Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγγραφή στο Μητρώο Ενεργειακών Επιθεωρητών


ldal

Recommended Posts

1) Μπορείς να το εκδόσεις εσύ από εδώ, αλλά καλό είναι η πληρωμή υποχρέωσης του ιδιοκτήτη να μην γίνει-φαίνεται μέσω δικού σου λογαριασμού (επαγγελματικού ή προσωπικού). (Όχι ότι το τραπεζικό σύστημα δεν σου επιτρέπει να την κάνεις έτσι την διαδικασία, δηλαδή μέσω δικού σου λογαριασμού)
Αν παρ' όλα αυτά θες να την κάνεις εσύ (και να μην φαίνεται ότι έχει γίνει μέσω δικού σου λογαριασμού) μπορείς μέσω των μηχανημάτων που υπάρχουν στις τράπεζες.
Εξάλλου είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη η πληρωμή.
2) Για το δεύτερο που λες δεν γνωρίζω, υποθέτω πως όχι.
 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

... έλα και η χαζή ερώτηση της ημέρας... μιας και το έψαξα και δεν μπορεσα να το βρω εδω...

Αν δεν κάνω λάθος:

Α' - μεχρι 250μ2: 5€

Β' - από 250μ2 μεχρι 1000μ2: 10€

Γ' - πάνω από 1000μ2: 30€

... ανεξαρτήτου χρήσης (επαγγελματικής κλπ)... και ανεξαρτήτου σε ποιον εκδίδεται το παράβολο (ιδιώτη, εταιρεία κλπ)...

Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

'οταν το διαμέρισμα που επιθεωρεις είναι 100τ.μ σε πολυκατοικία, αλλά ο λεβητάς της για τον οποίο κάνεις έλεγχο υπερδιαστασιολόγησης κλπ είναι 100KW, τότε είναι Α τάξης και άρα 5 Ε, ή Β τάξης (λόγω λέβητα)?

Link to comment
Share on other sites

Εσυ εκτελείς ενεργειακή επιθεώρηση κτιριακής μονάδας (ή κτιρίου) και όχι συστήματος θέρμανσης ή κλιματισμού. Α' κατηγορία είσαι.

Λογικά ισχύουν τα παρακάτω (άρθρο 53, Ν.4409/2016), ανάλογα με το αντικείμενο της επιθεώρησης (κτιριακή μονάδα, θερμανση κλιματισμός).

Οι Ενεργειακοί Επιθεωρητές Α’ Τάξης δύνανται να διε-
νεργούν ενεργειακές επιθεωρήσεις Α’ Τάξης που αφορούν:
α. σε κτίρια ή κτιριακές μονάδες συνολικής επιφάνειας
έως και διακόσια πενήντα τετραγωνικά μέτρα (250 τ.μ.),
β. σε συστήματα θέρμανσης με συνολική θερμική ισχύ
έως και πενήντα κιλοβάτ (50kW),
γ. σε συστήματα κλιματισμού με συνολική ψυκτική
ισχύ έως και πενήντα κιλοβάτ (50 kW).

Οι Ενεργειακοί Επιθεωρητές Β’ Τάξης δύνανται να
διενεργούν ενεργειακές επιθεωρήσεις Α’ Τάξης, καθώς
επίσης και Β’ Τάξης που αφορούν:
α. σε κτίρια ή κτιριακές μονάδες συνολικής επιφάνειας
από διακόσια πενήντα τετραγωνικά μέτρα (250 τ.μ.) έως
και χίλια τετραγωνικά μέτρα (1.000τ.μ.),
β. σε συστήματα θέρμανσης με συνολική θερμική ισχύ
από πενήντα κιλοβάτ (50 kW) έως και τετρακόσια κιλο-
βάτ (400 kW),
γ. σε συστήματα κλιματισμού με συνολική ψυκτική
ισχύ από πενήντα κιλοβάτ (50 kW) έως και (400 kW).

Οι Ενεργειακοί Επιθεωρητές Γ’ Τάξης δύνανται να διε-
νεργούν ενεργειακές επιθεωρήσεις Α’ και Β’ Τάξης, καθώς
επίσης και Γ’ Τάξης που αφορούν:
α. σε κτίρια ή κτιριακές μονάδες συνολικής επιφάνειας
άνω των χιλίων τετραγωνικών μέτρων (1.000τ.μ.),
β. σε συστήματα θέρμανσης με συνολική θερμική ισχύ
άνω των τετρακοσίων κιλοβάτ (400 kW),
γ. σε συστήματα κλιματισμού με συνολική ψυκτική
ισχύ άνω των τετρακοσίων κιλοβάτ (400 kW).

 

Link to comment
Share on other sites

Σωστα, απλά έλεγα μήπως επειδη ουσιαστικα για να επιθεωρήσεις το σπίτι είναι σαν να επιθεωρείς και τον λέβητα που είναι μεγάλος. Ομως η αλήθεια είναι το buildingcert εκει που σου ζητά αν θες να βάλεις τι ταξη είναι η επιθεώρηση για να μεγαλώσει τα αρχεία σε ρωτά ΜΟΝΟ τ.μ και όχι ισχύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Το ΦΕΚ 1242/Β/4-4-2018 αναφέρει στο άρθρο 10 ότι η ισχύς της απόφασης ΥΠΕΝ/ΣΕΝΕ/15418/1294/15.03.2018   αρχίζει από τη δημοσίευση της  στην εφημερίδα της κυβερνήσεως, δηλαδή από 4/4/2018. Άρα οι επιθεωρήσεις που ανέβηκαν στο buildingcert από τις 4-4-2018 μέχρι και τις 9-4-2018 έπρεπε να έχουν τα νέα παράβολα με βάση την παραπάνω απόφαση και να μην δέχονται ανανεώσεις με τα παράβολα τύπου 2246, όπως δέχτηκαν στην δική μου περίπτωση στις 4-4-2018 το παράβολό των 100 euro που πλήρωσα και νέβασα εν εαγνοία μου για την ανανέωση της εγγραφής μου!!!

Προφανώς η ΕΥΠΕΝ δεν ήταν έτοιμη στις αλλαγές που προέβλεπε η παραπάνω ΚΥΑ  , η οποία εκδόθηκε βάση του άρθρου 58 (παρ.3) του ν.4409/2016. Δηλαδή γνώριζαν από το 2016 ότι θα αλάξει η διαδικασία, η ΚΥΑ υπογράφηκε στις 15-3-2018, δεν πήραν χαμπάρι να ετοιμαστούν και ενώ η ισχύς της ξεκίνησε την ημέρα του ΦΕΚ, δηλαδή στις 4-4-2018, συμμορφώθηκασν τελικά στις 10-4-2018, μετά τον οβελία.

Από την επικοινωνία που έχω μαζί τους αρνούνται να αποδεσμεύσουν τα λεφτά του παραβόλου. Δηλαδή και πήραν τα 100euro παράνομα και με αναγκάζουν τώρα σε κάε επιθεώρηση να πληρώνω τα νέα παράβολα. Προφανώς και ζητάω αποδέσμευση του ποσού επίμονα αλλά αρνούνται λόγω της πατάτας που έκαναν.

Φανταστείτε να ζητήσουν τώρα από τις χιλιάδες επιθεωρήσεις που ανέβηκαν από τις 4-4-2018 έως και τις 9-4-2018 λόγω του εξοικονομώ τα νέα παράβολα??? Τυπικά έτσι πρέπει να γίνει με βάση το ΦΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

εγκρίθηκε πρόσφατα η αναγγελία έναρξης δραστηριότητας και έχω μια απορία για το αν πρέπει να φτιάξω σφραγίδα ή όχι. Δηλαδή, όντας πολιτικός μηχανικός, γραμμένος στο ΤΕΕ, ελεύθερος επαγγελματίας, έχω σφραγίδα στην οποία αναγράφεται το ΑΜ στο ΤΕΕ, ειδικότητα, κτλπ. Τώρα, για να υπογράψω μια μελέτη κενακ πρέπει να φτιάξω και άλλη μια σφραγίδα που να αναγράφει ότι είμαι Πολιτικός μηχανικός + ενεργειακός επιθεωρητής, και το ΑΜ μου στο Μητρώο Επιθεωρητών ή αρκεί η σφραγίδα που έχω ήδη;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο,

επειδή είσαι άσος στα φορολογικά μήπως γνωρίζεις αν το παράβολο των 50 Ε για την εγγραφή των ενεργειακών επιθεωρητών μπορεί να περάσει στα έξοδα της ατομικής επιχείρησης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.