Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Διαφωνώ με την προυπόθεση υπαρξης σύστασης για να χαρακτηριστει πολυκατοικιά....

εδώ υπάρχουν 3όροφα και 4όροφα χωρίς σύσταση....μονοκατοικίες είναι?

Εμας σαν μηχανικους μας ενδιαφέρει η πραγματικότητα, η ύπαρξη ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΩΝ κτηριακών μονάδων....

Η λέξη συσταση οριζοντιων ιδιοκτησιών δεν υπάρχει πουθενα στον οδηγό.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πραγματικά άξιο συζήτησης όλο αυτό το θέμα με τα διώροφα που δεν έχουν σύσταση οριζόντιου. Το συζητάω εδώ και καιρό (ακόμα και από πεα που έκανα για ενοικιάσεις) με πολλούς συναδέλφους φίλους για το πως το αντιμετωπίζουν, αλλά προσωπικά νομίζω ότι αν δεν υπάρχει σύσταση είναι λίγο δύσκολο να μελετήσεις την μια κατοικία από τις δυο σαν τμήμα κτιρίου. Νομίζω είναι μονοκατοικία στο σύνολο της. Ειδικά όταν δεν υπάρχουν κλιμακοστάσια και τέτοια και απλά είναι δυο όροφοι του ίδιου ιδιοκτήτη με διαφορετικές εισόδους.

 

Από την άλλη βέβαια το αντεπιχείρημα είναι ότι εγώ μπορώ να σηκώσω σαν ιδιοκτήτης μια τριώροφη πολυκατοικία με ένα διαμέρισμα στον κάθε όροφο και δεν είμαι υποχρεωμένος να κάνω σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών. Στην περίπτωση αυτή δεν μπορώ να κάνω δηλ Εξοικονομώ για ένα διαμέρισμα μόνο; Και αν μου πείτε ότι μπορώ δε θα έπρεπε να υπάρχει κάτι που να αποδεικνύει ότι είναι ξεχωριστή ιδιοκτησία; Γιατί δε θα υπάρχει χωρίς σύσταση...

 

Νομίζω δηλ ότι στο όλο θέμα εμπλέκεται λίγο και ο αριθμός και η φύση των ιδιοκτητών όπως και η ύπαρξη σύστασης, για το πως θα μελετήσουμε ένα σπίτι. Το λαμβάνω υπόψη προσωπικά

 

Edit. Με πρόλαβες με την απάντηση σου mechgian

Edited by Fade2Black
Link to comment
Share on other sites

Η ύπαρξη σύστασης ιδιοκτησιών θα έπρεπε να απασχολήσει τους λογιστές για την σωστή συμπλήρωση του Ε9.

 

Στον οδηγό του προγράμματος δεν αναφέρεται πουθενά η παράμετρος της σύστασης ιδιοκτησίας. 

Link to comment
Share on other sites

Το λεκτικό του οδηγού στην σελ14, στον ορισμό της μονοκατοικιας αναφέρει: "το ενιαίο κτίριο που περιλαμβάνει μία ιδιοκτησία...".

Στο παράδειγμα που ανέφερα στο #1400, υπάρχουν δυο ιδιοκτησίες μεν , χωρίς Σ.Ο.Ι. δε.Επαναλαμβάνω, πώς το θεωρούμε μονοκατοικία?

εδιτ: συμφωνώ joanlioliou δεν αναφέρεται πουθενά η Σ.Ι. στον οδηγό. Η άποψη σου? Τμήμα κτιρίου σε πολυκατοικία? Γιατί εγώ αυτό καταλαβαίνω.

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Να σας το θέσω σε άλλη βάση το ερώτημα. Έστω κτίριο με 4 διαμερίσματα χωρίς σύσταση οριζόντιου και έναν ιδιοκτήτη που τα νοικιάζει και τα 4. Βγάζετε 4 ΠΕΑ ένα για το κάθε διαμέρισμα ή ένα για το κτίριο σα σύνολο;

Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως κακοδιατυπωμένο. Αλλά με βάση τους προηγούμενους ορισμούς, έχεις περίπτωση κτηριακής μονάδας σε μονοκατοικία. Εφόσον αποτελεί κύρια κατοικία μπορεί να γίνει αίτηση μόνο γι αυτήν. Απλά προσοχή εάν για κάποιο λόγο τις σπάσετε σε δύο αιτήσεις, η δεύτερη να γίνει απ' τον άλλο ωφελούμενο.

 

EDIT: Ο ορισμός δίνεται απ' τον οδηγό και όχι με βάση τη λογική. Ένα κτίριο μια ιδιοκτησία=Μονοκατοικία(μπορούν να υπάρχουν πολλοί συνιδιοκτήτες, αλλά αυτό δεν την καθιστά πολλές ιδιοκτησίες). Πολλές ιδιοκτησίες=Πολυκατοικία.

Edited by Astrolavos
Link to comment
Share on other sites

@ grigas : Το ορθό ενεργειακά είναι να βγει ένα πεα για όλο το κτίριο. Επίσης αυτό το ένα πεα μπορεί να χρησιμοποιηθεί μετά και για κάθε ένα επιμέρους (πώληση, ενοικίαση κλπ κλπ). είναι κάτι που έχει συζητηθεί πολύ στο παρελθόν και εδώ στο φόρουμ και έχει απαντηθεί και από συμβολαιογράφους.

στο θέμα του εξοικονομώ όμως, αν θέλει υπαγωγή ένας θα πρέπει να κάνεις πεα για τον ένα, ήτοι τμήμα κτιρίου - πολυκατοικία. εγώ αυτό καταλαβαίνω.

 

@Astrolavos: πέραν από την κακή διατύπωση, υπάρχουν δύο περιορισμοί στο παράδειγμα που αναφέρω στο #1400:

1. δεν υπάρχει μία ιδιοκτησία στο κτίριο, αλλά δύο, του Α και του Β. (ξέρω θα μου πεις δεν έχουν Σ.Ο.Ι., όμως ποιος δηλώνει τί?..είναι μονοκατοικία αυτό το πράγμα? μία κατοικία?) 

2. δεν είναι η μοναδική κατοικία του κτιρίου η του Β που θα υπαχθεί..υπάρχει και του Α.

 

ξανά edit: αυτό που αναφέρει ο/η joanlioliou στο #1409, είναι ένας πολύ ωραίος λόγος για να συνεχίσουν οι μηχανικοί να κάνουν πεα  - εξοικονομώ νυχθημερόν και να τρέχουν να προφτάσουν τις αιτήσεις του εξοικονομώ.  :mrgreen:  :mrgreen:

μετά όταν θα ζητάνε τα ρέστα οι "κομμένοι" να δώ τί θα γίνει  :mrgreen:  :mrgreen:

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

Να σας το θέσω σε άλλη βάση το ερώτημα. Έστω κτίριο με 4 διαμερίσματα χωρίς σύσταση οριζόντιου και έναν ιδιοκτήτη που τα νοικιάζει και τα 4. Βγάζετε 4 ΠΕΑ ένα για το κάθε διαμέρισμα ή ένα για το κτίριο σα σύνολο;

 

Πες ότι βγάλεις 1 ΠΕΑ σαν μονοκατοικία εφόσον θεωρήσεις οτι δεν υπάρχει σύσταση..

Το Ε9 σου θα έχει ομως 4 καταχωρήσεις για 4 διαμερίσματα καθώς έτσι μπορεί και τα νοικιαζει....Αυτομάτως το "έξυπνο" σύστημα θα σε βγάζει μη επιλέξιμο.

 

Δεν μπορούμε να νοικοκυρέψουμε τον κάθε ένα που δεν έκανε σύσταση για να γλιτώσει τα λεφτά αλλά θέλει να τα νοικιάζει ξέχωρα. 

Link to comment
Share on other sites

και σε συνέχεια του #1407. Εάν σπάσετε περισσότερες κτηριακές μονάδες της μονοκατοικίας απ' τους συνιδιοκτήτες της ιδιοκτησίας ίσως κινδυνεύετε να απορριφθείτε.

 

EDIT: Πιστεύω αν συγκρίνουμε το λεκτικό της Μονοκατοικίας-β)κτηριακή μονάδα με το πως εκδίδεται το ΠΕΑ σε περίπτωση διαμερίσματος, παίρνουμε και την απάντηση μας.

  1. Εκδίδεται ΠΕΑ για Κτηριακή Μονάδα και χρήση Μονοκατοικία
  2. Εκδίδεται ΠΕΑ για Κτηριακή Μονάδα και χρήση Πολυκατοικία

Εφόσον έχουμε Κτηριακή Μονάδα το μόνο που αλλάζει είναι η χρήση του Κτιρίου. Εάν το σκεφτούμε αλλιώς πέφτουμε σε παράδοξο. Ότι μεν είναι διαμέρισμα, αλλά με βάση τον ορισμό δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι και πολυκατοικία.

Edited by Astrolavos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.