Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτες Φωτοβολταικών < 20 kW


teachertza

Recommended Posts

καλυτερα ρωτα καποιον που ξερει να μαθεις τι εγινε κ μετα βγαλε αποψη.....δεν φταινε για ολα οι κυβερνησεις.....κ δεν υπαρχουν σκοτεινα σχεδια που θελουν το κακο του φτωχου......τελειωσε το περιθωριο....πως να το πουμε διαφορετικα....ΤΕΛΕΙΩΣΕ.........50MW ηταν δλδ 2500 αιτησεις 20αρια σε ολη την Ελλαδα.......ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ να γινει αντιληπτο.......ΤΕΛΕΙΩΣΕ......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 400
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγαπητοί συνάδελφοι,

 

σας παρακλώ πολύ...

 

έχω άνθρωπο ο οποίος θέλει να κάνει αίτηση για φωτοβολταικα <20KW, έτσι ώστε να πάρει απλά αριθμό πρωτοκόλου...

 

Μπορει κάποιος να βοηθησει και να μου δώσει τεχνικά στοιχεία σύμφωνα με το έντυπο της ΔΕΗ, για να καταθέσω στη ΔΕΗ?

 

1. Τεχνικά εγχειρίδια φωτοβολταϊκών στοιχείων

 

2. Τεχνικά εγχειρίδια και πιστοποιητικά αντιστροφέων

 

3. Μονογραμμικό ηλεκτρολογικό σχέδιο του σταθμού (υπογεγραμμένο από μελετητή κατάλληλης ειδικότητας)

 

και

 

 

Κατασκευαστής, προέλευση

Τύπος - μοντέλο

Ονομαστική ισχύς πλαισίου

Αριθμός πλαισίων

Πιστοποιήσεις

Στοιχεία αντιστροφέα (inverter)

Κατασκευαστής, προέλευση

Τύπος - Μοντέλο

Ονομαστική ισχύς εξόδου

Μέγιστη ισχύς εξόδου

Μέγιστος βαθμός απόδοσης

Συντελεστής ισχύος

Διακύμανση τάσης εξόδου (προεπιλεγμένη και δυνατό εύρος ρύθμισης)

 

Διακύμανση συχνότητας εξόδου (προεπιλεγμένη και δυνατό εύρος ρύθμισης)

 

Ολική αρμονική παραμόρφωση ρεύματος (THD)

Έγχυση DC

Μετασχηματιστής απομόνωσης

Προστασία έναντι του φαινομένου της νησιδοποίησης (Islanding) κατά VDE 0126 ή ισοδύναμης μεθόδου

Πλήρης περιγραφή τρόπου προστασίας

Πιστοποιήσεις

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων

[email protected]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα. Συγχαρητήρια για το forum, θίγει πολύ ενδιαφέροντα και επίκαιρα θέματα !

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν αυτή τη στιγμή κάποιος όπως εμένα στην Κρήτη που έχει στο σπίτι του μια ταράτσα που λούζεται από ήλιο μπορεί να εγκαταστήσει ένα μικρό φ/β σύστημα της τάξης των 5kw στην ταράτσα και να πουλάει το ρεύμα στη Δεή στα πλαίσια του προγράμματος «φ/β σε στέγες και δώματα κτηρίων».

 

Ευχαριστώ εκ’ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

@panael

 

Καλά ειναι να καταλαβαίνουμε κάποια πραγματα περα απο τις "επίσημες" ανακοινώσεις και να μη γινομαστε δογματικοί αν δεν τα βλεπουμε κάποια πραγματα απο πρώτο χέρι (χωρις να θελω να σε θιξω προσωπικα γιατι δε σε γνωριζω). Σε δυο τουλαχιστον νομους της κεντρικης Ελλαδας υπήρχε απλετο περιθωριο εξακριβωμένο απο πρωτο χερι. Μαλιστα στα κεντρικα η ΔΕΗ πάλι ενημερωνε πως μονο κάποιοι νομοι μετρημενοι στα δαχτυλα ειναι κορεσμενοι. Στο λεω ,γιατι μπορει να μη το γνωρίζεις ,πως κάθε νομος παίρνει ενα κομματι απο την πιτα των 50MW και αυτο κανονικα δεν μπορει να αλλαξει.Δηλαδη δεν επιτρεπεται "μεταπηδηση" επιτρεπόμενης ισχύος απο νομο σε νομο σε περιπτωση υπερπληθωρας προσφορών κατα τόπους.

Αλλωστε φιλε panael ο κοσμος βουίζει για "επενδυτές"- βιτρινες στα 20αρια και για καποια επιτηδεια μεγαλα κεφάλια που εχουν σαρώσει όλες τις μικρές αδειες,αν το εχεις ακουσει αυτο και κανεις πως δε καταλαβαινεις λυπαμαι, αν δε το ακουσες στο λεω για να το ξερεις:| Το θεμα δεν ειναι να επεκταθει το οριο της ισχύος (μονο) ,αλλα να ξεκουμπιστουν απο τη μεση αυτοι οι καποιοι πονηριδηδες. Αυτός ο συγκεντρωτισμος επιδοτουμενου/κρατικοδίαιτου πλουτου εντελει δε μπορω να καταλαβω που μας συμφερει σαν κοινωνια και τον συντηρουμε. Ειναι απειρως καλυτερο αυτη η επιδοτουμενη χρηματοδοτηση να διαχυθει σε 20.000 οικογένειες φερ'ειπειν σε ολη την Ελλαδα και να ανακυκλωθει/επανεπενδυθει εντος Ελλαδας, παρα να παει σε 5-10 τσεπες για να καθεται να αυγαταίνει ή να σπρωχνεται σε επενδυσεις εκτος των συνόρων της χωρας μας.

 

CostasV συγγνωμη αν ειναι εκτος θεματολογιας τα παραπανω, εκρινα πως αφορουν αμεσα ολους τους ασχολουμενους επενδυτες και τεχνικους με τα 20αρια, ενημερωσεμε με αν χρειαζεται να τροποποιησω κατι;)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι,

 

σας παρακλώ πολύ...

 

έχω άνθρωπο ο οποίος θέλει να κάνει αίτηση για φωτοβολταικα <20KW, έτσι ώστε να πάρει απλά αριθμό πρωτοκόλου...

 

Μπορει κάποιος να βοηθησει και να μου δώσει τεχνικά στοιχεία σύμφωνα με το έντυπο της ΔΕΗ, για να καταθέσω στη ΔΕΗ?

 

1. Τεχνικά εγχειρίδια φωτοβολταϊκών στοιχείων

 

2. Τεχνικά εγχειρίδια και πιστοποιητικά αντιστροφέων

 

3. Μονογραμμικό ηλεκτρολογικό σχέδιο του σταθμού (υπογεγραμμένο από μελετητή κατάλληλης ειδικότητας)

 

και

 

 

Κατασκευαστής, προέλευση

Τύπος - μοντέλο

Ονομαστική ισχύς πλαισίου

Αριθμός πλαισίων

Πιστοποιήσεις

Στοιχεία αντιστροφέα (inverter)

Κατασκευαστής, προέλευση

Τύπος - Μοντέλο

Ονομαστική ισχύς εξόδου

Μέγιστη ισχύς εξόδου

Μέγιστος βαθμός απόδοσης

Συντελεστής ισχύος

Διακύμανση τάσης εξόδου (προεπιλεγμένη και δυνατό εύρος ρύθμισης)

 

Διακύμανση συχνότητας εξόδου (προεπιλεγμένη και δυνατό εύρος ρύθμισης)

 

Ολική αρμονική παραμόρφωση ρεύματος (THD)

Έγχυση DC

Μετασχηματιστής απομόνωσης

Προστασία έναντι του φαινομένου της νησιδοποίησης (Islanding) κατά VDE 0126 ή ισοδύναμης μεθόδου

Πλήρης περιγραφή τρόπου προστασίας

Πιστοποιήσεις

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων

[email protected]

 

 

Υποτίθεται ότι θα χρειαστείς τα έντυπα των φωτοβολταικων και των inverter που θα βάλεις, άρα από εκεί που θα τα αγοράσεις θα σου δώσουν και όλα αυτά που θέλεις.

Οσο για το μονογραμικό πήγαινε στα downloads και ψαχτο έχω βάλει ένα σχέδιο για τα δικά μου, αλλά πάλι και αυτό έχει σχέση με τα υλικά που θα αγοράσεις.

 

Τα έντυπα της ΔΕΗ θα τα βρεις εδώ: http://www.dei.gr/

και κάνε κλικ στο κουτάκι που λεει "φωτοβολταικά στις στέγες"

 

και πάλι και αυτά είναι κάπου αναρτημένα στα downloas, γενικά αν ψάξεις λίγο θα βρεις ότι ζητάς.

 

Εγώ έχω μπλέξει σε ένα Γολγοθά με τις δημόσιες υπηρεσίας και παιδεύομαι από τον Σεπτέμβριο και ακόμα περιμένω την ΔΕΗ για την οικονομική μελέτη της σύνδεσης.......

 

με την πολεοδομία ξεμπέρδεψα σε ενάμιση μήνα αντί τις 5 μέρες που λεει το υπουργείο , χώρια ότι έχασα 5 εργάσιμες ημέρες εκεί περιμένοντας.

 

Υ.Γ.

Ξέρεις άνθρωπέ μου πότε πήρα εγώ αριθμό πρωτοκόλου???

αφού πήγα την άιτηση με τα δικαιολογητικά στην ΔΕΗ μου είπε ο υπεύθυνος ότι θα τα κοιτάξει άλλη μέρα για να δει αν είναι όλα εκεί και μετά θα πάρω αριθμό πρωτοκόλου. Κάθε Δευτέρα πήγιανα στο γραφείο και τον ενοχλούσα και τελικά μετά από ένα μήνα μου έδωσε τον αριθμό και μετά πάλι από ένα μήνα από εκείνη την ημέρα ήρθε για την αυτοψία...................................

τώρα περιμένω ένα μήνα περίπου να μου στείλουν την οικονομική μελέτη για να προχωρήσω στην δεύτερη αίτηση και μετά στην τρίτη ........

 

 

 

Υ.Γ. του Υ.Γ.

για μια εβδομάδα έψαχνα στην ΔΕΗ Κορωπίου να βρώ τον υπεύθυνο για τα φωτοβολταικά. Πέρασα από όλα τα γραφεία στα κεντρικά της ΔΕΗ μέσα στο Κορωπι και δεν γνώριζε κανείς τίποτα.Τελικά κάποιος Χριστιανός μου είπε δεν πας στις τεχνικές υπηρεσίες να ρωτήσεις?

Πήγα σε άλλο κτήριο και άρχιζα και ρώταγα και από σχεδόν όλα τα γραφεία τελικα κάποιος υπάλληλος μου είπε πήγαινε στον ταδε.....και τον βρήκα (αφου τον περίμενα βέβαια την άλλη μέρα γιατί έλειπε σε αυτοψία).

Το τηλέφωνο που δίνει η ΔΕΗ δεν το σήκωνε κανένας και έπαιρνα καθημερινά από τον Ιούνιο μέχρι τον Σεπτέμβριο.

Εάν δεν είχα το χόμπυ για τα φωτοβολταικά και το περιβάλλον θα είχα σταματήσει από καιρο όλη αυτή την παρωδία.

Αραγε η πολύ συμπαθής (τουλάχιστον σε μένα) Κα Μπιρμπίλη τα βλέπει αυτά μήπως αλλάξει κάτι στις διαδικασίες?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση @stayros.

 

Αν και μου έκοψε τα πόδια:(

 

Πως είναι δυνατόν να εγκαθήστανται μονάδες των 80 και 100 kw,

και να μην γίνονται δεκτές των 5 kw ? δηλαδή το δίκτυο αντέχει την μεγάλη ισχύ αλλα δεν αντέχει την μικρή !!! που στην ουσία τα 5kw που θα παρήγαγα θα καταναλώνονταν από τα γειτονικά σπίτια και ουτε καν θα περίσσευαν για να ταξιδέψουν στο δίκτυο !!!!

 

Αθάνατη Ελλάδα !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση @stayros.

 

Αν και μου έκοψε τα πόδια:(

 

Πως είναι δυνατόν να εγκαθήστανται μονάδες των 80 και 100 kw,

και να μην γίνονται δεκτές των 5 kw ? δηλαδή το δίκτυο αντέχει την μεγάλη ισχύ αλλα δεν αντέχει την μικρή !!! που στην ουσία τα 5kw που θα παρήγαγα θα καταναλώνονταν από τα γειτονικά σπίτια και ουτε καν θα περίσσευαν για να ταξιδέψουν στο δίκτυο !!!!

 

Αθάνατη Ελλάδα !!!!!!

 

ποιά άλλα σπίτια, αν ανοίξεις A/C το καλοκαίρι άντε 2 σπίτια μόνο!!!!

να μην πώ ένα.........

Link to comment
Share on other sites

Το χειρότερο με την αναστολή των αιτήσεων είναι ότι η ανακοίνωση της ΔΕΗ βγηκε την ιδια μέρα που σταμάτησε να δέχεται τις αιτήσεις, πράγμα που ανάγκασε πολλούς υποψήφιους επενδυτές (μεταξύ αυτών και εμού) να μείνουν με το...χαρτί στο χέρι (χώρια έξοδα και τρέξιμο). Ελπίζω να είναι όντως προσωρινό...

Στα διαδικαστικά τώρα, η πολεοδομία μας κάνει νερά λέγοντας ότι δεν είναι σίγουροι εάν μπορούν να δώσουν εγκρίσεις για 4 20αρια (με διαφορετικά αφμ) στο ίδιο οικόπεδο (εντός οικισμού 200 κατοικων) γιατί λέει δεν υπάρχει σαφή νομοθεσία για εντός αλλά μόνο για εκτός σχεδίου... Αρχικά βέβαια είχα πάρει τη διαβεβαίωση τους ότι γίνεται, αλλά τώρα... Τελοσπάντων, εδώ πχ λέει στις σελ 3 και 4 ότι επιτρέπονται κανονικά.

 

http://www.helapco.gr/library/Poleodomia_Sep07.pdf

 

Έαν έχει κάποιος ανάλογη περίπτωση θα ήταν πολύ χρήσιμο εάν παρέθετε περετάιρω σχετική νομοθεσία για να βγάλω άκρη με την πολεοδομία.

 

ΥΓ: δεν τους άρεσε ότι το διάγραμμα κάλυψης το υπέγραψα εγώ, θελουν λέει τον τοπογράφο που σφράγισε και το τοπογραφικό. Δεν έχω δικαίωμα ως Ηλεκτρολόγος Μηχανικός να το υπογράψω εγώ δλδ, αφού εγώ το μελέτησα και αφορά ηλεκτρολογικό/μηχανολογικό εξοπλισμό?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι,

 

σας παρακλώ πολύ...

 

έχω άνθρωπο ο οποίος θέλει να κάνει αίτηση για φωτοβολταικα <20KW, έτσι ώστε να πάρει απλά αριθμό πρωτοκόλου...

 

Μπορει κάποιος να βοηθησει και να μου δώσει τεχνικά στοιχεία σύμφωνα με το έντυπο της ΔΕΗ, για να καταθέσω στη ΔΕΗ?

 

1. Τεχνικά εγχειρίδια φωτοβολταϊκών στοιχείων

 

2. Τεχνικά εγχειρίδια και πιστοποιητικά αντιστροφέων

 

3. Μονογραμμικό ηλεκτρολογικό σχέδιο του σταθμού (υπογεγραμμένο από μελετητή κατάλληλης ειδικότητας)

 

και

 

 

Κατασκευαστής, προέλευση

Τύπος - μοντέλο

Ονομαστική ισχύς πλαισίου

Αριθμός πλαισίων

Πιστοποιήσεις

Στοιχεία αντιστροφέα (inverter)

Κατασκευαστής, προέλευση

Τύπος - Μοντέλο

Ονομαστική ισχύς εξόδου

Μέγιστη ισχύς εξόδου

Μέγιστος βαθμός απόδοσης

Συντελεστής ισχύος

Διακύμανση τάσης εξόδου (προεπιλεγμένη και δυνατό εύρος ρύθμισης)

 

Διακύμανση συχνότητας εξόδου (προεπιλεγμένη και δυνατό εύρος ρύθμισης)

 

Ολική αρμονική παραμόρφωση ρεύματος (THD)

Έγχυση DC

Μετασχηματιστής απομόνωσης

Προστασία έναντι του φαινομένου της νησιδοποίησης (Islanding) κατά VDE 0126 ή ισοδύναμης μεθόδου

Πλήρης περιγραφή τρόπου προστασίας

Πιστοποιήσεις

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων

[email protected]

 

Για το 1 και 2, απλά κάνε μια μικρή έρευνα σε πλαισια και μετατροπείς και κατέβασε τα datasheets τους.

Για μονογραμμικό, τσέκαρε 2-3 σημειώσεις από σχολή και κανένα σχέδιο εδώ μέσα. Εύκολο είναι.

Για τα υπόλοιπα, θα τα βρείς από το τεχνικό φυλλάδιο του μετατροπέα που βρήκες. Για το φαινόμενο της νησιδοποίησης βρίσκεις άνετα τη θεωρία στο διαδίκτυο και περιγραφή τρόπου προτασίας επίσης σε συμφωνία πάντα με τον μετατροπέα που έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.