Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά διαμερίσματος χαρακτηρισμένο ως "αποθηκευτικός χώρος"


mookieit

Recommended Posts

Επειδη ολα αυτα που λεμε ειναι σωστα και αφορουν τις παγιες τακτικες αρκετων στο χωρο της οικοδομης, θα ελεγα πως η σωστοτερη τακτικη ειναι αυτη που λεει ο avgoust.. Δικηγορο και μηχανικο, φακελος αδειας απο την πολεοδομια, αυτοψια για ολες τις παρανομιες που υπαρχουν και επεξηγηση της σοβαροτητας τους προς τον αγοραστη.. Κοστος, μικρο απο μονο του, αλλα το σημαντικοτερο ελαχιστο σε σχεση με το μελλοντικο πιθανο κοστος μιας καταγγελιας..

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια καλού-κακού ανάψτε και καμιά λαμπάδα...ίσως ο κουφός ''τακτοποιήσει'' (αν δεν τον προλάβει ο Χάρος) κι άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα...

 

Ομως οκ, αγοραζω αποθηκη και στην εσχατη περιπτωση γινεται καταγγελια, δεν μπορω να αποδειξω στην πολεοδομια, οτι ειναι απλως αποθηκη και οχι διαμερισμα? Δηλαδη να γινει αυτοψια και να μην εχει επιπλα κτλ, και πιθανως να μπαζωσω την τουαλετα, και να βαλω τα πραματα εκει μεσα ωστα να φαινεται αποθηκευτικος χωρος και οχι κατικοια.

 

Παρεπιπτωντος πηγα στην πολεοδομια να ρωτησω για το προστιμο και μου ειπαν

 

-90.000 ευρω προστιμο ανεργερσης

-45000 ευρω προστιμο διαττησης για καθε ετος

 

Και το σπιτι το αγοραζω με 55000. Γελοια μου φαινονται αυτα, και αν γινουν αυτα, την εχω κανει λουις......

Link to comment
Share on other sites

.... και αν γινουν αυτα, την εχω κανει λουις......

δηλ τελικά θα έχεις επενδύσει τα χρήματά σου και δε θα έχεις διαμέρισμα

και θα νοικιάσεις ή θα αγορασεις κάπου αλλού για να μένεις

 

και ένας μικρός υπολογισμός

αγορά 55.000

πρόστιμο ανέγερσης 90.000

+ πρόστιμο διατήρησης 45.000/έτος

+ ΙΚΑ κλπ

πραγματικό κόστος > 190.000

μήπως για τόσα χρήματα να αγοράσεις κάτι σίγουρο;;;;

Link to comment
Share on other sites

+ το ότι δεν θα μπορέσεις να το νομιμοποιήσεις ποτέ!!

 

Οι αποθήκες δεν έχουν καλοριφέρ, και είμαι σίγουρος πως και με τα παράθυρα θα έχεις πρόβλημα...

 

Να ζητήσεις να δεις και τα σχέδια της πολεοδομίας γιατί όπως τα βλέπω τα πράγματα μπορεί να αγοράσεις τελικά κανένα λεβητοστάσιο....(αφού αρκετές φορές έχω δει λεβητοστάσια στον ακάλυπτο και στην θέση τους..... "διαμερίσματα")

 

 

και μην ξεχνάς:

όταν σε ελέγχει μηχανικός, εφοριακός, αστυνομικός και δάσκαλος πάντα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

...και πιθανως να μπαζωσω την τουαλετα

 

 

:shock::):)

 

Τί άλλο μένει να ακούσουμε......

 

Και μετά τί σκέφτεσαι να κάνεις?Να την ξεμπαζώσεις?Δεν την λυπάσαι που την έχεις πληρώσει?:)

Link to comment
Share on other sites

mookieit σε κάλυψαν πιστεύω οι απαντήσεις.

 

μήπως να κλειδωθεί ?

 

 

προς λοιπούς.

 

Σταματήστε τα άσκοπα up.

 

Zavi σε σένα το λέω

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.