Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις περί θερμομόνωσης νέας οικοδομής


sakistsalikis

Recommended Posts

γεια σας παιδια ειμαι νεος μηχανικος και

θα ηθελα την γνωμη σας για μια πατεντα που θελω να κανω.

χτιζω ενα σπιτι και θελω να το μονωσω οσο καλυτερα γινεται.

ξερω οτι η εξωτερικη θερμονωση ειναι η καλυτερη λυση... (τουλαχιστον ετσι μασ λενε) αλλα κατα πολυ πιο ακριβη.

η αλλη λυση ειναι η δικελυφη τοιχοποιια με μονωση στη μεση και κενο.... κτλ

 

αν εκανα κατι ενδιαμεσο θα δουλεψει?

δηλαδη

 

Να μονωσω κανονικα το σκυροδεμα (κολωνες δοκαρια...) οχι μονο από εξω αλλά να γυρισω την μονωση και κατω από το δοκάρι.

Με αυτο τον τροπο να κάνω δικελυφη τοιχοποίια και η εσωτερική μονωση να ακουμπάει στην μονωση κάτω άπό το δοκάρι ( όπως όμως και τα τόυβλα τουλάχιστον τα εξωτερικά). Έτσι ελπίζω να μην έχω θερμογέφυρες και να περιορίστει σημαντικά το κόστος.

 

Θα δουλέψει έτσι το σύστημα?

Θα σταθεί ο τοίχος και αν ναι πως μπορεί αυτό να γίναι καλύτερα?

Υπάρχει περίπτωση να έχω ριγματώσεις του σοβά ακόμη και αν βάλω πλέγμα?

 

Ευχαρηστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα

 

Μου έχει τύχει η εξής περίπτωση:

 

Νέα οικοδομή ( 2008 ) σε συνεχές σύστημα χωρίς πρασιά,δεν έχει τοποθετηθεί θερμομόνωση εντός του ξυλοτύπου κατά τη σκυροδέτηση με την προοπτική να γίνει εξωτερική.

 

Ο φέρων οργανισμός (Ω.Σ.) έχει αποπερατωθεί και εφάπτεται της ρυμοτομικής.

 

Μπορεί να τοποθετηθεί εξωτερική θερμομόνωση,όμως θα υπερβεί τη ρυμοτομική κατά 10 εκατοστά.

 

Πολεοδομικά δικαιολογείται?Κ αν ναι με ποιά διάταξη του Γ.Ο.Κ.?Δεν κατάφερα να το βρω κάπου γραμμένο...

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

[email protected] το μόνο που γνωρίζω είναι για παλαιά κτήρια και είναι το παρακάτω:

 

Άρθρο 7: Συντελεστής δόμησης

Β. Δεν προσμετρούνται:

ιγ) Η επιφάνεια που καταλαμβάνεται για την προσθήκη εξωτερικής θερμομόνωσης σε κτίριο που υφίσταται πριν από τις 4.7.1979 (ημερομηνία δημοσίευσης του κανονισμού θερμομόνωσης ΦΕΚ 362 Δ') κτιρίου και κατασκευάζεται σύμφωνα με τους κανονισμούς που εκδίδονται σε εφαρμογή του άρθρου 26.

Για νέα κτήρια δεν έχω κάτι υπόψη μου.

Ξέρω δεν σε βοηθάω, αλλά μήπως αυτό είχες στην μνήμη σου?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν επιτρέπεται γιατί η θερμομόνωση μετράει στην κάλυψη και τη δόμηση.

 

Συναδελφε εισαι σιγουρος για το παραπανω? Δεν το εχω ψαξει αλλα ειχα την εντυπωση οτι η θερμομονωση δεν μετραει στην καλυψη - δομηση. Ξερω οτι ο αντισεισμικος αρμος μετραει (μιλαμε για παχος 8-18εκ συνηθως και οχι 3-5 της θερμομονωσης), και αυτος μονο στην καλυψη και οχι στην δομηση.

 

Επισης μια και δεν ασχολουμαι τοσο πολυ με την κατασκευη και ειμαι σχετικα νεος μηχανικος, θελω να ρωτησω το εξης: Οταν το θερμομονωτικο υλικο (DOW για παραδειγμα) πρεπει να τοποθετηθει εξωτερικα του σκελετου απο beton, δεν θα πρεπει κατα το καλουπωμα να αφεθει επιπλεον χωρος εξωτερικα του τοιχειου ωστε να ενσωματωθει και αυτο στην κατασκευη? Εαν ναι τοτε αυτο δεν σημαινει οτι το περιγραμμα της οικοδομης θα ειναι μεγαλυτερο (κατα το παχος των απαιτουμενων dow) απο αυτο που προβλεπουν τα σχεδια?

Στο παρελθον που ειχα ασχοληθει, ειχα βρει κανονισμο στον οποιο αναφεροταν οτι υπαρχει καποια "ανοχη" ως προς το περιγραμμα της οικοδομης οταν αυτο προκυπτει να ειναι μεγαλυτερο απο αυτο των σχεδιων (το μεγεθος της ανοχης δεν το θυμαμαι αλλα καλυπτε σιγουρα το οποιο επιπλεον μηκος πλευρων της ταξης των 6-8εκ που προεκυπτε απο το dow).

 

Τελος θεωρω οτι ειναι σχεδον αδυνατο να υπολογιστει το παχος της θερμομονωσης κατα την αρχιτεκτονικη μελετη (στην ουσια εκ των προτερων μια και προηγειται της θερμομονωτικης μελετης) και αν δεν κανω λαθος αυτο δεν γινεται ουτε και κατα την στατικη μελετη. Οποτε ο μονος τροπος για ευνοητους λογους ειναι το θερμομονωτικο να υπολογιζεται επιπλεον του "νομιμου περιγραμματος" κατα την κατασκευη. Το ιδιο δεν ισχυει και για το επιχρισμα το οποιο σε εξαιρετικες περιπτωσεις ("εξαιρετικης εργασιας") μπορει να φτασει και τα 5εκ για να καλυψει τις οποιες στραβωμαρες?

Link to comment
Share on other sites

Ο αντισεισμικός αρμός δε μετράει ούτε στην κάλυψη ούτε στη δόμηση. Η θερμομόνωση μετράει στην κάλυψη και στη δόμηση. Η ανοχή είναι 2% της διάστασης και μέχρι 5εκ (ή 10εκ δε θυμάμαι καλά). Μια σωστή στατική μελέτη θα πρέπει να λαμβάνει υπόψη το παχος της θερμομόνωσης. Τώρα όσον αφορά τον υπολογισμό δεν είναι δύσκολο να κάνεις μια αρχική εκτίμηση του πάχους της θερμομόνωσης.

Link to comment
Share on other sites

Μια σωστή στατική μελέτη θα πρέπει να λαμβάνει υπόψη το παχος της θερμομόνωσης.

Ισως βγαίνουμε εκτός θέματος, αλλά, Αλέξανδρε, τι εννοείς με την παραπάνω φράση ?

Link to comment
Share on other sites

Ο αντισεισμικός αρμός δε μετράει ούτε στην κάλυψη ούτε στη δόμηση...... .

 

Αλεξανδρε εχεις δικιο οτι βασει ΓΟΚ δεν μετραει ο αντισεισμικος σε καλυψη και δομηση αλλα στην πραξη και ειδικα οταν προκειται για κατασκευη με υπογειο, ο αρμος λαμβανεται υποψη στην καλυψη δεδομενου οτι στο υπογειο, στις περισσοτερες των περιπτωσεων, ο χωρος του αρμου καταλαμβανεται απο το παχος των τοιχειων. Σε αυτο βασιστηκα λεγοντας οτι δεν μετραει στην καλυψη και διορθωνω.

 

Ισως επισης να εχεις δικιο οτι θα επρεπε εστω και προσεγγιστικα να λαμβανεται υποψη το παχος της μονωσης απο την αρχιτεκτονικη και στατικη μελετη (οπως γινεται η προβλεψη του αντισεισμικου κατα την αρχιτεκτονικη μελετη), αλλα δεν νομιζω οτι εφαρμοζεται αυτο.

 

Σιγουρα το προβλημα της μονωσης 10εκ!! εκτος ρυμοτομικης γραμμης του φιλου μας εδω ειναι ενα θεμα, αλλα στην πραξη τελικα ποιο ειναι το μεγεθος του προβληματος, τουλαχιστον σε επιπεδο νομικο - κυρωσεων? Δεν λεω οτι ειναι σωστο το αποτελεσμα και σιγουρα θα επρεπε, ειδικα για μονωση αυτου του παχους, να εχει ληφθει αυτο υποψη κατα το χαραγμα της οικοδομης, αλλα τωρα που η κατασταση ειναι δεδομενη?

Link to comment
Share on other sites

Ο αντισεισμικός αρμός δε μετράει ούτε στην κάλυψη ούτε στη δόμηση. Η θερμομόνωση μετράει στην κάλυψη και στη δόμηση. Η ανοχή είναι 2% της διάστασης και μέχρι 5εκ (ή 10εκ δε θυμάμαι καλά). Μια σωστή στατική μελέτη θα πρέπει να λαμβάνει υπόψη το παχος της θερμομόνωσης. Τώρα όσον αφορά τον υπολογισμό δεν είναι δύσκολο να κάνεις μια αρχική εκτίμηση του πάχους της θερμομόνωσης.

 

eίναι 10 εκ.

Link to comment
Share on other sites

Ισως βγαίνουμε εκτός θέματος, αλλά, Αλέξανδρε, τι εννοείς με την παραπάνω φράση ?

 

Εννοώ πως θα πρέπει ο μελετητής των στατικών να τοποθετήσει τις κολώνες και τα δοκάρια του ξυλοτύπου έτσι ώστε να μην υπάρχει υπέρβαση της κάλυψης/δόμησης εξαιτίας της θερμομόνωσης.

 

@p_ilias

Είναι σίγουρα ένα σοβαρό πρόβλημα. Η μόνη νόμιμη λύση κατά τη γνώση μου είναι η τοποθέτηση θερμομόνωσης εσωτερικά. Καταλαβαίνω πως αυτό δημιουργεί άλλα προβλήματα αλλά είναι προτιμότερο από το να έχω αμόνωτη κατασκευή

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.