Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση πάρκινγκ σε υπόγειο κατοικίας


Recommended Posts

Παρακαλώ να με βοηθήσετε σε ένα σοβαρό πρόβλημα που αντιμετωπίζω με άλλο συνιδιοκτήτη, στο συγκρότημα κατοικιών που κατοικώ και αφορά την τακτοποίηση της θέσης στάθμευσης της οικίας μου. Συγκεκριμένα, με τον νόμο Μπιρμπίλη είχα τακτοποιήσει το υπόγειο του σπιτίου μου και άλλαξα χρήση από βοηθητικό χώρο ( αποθήκη και πάρκινγκ) σε κατοικία, όπως επέτρεπε ο νόμος. Τώρα ένας συνιδιοκτήτης μου ζητάει να προσδιορίσω που έχω πάει τη θέση στάθμευσης (διότι ισχυρίζεται ότι με τον νόμο Μπιρμπίλη κατάργησα υποχρεωτικά δεσμευμένη θέση πάρκινγκ) αλλιώς θα με καταγγείλει στην πολεοδομία και θα ακυρώσει δικαστικά την σύσταση οριζοντίου διότι έχει έννομο συμφέρον.

Μπορεί να ακυρώσει την σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας και τι επίπτωση έχει αυτό για εμένα;  μπορεί να μου ζητήσει αποζημίωση;

Παρακαλώ να με συμβουλέψετε αν κινδυνεύω από τον άλλο συνιδιοκτήτη και τι μπορώ να κάνω.

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Link to comment
Share on other sites

το θέμα σας είναι νομικής φύσης περισσότερο , καλύτερα ρωτήστε δικηγόρο. Επίσης συμβουλευτείτε τον μηχανικό που σας έκανε την τακτοποίηση με το νόμο Μπιρμπίλη

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κάθε περίπτωση είναι μοναδική.

Κανείς δεν μπορεί να σας απαντήσει με βεβαιότητα εξ αποστάσεως αν δεν δει ποια ακριβώς είναι η υφιστάμενη κατάσταση και δεν μελετήσει σοβαρά τα στοιχεία της οικοδομικής άδειας, της τακτοποίησης που λέτε ότι κάνατε, των συμβολαίων της σύστασης ιδιοκτησίας και τον κανονισμό της οικοδομής.

Απευθυνθείτε σε μηχανικό για το πολεοδομικό και δικηγόρο για το ιδιοκτησιακό

Link to comment
Share on other sites

δεν είσαι μοναδική περίπτωση. 

Απλά θα χρειαστεί να πας και σε δικηγόρο και σε μηχανικό με όλα τα χαρτιά που έχεις στα χέρια σου για να σε κατευθύνουν΄.

Με συνιδιοκτήτη που σε απειλεί με δικαστήρια δεν μπορείς να έχεις απαντήσεις από ένα φόρουμ και να νομίζεις ότι βρήκες την λύση.

Γενικά άνετα μπορεί να χάσει αν είναι μόνο αυτά που σου λέει. Αν ΄χασεις τότε θα είναι απο δικά σου λάθη και όχι δική του ικανότητα. 

 

 

Εδιτ

Υ.Γ.

Μαζί γράφαμε  και στην ουσία το ίδιο λέμε όλοι

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

επίσης όποιος νέος Μηχανικός ασχοληθεί θα πρέπει να έρθει στην ιδιοκτησία να δει, εκτός αν βρεις αυτόν που σου έκανε την τακτοποίηση αλλά πάλι πιστευω ότι αν δεν καταλάβει από το προφορικό και το δια ζώσης όταν βρεθείτε θα πρέπει να έρθει να δει, ισως να μην θυμάται κιόλας. Αν βρεις νέο πάντως είμαι σίγουρος οτι θα πρέπει να έρθει να δει συν οτι σου είπαν οι Συνάδελφοι παραπάνω.

Οσον αφορά το σχόλιο ότι δεν σας απάντησαν σε 30 λεπτά κατόπιν της δημοσίευσης σας, να ξέρετε ότι είναι πολύπλοκο το θέμα και βέβαια δεν καθόμαστε στο πληκτρολόγιο έτοιμοι να απαντήσουμε, ακόμα μια ματιά στο φόρουμ στα σημερινά θέματα μόνο θα δειτε οτι ασχολούμαστε με πολλά. και βέβαια δεν ασχολούμαστε μόνο με αυτά, δεν ασχολούμαστε μόνο με αυτά

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός που έκανε την τακτοποίηση έχει συνταξιοδοτηθεί. Έχω πάει ήδη σε άλλο μηχανικό και σε δικηγόρο και άφησαν ανοιχτό το ενδεχόμενο αν το προχωρήσει ο άλλος συνιδιοκτήτης να συναντήσω πρόβλημα. Θα μπορούσατε όμως να με βοηθήσετε διευκρινίζοντάς μου αν επιτρεπόταν με το νόμο Μπιρμπίλη να γίνει αλλαγή χρήσης υπογείου από αποθήκη και πάρκινγκ σε κατοικία χωρίς να μεταφερθεί σε άλλο χώρο η θέση στάθμευσης. Επίσης αν έπρεπε να έχω κάνει αλλαγή της σύστασης ως προς αυτό.

Link to comment
Share on other sites

ο 3843 επετρεπε την αλλαγη χρησης  και την διατηρηση για 40 χρονια, με την καταβολη ειδικου προστιμου.

 Αρθρο 5

 Υπερβάσεις δόμησης και αλλαγές χρήσης

 1. α. Επιτρέπεται μετά την καταβολή ειδικού προστίμου η διατήρηση για σαράντα (40) χρόνια ημιυπαίθριων
 χώρων, καθώς και χώρων που βρίσκονται στο υπόγειο, ισόγειο ή άλλη στάθμη του κτιρίου, οι οποίοι
 βρίσκονται μέσα στον εγκεκριμένο κτιριακό όγκο βάσει της οικοδομικής του άδειας, η οποία εκδόθηκε
 ή αναθεωρήθηκε έως 2.7.2009, και έχουν μετατραπεί σε χώρους κύριας χρήσης καθ` υπέρβαση των όρων
 και περιορισμών δόμησης του ακινήτου και σύμφωνα με τις προϋποθέσεις, τους όρους και τη διαδικασία 
που ορίζονται στα άρθρα 5-7, εφόσον η χρήση τους δεν απαγορεύεται από τις πολεοδομικές διατάξεις για 
τις χρήσεις γης που ισχύουν στην περιοχή του ακινήτου.

Επι πλεον δεν καταλαβα

α] τι σχεση εχει ο γειτονας με την τακτοποιηση αυτη...τι "σπίτι"  ειναι αυτο  και τι σχεση εχει με το υπογειο  του σπιτιου της ερωτησης ο γειτονας?

β] πώς νομιμοποιειται να κανει μια "καταγγελια" και  σε τι επηρεασθηκε  αυτος απο την τακτοποιηση?

γ] τι θα καταγγειλει?

δ] τι ζηταει να κανεις?

 

τι σχεση και τι δικαιωμα εχει αυτος με την τροποποιηση της συστασης....?...

Εχετε εκει καθετες? Πώς ειναι το ιδιοκτησιακο?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση

Μένω σε συγκρότημα με διόροφες κατοικίες με υπόγειο και γκαράζ.Υπάρχει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας με δεσμευμένες θέσεις πάρκινγκ με τον ν1221/1981 που έχουμε υπογράψει όλοι οι συνιδιοκτήτες. Πριν αγοράσω το σπίτι μου είχε γίνει τροποποίηση της αρχικής σύστασης (που την είχαμε υπογράψει όλοι οι συνιδιοκτήτες) και δύο πάρκινγκ είχαν μεταφερθεί εκτός των υπογείων μας, σε κοινόχρηστο χώρο, σε θέση που δεν επιτρέπονταν πολεοδομικά και είχαμε πάρει πρόστιμα από την πολεοδομία γιατί αυτές οι αλλαγές χαρακτηρίστηκαν αυθαίρετες. Ο συνιδιοκτήτης αυτός δεν έχει αλλάξει χρήση στο υπόγειό του και έχει παραμείνει αποθήκη και πάρκινγκ. Το δικό μου το μετέτρεψα σε κατοικία και το τακτοποίησσ με την Μπιρμπίλη και δεν το έχω μεταφέρει σε άλλη θέση γιατί δεν υπάρχει χώρος.Επείδη έχει έννομο συμφέρον απειλεί να ακυρώσει την τροποποίηση της σύστασης όσον αφορά τα πάρκινγκ διότι ισχυρίζεται ότι είναι παράνομη.

Link to comment
Share on other sites

αυτος  μπορει να   "ισχυριζεται" ό,τι θελει

Το θεμα ειναι τι μπορει να κανει.

Πολεοδομικως,  εγω δεν βλεπω να μπορει να κανει τπτ  στη  δικη σου τακτοποιηση...

Οσο για την ακυρωση της συστασης, που δεν ξερω γιατι την ανακατευει, τι ακυρωση να κανει αφου και αυτος υπεγραψε...

τεσπα

  ας παει στα δικαστηρια  αυτος απο την μια μερια  και ολοι οι αλλοι σαν εναγομενοι  και οχι μονον εσυ...

[Δεν καταλαβα, τι εννομο συμφερον εχει  αυτος στο δικο σου υπογειο?]

συζητειστε τα με τον μηχανικο και τον δικηγορο σου.

καλη συνεχεια

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.