Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Σενάριο δικό μου : Αύριο ανοίγει το σύστημα όπως τα λέει το b2green. Άλλωστε οι γνώστες περί νόμων αυθαιρέτων θα πρέπει να ξέρουν ότι εφόσον το είπε ο Γρυλλάκης θα γίνει. Στη συνέχεια όμως θα κολλήσει για αρκετό καιρό εκεί, γιατί θα πρέπει να ρυθμιστούν τα θέματα των ΚΥΑ για τις ΕΕΜΚ, για τη ριζική ανακαίνιση κλπ. Μετά το Πάσχα μπορεί και να προχωρήσουμε στην επόμενη φάση.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνουμε ΠΕΑ για ΤΜΗΜΑ ΚΤΙΡΙΟΥ (είτε διαμέρισμα σε πολυκατοικία, είτε μονοκατοικία Α ορόφου με κατάστημα στο ισόγειο)

δεν ασχολούμαστε με κλιμακοστάσια και ΜΘΧ.

ΩΦΕΛΙΜΗ=ΣΥΝΟΛΙΚΗ=ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΟΣ ΜΟΝΟ

 

είναι τμήμα κτιρίου αλλά το κλιμακοστάσιο δεν είναι κοινόχρηστος χώρος. Στο Ε9 φαίνεται σαν εμβαδόν του διαμερίσματος κ η ωφέλιμη επιφάνεια και το κλιμακοστάσιο

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση μιας και δε φαίνεται ξεκάθαρα στο υπερκαταπληκτικό εγχειρίδιο. Το Π.Ε.Α. το εκτυπώνουμε-σφραγίζουμε-σκαναρουμε-ανεβάζουμε ή θα το πάρει ηλεκτρονικά με βάση τον αριθμό του?

Edited by arisermpo
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι! Ξεκίνησα να διαβάζω τον οδηγό χρήσης του συστήματος και αμέσως έπεσε στο μάτι μου η παράμετρος του "εγγυητή". Δεν θυμάμαι όμως στον οδηγό τίποτα που να αφορά εγγυητές. Ξέρει κανένας κάτι περισσότερο; Αφορά την Τράπεζα;

Edited by xioann
Link to comment
Share on other sites

Στο ΠΕΑ έχω περιγράψει 3 παερμβάσεις, πιάνουμε το 70% του στόχου. Στη συνέχεια ο ιδιοκτήτης μου ζήτησε να βάλουμε και μια τέταρτη ήτοι να την περιγράψω στο έντυπο παρεμβάσεων (Παράρτημα ΙΙΙ). Μπορώ; Ή πρέπει να ανακαλέσω το ΠΕΑ και να κάνω νέο σενάριο;  

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Σενάριο δικό μου : Αύριο ανοίγει το σύστημα όπως τα λέει το b2green. Άλλωστε οι γνώστες περί νόμων αυθαιρέτων θα πρέπει να ξέρουν ότι εφόσον το είπε ο Γρυλλάκης θα γίνει. Στη συνέχεια όμως θα κολλήσει για αρκετό καιρό εκεί, γιατί θα πρέπει να ρυθμιστούν τα θέματα των ΚΥΑ για τις ΕΕΜΚ, για τη ριζική ανακαίνιση κλπ. Μετά το Πάσχα μπορεί και να προχωρήσουμε στην επόμενη φάση.

 

Mακάρι αδερφέ, γιατί οι τύποι είναι το λιγότερο αστείοι..παραμονή απόγευμα ανάρτηση 25σελιδου οδηγού και λένε η ώρα που θα ανοίξει αύριο η πλατφόρμα θα ανακοινωθεί αύριο :shock:  :shock:  :shock:  :shock: ..λες και εμείς πρέπει να είμαστε πάνω από το πισι και να πατάμε ανανέωση λες και δεν έχουμε άλλες δουλειές να κάνουμε...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.