Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφοριακό Σύστημα Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον ΙΙ


Recommended Posts

On 4/9/2018 at 3:25 ΜΜ, TheShaman said:

Στην πλατφόρμα μου δίνεται η εντύπωση ότι ανεβάζουμε παραστατικά ανά κατηγορία δαπάνης και επίσης ανά τύπο (εργασία/υλικά), αφού μας ζητάει να επιλέξουμε συγκεκριμένα και να αναφέρουμε και το ολικό ποσό που αναγράφεται στο παραστατικό (βλ. συνημμένη φώτο από οδηγό προγράμματος). 

Τι γίνεται σε περίπτωση που κάποιος προμηθευτής μας καλύπτει δύο κατηγορίες (π.χ. "αλουμινάς" που βάζει ένα παράθυρο από PVC και μία μπαλκονόπορτα από αλουμίνιο - ενώ σου βάζει και τα ρολά που είναι επίσης άλλη, τρίτη, κατηγορία) ή αναλαμβάνει εξ'ολοκλήρου μία εργασία (π.χ. υλικά και εργασία για μόνωση δώματος); Πρέπει να τους ζητάμε ξεχωριστά παραστατικά;

image.png.af7482b4905d4eae730b0761b3d64172.png

Συνάδελφε  από ποιό σημείο του οδηγού του προγράμματος επικόλησες την συννημένη φωτο ή μήπως είναι από την πλατφόρμα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ συναδελφε ΤBD για την απάντηση, αλλά εννοούσα τώρα που περνάμε προμηθευτές, οχι μετά τις παρεμβάσεις. Εάν δηλ. πριν τις εργασίες θα πρέπει να δηλωθούν σαν προμηθευτές.

Link to comment
Share on other sites

On 9/7/2018 at 9:39 ΠΜ, TBD said:

Τις απαραίτητες εγκρίσεις εργασιών μικρής κλίμακας τις βγάζουμε υποθέτω μετά την απόφαση οριστικής υπαγωγής και πριν τις παρεμβάσεις, έτσι δεν είναι;

Στις 30/8/2018 επικοινώνησα στο τηλ. 2103000877 του 'Εξοικονομώ" και μου είπαν ότι μπορούμε να βγάλουμε άδεια και νωρίτερα από την οριστική υπαγωγή. Τι να πω και εγώ; πέρνω τηλέφωνα καθημερινά για να ξαναρωτήσω και να δω αν μπορώ να ξεκινήσω εργασίες χωρίς να περιμένω την υπαγωγή και δεν απαντά κανείς. Μήπως έχετε μάθει κάτι εσείς;

Link to comment
Share on other sites

Οι εργασίες μπορούν να ξεκινήσουν πριν την οριστική απόφαση υπαγωγής, προκειμένου να κερδίσουμε χρόνο; Σε ερώτημα μου στο τηλ 2103000877 μου είπαν οτι μπορούμε να βγάλουμε άδεια μικρής κλίμακας για τις εργασίες, πριν την οριστική υπαγωγή. Άρα αφού έχω την άδεια, μπορώ να ξεκινήσω; Και τα παραστατικά τι ημερομηνία θα έχουν; δηλαδή αν είναι νωρίτερα από τη οριστική υπαγωγή θα υπάρχει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

On 14/6/2018 at 3:45 ΜΜ, katrmp said:

θα εγκριθεί. Ομως πρόσεξε αν έχεις κάνει εργασίες αυτές ακυρώνονται διότι θα έχουν γίνει πρίν το 1ο πεα. Επίσης η αμοιβής σου αν έχει κατατεθει ήδη νομίζω δεν θα είναι επιλέξιμη

Να ρωτήσω βασιζόμενη στα λεγόμενα σας. Οι εργασίες μπορούν να ξεκινήσουν μετά το 1ο ΠΕΑ αλλά πριν την οριστική απόφαση υπαγωγής, προκειμένου να κερδίσουμε χρόνο; Σε ερώτημα μου στο τηλ 2103000877 μου είπαν οτι μπορούμε να βγάλουμε άδεια μικρής κλίμακας για τις εργασίες, πριν την οριστική υπαγωγή. Άρα αφού έχω την άδεια, μπορώ να ξεκινήσω; Και τα παραστατικά τι ημερομηνία θα έχουν; δηλαδή αν είναι νωρίτερα από τη οριστική υπαγωγή θα υπάρχει πρόβλημα; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ΤBD, απλά έφαγα ένα κόλλημα ότι οι μελετητές για πελάτες μου (ή σαν ωφελούμενος) θε πρέπει να δηλωθούν στο παρών στάδιο, δηλ. τώρα που περνάμε προμηθευτές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.