Μετάβαση στο περιεχόμενο

νεο μισθωτηριο


rafel7

Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Νοικιάσαμε πρόσφατα ένα ακίνητο στις 13/2, πηγαίνοντας στη ΔΕΗ για να πάρω ρεύμα η ΔΕΗ δε μου δίνει ρεύμα διότι ο προηγούμενος ενοικιαστής έχει χρέος στην παροχή αρκετά μεγάλο 4ψήφιο νούμερο. Στράφηκα στην εύκολη λύση (άλλη εταιρεία), υπάρχει περίπτωση να μου αρνηθούν και οι ίδιοι. Ποιές κινήσεις πρεπει να ακολουθήσω απέναντι στον ιδιοκτήτη δεδομένου οτι έχω προπληρώσει το μισό Φεβρουάριο και στο σπίτι πλέον θα μπώ αρχές Μάρτη. Επίσης στο συμβόλαιο έθεσα σαν όρο απέναντι στον ιδιοκτήτη να μου υπογράψει πως το ρολόι της ΕΥΔΑΠ είναι εξοφλημέν απο τυχόν προηγούμενα χρέη ενοικιαστών. Στην περίπτωση που ο επόμενος λογαριασμός ΕΥΔΑΠ έρθει με ανεξόφλητο ττι μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

το χρεος προς την ΔΕΗ [και προς την ΕΥΔΑ]  αφορα τον ιδιοκτητη και τον προηγουμενο ενοικιαστη.

 

Εσυ δεν ανακατευεσαι.

 

[Εχεις δικαιωμα  αποζημιωσης  για όποια ζημια παθεις κατα του ιδιοκτητη, όσο καθυστερει να εξοφλησει τα χρεη και εσυ δεν μπορεις να λειτουργησεις την δικη σου επιχειρηση.]

 διαγραφονται τα ανω, διοτι προκειται για κατοικια

Να μιλησεις με τον δικηγορο σου.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να τηλεφωνήσεις και στην εξυπηρέτηση καταναλωτών της ΔΕΗ για να αντλήσεις επιπλέον πληροφορίες,

Πιθανόν να χρειαστεί υπεύθυνη δήλωση από την ιδιοκτήτη προς τη ΔΕΗ ότι ο προηγούμενος ενοικιαστής που έφυγε άφησε απλήρωτο το συγκεκριμένο ποσόν.

Θεωρητικά αφού πας με ένα νέο μισθωτήριο πρέπει να σου κάνουν σύνδεση στο όνομά σου και να διεκδικήσουν τα χρωστούμενα από τον προηγούμενο.

Link to comment
Share on other sites

σωστα,

αλλα αυτο το κανει ο ιδιοκτητης,

[ο οποιος λεει  στην ΔΕΗ "πού" πηγε ο προηγουμενος κι αν εχει παροχη στο ονομα του για να τα βαλουν σε  αυτο το λογαριασμο...[ο εξαφανισμενος δλδ...]

αλλα δηλωνει οτι θα τα πληρωσει αυτος αν δεν βρεθει ο αλλος...

[κι αν ειχε μισθωτηριο με τον προηγουμενο ή αν ο λογαριασμος   δεν ειναι σε  καποιον...προ-προηγουμενο...]

 

οχι ο νεος ενοικιαστης.....

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

γνωρίζεις εαν υπάρχει περίπτωση να μην μου δώσει ρεύμα ο πάροχος (οχι ΔΕΗ) που έχω κάνει αίτηση?

Επειδη ασχολούμαι με το αντικείμενο, δεν πρόκειται να σου δώσει κανενας πάροχος, γιατι ολοι (και η δεη) παιρνουν το οκ απο το ΔΕΔΔΗΕ.

Ο ΔΕΔΔΗΕ βλεπει πως υπάρχει χρέος για την παροχη ταδε, με αποτελεσμα να μην κανει επανασύνδεση εαν δεν εξοφληθεί.

Δεν εχει να κανει με τον πάροχο αλλα με τον δεδδηε

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ασχολούμαι με το αντικείμενο, δεν πρόκειται να σου δώσει κανενας πάροχος, γιατι ολοι (και η δεη) παιρνουν το οκ απο το ΔΕΔΔΗΕ.

Ο ΔΕΔΔΗΕ βλεπει πως υπάρχει χρέος για την παροχη ταδε, με αποτελεσμα να μην κανει επανασύνδεση εαν δεν εξοφληθεί.

Δεν εχει να κανει με τον πάροχο αλλα με τον δεδδηε

 

-------------

Στάλθηκε με το Tapatalk, χρησιμοποιώντας το δεξί μου δάχτυλο.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, coulis χώρις να ξέρω με τι ασχολείσαι θέλω να σε ενημερώσω πως σήμερα μόλις μου ήρθε το ρεύμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nαι, έτσι γίνεται.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.