Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Το συνυπολογίζεις στο U και προσθέτεις την τιμή στην συνολική τιμή/m2 του σεναρίου.

ΑΓΝΗ: Περιγραφικός είναι ο τίτλος. Δεν αλλάζει την κατανάλωση.

(η ΑΓΝΗ εννοεί να το βάλεις στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ το U από τα select που περνάει και στην περιγραφή "με ρολά" ή "με εξώφυλλα").

 

κονικοκε: Εάν δεν έχει mail θα βάλω το δικό μου.

μόνο το U και το κόστος να βάλω ; έχετε να μου προτείνεται καποιο σύνηθες U ;

Link to comment
Share on other sites

Στο κίτρινο κελί (στα διαφανή): με δεξί κλικ στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ το διαλέγεις. Το βάζει μόνο του.

υγ: μην απαντάς με το προηγούμενο ποστ μου ενσωματωμένο στο μήνυμα.

Edited by Sw0rdf1sh
Link to comment
Share on other sites

Στο κίτρινο κελί (στα διαφανή): με δεξί κλικ στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ το διαλέγεις. Το βάζει μόνο του.

υγ: μην απαντάς με το προηγούμενο ποστ μου ενσωματωμένο στο μήνυμα.

τα ρολλα θα τα περάσω στης διαφανείς ή αδιαφανείς επιφάνειες  δεν κατάλαβα καλά; γιατι στης αδιαφανείς δεν βλέπω κίτρινο κελί  

Link to comment
Share on other sites

Σαν του πες απάντα με quote δηλαδή.  :smile:

 

bardale: Μην κάνεις παράθεση το μήνυμα εφόσον απαντάς αμέσως. Επίσης διάβασε λίγο καλύτερα τις ΤΟΤΕΕ

Edited by Astrolavos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεξί κλικ στο κελί Τύπος ανοίγματος λένε τα παιδιά να κάνεις για να σε βοηθήσει το πρόγραμμα να υπολογίσεις το U ενός κουφώματος..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Mια ερώτηση έχω για να σιγουρευτώ.  Αν δεν υπάρχουν σπλιτ επιδοτούνται η τοποθέτηση ή μόνο η αντικατάσταση. Επιδοτείται η αντικατάσταση σπλιτ που χρησιμοποιείτετε μονο για ψύξη (για θέρμανση υπάρχει η κεντρική της πολυκατοικίας.)?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ στις "διαφανείς" (3η καρτέλα) στο άνοιγμα πατάς με δεξί κλικ στον "Τύπο ανοίγματος*" και βγάζει 1 αναδυόμενο (Βοήθεια) με 4 select. Διαλέγεις "Τύπος εξωτερικής προστασίας" -> Με ρολλά ή με εξώφυλλά.

Βάζεις και όλα τα άλλα (πχ 2πλος υαλοπίνακας, πλαίσιο, % πλαισίου) και στο βάζει μόνο του το U και την περιγραφή.

Προσθέτεις και την τιμή. πχ για παρέμβαση αλουμινίου - εξωστόθυρα και 2<U<3.2 βάζεις τιμή 300+140=440€/m2 εκεί.

Ανάλογα και για άλλες παρεμβάσεις.

 

Αν βρεις σε ΠΕΑ ρολά στο υπάρχον κτίριο πως τα βάζεις; Όπως τα βάζεις και σε επιθεώρηση.

 

PS: Διάβασε τις ΤΟΤΕΕ πριν κάνεις εξοικονομώ. Τα ρολά είναι εξωτερική προστασία σε διαφανείς επιφάνειες. Δεν είναι αδιαφανές σταθερό δομικό στοιχείο.

Edited by Sw0rdf1sh
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω κυκλοφορεί μόνο το έντυπο πρότασης παρεμβάσεων πάρτε και το V-A.

Μα δεν χρειάζεται, για αυτο δεν έχει θέση υπογραφης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για αρχείο. Που να ξέρω. Τα χω κάνει όλα doc. Θα τα ανεβάσω και στα download.

Στη λίστα δικαιολογητικών είναι μόνο το έντυπο παρεμβάσεων. Αλλά αν το ζητάει μετά μην το ψάχνουμε εκείνη την ώρα.

Edited by Sw0rdf1sh
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλά εκανες φίλε. 

Απλά επειδη στο εξοικον.Ι ήταν πραγματι υπευθυνες δηλώσεις, εδω σε κάποιο σημείο θα έχει κλικ, και θα θεωρείται ηλεκτρονική (μαλλον)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.