειναι πάνω απο 1,8 δηλαδή παω στην κατηγορία 2.ΙΙ σύμφωνα με το πρόγραμμα, υπάρχει πρόβλημα σε αυτο; πως επιλέγω σε ποια απο της 2 κατηγορίες πρέπει να ειναι το R.; ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

zio7 εχω στειλει κι μειλ αλλα δεν εχουν απαντησει. ρωτησα πως προκυπτει το συγκεκριμενο ασυμβιβαστο, εφοσον δεν αναφερεται και στον οδηγο, και μου λεει για λογους ελεγχου..

ata ο Α ΠΕΑ δεν μπορει να ειναι και Β ΠΕΑ. Ο συμβουλος μπορει να βγαλει Α ΠΕΑ ή Β ΠΕΑ, οχι και τα δυο οπως προκυπτει απο το προηγουμενο..

προσωπικα το βρισκω λογικο πρακτικα, αλλα δεν αναφερεται πουθενα στον οδηγο και ειναι απαραδεκτο να διευκρινιστει αφου ανοιξει το συστημα..

Edited by lenia_s
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση στο εντυπο παρεμβάσεων για μονοκατοικία στον πίνακα δεν βλεπω να ζηταει στοιχια προμηθευτη -αναδόχου, είναι σωστό ή να κοιτάξω αλλού?

Link to comment
Share on other sites

ο Α ΠΕΑ δεν μπορει να ειναι και Β ΠΕΑ. Ο συμβουλος μπορει να βγαλει Α ΠΕΑ ή Β ΠΕΑ, οχι και τα δυο οπως προκυπτει απο το προηγουμενο..

προσωπικα το βρισκω λογικο πρακτικα, αλλα δεν αναφερεται πουθενα στον οδηγο και ειναι απαραδεκτο να διευκρινιστει αφοτου ανοιξει το συστημα..

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί ο Α' επιθεωρητής δεν μπορεί να είναι και Β'. Νομίζω μάλιστα ότι είναι ο πιο κατάλληλος για το σκοπό αυτό. Έχει κάνει μετρήσεις, γνωρίζει το ακίνητο και επιβεβαιώνει ότι εκτελέστηκαν οι παρεμβάσεις που ο ίδιος ζήτησε σε συνεργασία με τον ιδιοκτήτη. (Υπ'οψιν ότι το Β' ΠΕΑ χτίζεται βάσει τιμολογίων)

 

Από την άλλη δεν έχει κανένα πρόβλημα να είναι και σύμβουλος έργου (καθαρά δικπεραιωτικός ο ρόλος)

 

Για μένα δεν συντρέχει κανένα ασυμβίβαστο σ'αυτές τις εργασίες, Αυτό υποστηρίζει και η (αρκετή...) εμπειρία απο το Εξοικονόμηση Ι. Ποτέ δεν υπήρξε κάποιο θέμα σε καμία περίπτωση.

Edited by Calibrator
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πές οτι σε βαζει συμβουλο έργου, μπαίνεις τον βοηθάς, αλλά προκύπτει ασυμβίβαστο, και οπότε δεν θές να συνεχίσεις σαν σύμβουλος έργου, αλλα μόνο να βγάλεις το 2ο πεα. Εφόσον δεν θα κόψεις ΑΠΥ ώς σύμβουλος έργου, υπάρχει πρόβλήμα? Θα μπορείς να κάνεις το 2ο ΠΕΑ?

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση μη ύπαρξης συστήματος θέρμανσης σε γκαρσονιέρα μπορούμε να βάλουμε split a/c (με κάλυψη μικρότερη του 1 λόγω wc);

Σε κατοικία το θεωρητικο σύστημα θέρμανσης πλέον είναι ηλεκτρικές μονάδες. Τσεκαρε Τοτεε η βοήθεια ΤΕΕ κενακ.
Link to comment
Share on other sites

 

 

Από την άλλη δεν έχει κανένα πρόβλημα να είναι και σύμβουλος έργου (καθαρά δικπεραιωτικός ο ρόλος)

 

Για μένα δεν συντρέχει κανένα ασυμβίβαστο σ'αυτές τις εργασίες, Αυτό υποστηρίζει και η (αρκετή...) εμπειρία απο το Εξοικονόμηση Ι. Ποτέ δεν υπήρξε κάποιο θέμα σε καμία περίπτωση.

+1. Δεν μπορούν να επιβάλλουν ένα ασυμβίβαστο που δεν προκυπτει απο πουθενά. Εδω τελικά δεν έχει ασυμβίβαστο η τακτοποίηση και μιλάμε για το 2ο ΠΕΑ? Σιγουρα γνωριζε αυτος που το έλεγε?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν τίθεται θέμα ασυμβίβαστου, ήταν απλώς άσχετος ο συνομιλητής σου!

Το πολύ πολύ να υπάρχει ασυμβίβαστο στο β πεα εάν κληθείς να εκδόσεις άδεια για τις εργασίες του προγράμματος...

 

Όσο για την παράταση, την θεωρώ και εγώ δεδομένη.

 

Στάλθηκε από το G3311 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.