Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις περί θερμομόνωσης νέας οικοδομής


sakistsalikis

Recommended Posts

Εγω παντως αυτο κανω.. Χαραξη με βαση το αρχιτεκτονικο και απο εκει και μεσα ολη τη δουλεια.. Στην ουσια "κοντενω" 5 εκ τα δοκαρια..

 

ναι,αλλα τα στατικα με ποιες διαστασεις εγιναν?αυτες του αρχιτεκτονικου ή με τις μειωμενες?

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα, την περιπτωση.. Αν δεν ειναι καποιο ιδιαιτερο κτηριο με τα αρχιτεκτονικα.. Αν εχει καποια ιδιαιτεροτητα (πολυ μικρου ή μεγαλου μηκους περιμετρικα δοκαρια, σπασιματα κλπ) με νεες διαστασεις..

 

Εχω κανει και επιλυση και με τους δυο τροπους σε αρκετα κτηρια και δεν υπηρχε καμια διαφορα στους ξυλοτυπους..

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή pk10gr μία δοκό 25/60 την κατασκευάζεις 25/60 μαζί με την μόνωση ?

 

Εμένα πάντως ποτέ δεν με απασχόλεισαι αυτό το θέμα. Και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί σας απασχολεί.

Η χάραξη γίνεται με το στατικό σχέδιο που έχεις τις διαστάσεις του αρχιτεκτονικού. Η κολώνα μπαίνει πιο μέσα στην οικοδομή τόσο όσο είναι το πάχος της θερμομόνωσης.

Οι ξυλότυποι των δοκών, όταν είναι να μπει 5εκ θερμομόνωση, είναι 30/60 για δοκό 25/60.

Η κολώνα που στο στατικό σχέδιο είναι 40/40 έχει καλούπι 45/45 όταν είναι γωνιακή ή 45/40αν έχει μόνο από την μία πλευρά θερμομόνωση.

Γιατί σας απασχολεί?

Link to comment
Share on other sites

οχι βεβαια!!! Αυτο που περιγραφεις κανω και εγω.. Απλα το περιγραφεις καλυτερα :)

 

Και απλα για να εχω λιιιγο περισσοτερο το κεφαλι μου ησυχο, και οποτε εχω λιιιγο χρονο παραπανω, κανω και μια επαληθευση σε καποια κτηρια..Αν και αμφιβαλω αν ποτε βγαλει καποια διαφορα δισμενεστερη..

Link to comment
Share on other sites

εννοει οτι αν η πλευρα στο στατικο και το αρχιτεκτονικο ειναι 10 μετρα,τοτε στην πραξη η αποσταση μεταξυ των υποστυλωματων ειναι 10-0,10=9,90 μετρα.

η στατικη μελετη εγινε με τα 10 μετρα ενω η κατασκευη γινεται με 9,90.

 

αρα το ελεγχει μηπως αυτο δινει καποιες διαφορες στην στατικη αναλυση.

Link to comment
Share on other sites

Τα αρχιτεκτονικά αποτυπώνουν τα φέροντα στοιχεία , τα στατικά το ίδιο δεν υπάρχει καμία παρανόηση δεν αλλάζει τίποτα μην διυλίζετε τον κώνωπα γιατί στη τελική να μειώνεις τις διαστάσεις φερόντων είναι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Τα αρχιτεκτονικά αποτυπώνουν τα φέροντα στοιχεία , τα στατικά το ίδιο

 

μα αυτο ειναι το θεμα,οτι επειδη δεν φαινονται οι διαστασεις στο αρχιτεκτονικο χωρις την μονωση,τα στατικα συνηθως περνιουνται με αυτες τις μξεγαλυτερες διαστασεις.

Link to comment
Share on other sites

εννοει οτι αν η πλευρα στο στατικο και το αρχιτεκτονικο ειναι 10 μετρα,τοτε στην πραξη η αποσταση μεταξυ των υποστυλωματων ειναι 10-0,10=9,90 μετρα.

η στατικη μελετη εγινε με τα 10 μετρα ενω η κατασκευη γινεται με 9,90.

 

αρα το ελεγχει μηπως αυτο δινει καποιες διαφορες στην στατικη αναλυση.

 

 

Ακριβως.. Δεν ημουν σε φορμα εχτες για να το κανω κατανοητο :) ..

 

 

Φιλε Πανο οταν λες οτι τα αρχιτεκτονικα αποτυπωνουν τα φεροντα στοιχεια, φανταζομαι οτι θετεις σαν προυποθεση να εχει συνυπολογιστει και η μονωση.. Το θεμα ειναι οτι αυτο δεν συμβαινει παρα μονο σπανιοτατα (εγω τουλαχιστον το εχω δει μονο μια φορα)..

 

Το προβλημα λοιπον υπαρχει σχεδον παντα.. Αν λοιπον εχω μια γωνιακη κολων 40Χ40, τις περισσοτερες φορες την καλουπωνω 45Χ45 (5 ποντους προς τα μεσα).. Χανω δηλαδη απο την καθαρη επιφανεια της οικοδομης..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.