Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΥΑ - Οδηγός Εφαρμογής Εξοικονόμηση Κατ΄ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

Τρεις ερωτήσεις για επιβεβαίωση χιλιοειπωμένες, αλλά επανάληψη μήτηρ μαθήσεως  :mrgreen:

 

1) Σε γονική παροχή κάνει και το παιδί που είναι ψιλός κύριος (έστω ότι το έχει αυτός ώς 1η κατοικία) και ο επικαρπωτής δηλ ο γονιός, όποιος από τους δύο θέλει έτσι δεν είναι; Με μπέρδεψε λίγο στο 1 η ΥΔ του παραρτήματος ΙΧ η οποία δεν αναφέρει κάτι για ψιλό κύριο αλλά μόνο για πλήρη ή για επικαρπωτή. Δικαιούται και ο ψιλός έτσι δεν έχουμε πει;

 

2) Στην περίπτωση ενοικίου κάνει μόνο ο επικαρπωτής αν αυτός που το νοικιάζει το έχει πρώτη κατοικία σωστά;

 

3) Σε ένα ζευγάρι παντρεμένο, που έχει ένα σπίτι στο περιουσιολόγιο του (1η κατοικία πάντα) έχει σημασία αν θα γίνει η αίτηση στο όνομα του άντρα ή της γυναίκας;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα . 

 

Θα ήθελα να ρωτήσω για τις εξής 3 περιπτώσεις .

 

1.Περίπτωση που δεν υπάρχει λογαριασμός ρεύματος τα τελευταία χρόνια   - τι γίνεται ? 

 

2.Περίπτωση που η κύρια κατοικία ενοικιάστηκε μέσα στην χρονιά 2016 - Περιμένουμε το καινούργιο Ε1 ή με το παλιό θα φανεί σαν κενό διαμέρισμα ?

 

3.Περίπτωση 2 όροφης πολυκατοικίας που ο 1ος όροφος δηλώνεται σαν κύρια κατοικία και ο 2ος όροφος σαν εξοχική

 

 

ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σήμερα στις 8:30 βγήκε ο Γρυλάκης στην ΕΡΤ και μίλησε για τις ηλεκτρονικές απάτες, κλοπή στοιχείων πιστωτικών καρτών κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σήμερα στις 8:30 βγήκε ο Γρυλάκης στην ΕΡΤ και μίλησε για τις ηλεκτρονικές απάτες, κλοπή στοιχείων πιστωτικών καρτών κλπ...

 

Δεν είπε κάτι για το πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Χαζογελώντας είπε ότι θα ανοίξει σήμερα, και ότι υπάρχει τηλέφωνο για ερωτήσεις, αλλά γίνεται χαμός και σιγά μη πιάσουμε γραμμή.

 

Ρε σταματήστε να αγχώνεστε.... Εδώ δεν αγχώνομαι εγώ, που θέλω να κάνω στο δικό μου σπίτι παρεμβάσεις με ποσό επιδότησης της τάξης των 2500 ευρώ που για να τα βγάλω από το εξοικονομώ θέλω 10 εγκεκριμένες αιτήσεις αν αφαιρέσεις εφορίες εφκα κλπ...

Edited by GriGaS
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

Χαζογελώντας

 

Γιατί να μην χαζογελάει... αυτός παίρνει τα σίγουρα λεφτά του κάθε μήνα που είναι ίσα με 20 εξοικονομώ... και χωρίς άγχος και χωρίς τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουν κι αυτοί να ανοίξει όπως κι εμείς , καμία επιπλέον πληροφορία. Όσο για άλλα θέματα όπως ριζική ανακαίνιση κλπ μου είπαν "ότι λέει ο οδηγός, εμείς τηλεφωνικό κέντρο είμαστε" !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.