Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ερωτήσεις περί θερμομόνωσης νέας οικοδομής


sakistsalikis

Recommended Posts

εγώ αντίθετα έχω ως οδηγό το περίγραμμα του κτιρίου όπως αυτό αποτυπώνεται στα εγκεκριμένα αρχιτεκτονικά. Αν θέλει ο αρχιτέκτονας να συμπεριλάβει τη μόνωση καλώς εαν δεν θέλει (99%) των περιπτώσεων, εκτός αν κάνεις κατασκευαστικά λεπτομερή σχέδια, οι περασίες των υπ/των που θα βάλω ταυτίζονται με το περίγραμμα του κτιρίου.

Αλήθεια οι άλλοι συνάδελφοι τι κάνουν?

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα λοιπον υπαρχει σχεδον παντα.. Αν λοιπον εχω μια γωνιακη κολων 40Χ40, τις περισσοτερες φορες την καλουπωνω 45Χ45 (5 ποντους προς τα μεσα).. Χανω δηλαδη απο την καθαρη επιφανεια της οικοδομης..

 

εδω ειμαστε.ωραια.

 

και διαστασεις βαζεις τις αυξημενες του αρχιτεκτονικου?

 

μαλλον ναι.αυτο υποθετω κανουμε οι περισσοτεροι.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεται μήπως τι λ (συντελεστή θερμκής αγωγιμότητας ) χρησιμοποιέιται στις δοκιδωτές πλάκες σκυροδέματος ή πως υπολογίζεται?

Link to comment
Share on other sites

@/EPI

 

είμαστε λίγο off-topic, πάντως αν αυτό που ψάχνεις να βρεις είναι να βρεις το μέσο συντελεστή θερμοπερατότητας της πλάκας σου, τότε μια προσέγγιση που μπορείς να ακολουθήσεις είναι να χρησιμοποιήσεις τη μέθοδο που χρησιμοποιείται στον κανονισμό θερμομόνωσης για ένα οποιοδήποτε φλοιό. Δηλαδή να υπολογίσεις τα k για κάθε υλικό σου ξεχωριστά (σκέτο σκυρόδεμα και δοκίδα στην περίπτωση σου) και το εμβαδό του κάθε υλικού. Μετά θα βρεις το μέσο συντελεστή με τη γνωστή σχέση (σταθμισμένος μέσος όρος). Βέβαια επειδή θα έχεις πολλές μικρές θερμογέφυρες (όπου έχεις συμπαγές σκυρόδεμα) ίσως η ακρίβεια σου να είναι περιορισμένη. Εξαρτάται από το τι θέλεις να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

η στατικη μελετη εγινε με τα 10 μετρα ενω η κατασκευη γινεται με 9,90.

αρα το ελεγχει μηπως αυτο δινει καποιες διαφορες στην στατικη αναλυση.

 

Δεν υπάρχει σχεδόν καμία διαφορά. (Ειδικά στους οπλισμούς καμία απολύτως)

Link to comment
Share on other sites

(Για τους πιό έμπειρους θα φανεί απλοϊκό, οπότε ζητώ εκ των πρωτέρων συγγνώμην, αλλά το πτυχίο το έχω στον τοίχο μόλις έναν χρόνο...)

 

Έστω πλευρά κτιρίου που δίδεται L=6,00μ στο Αρχιτεκτονικό Άδειας.

 

Στον Ξυλότυπο Άδειας δίδεται η απόσταση ανάμεσα στα γωνιακά Υποστηλώματα επίσης L=6,00μ.

 

Αν υλοποιηθεί ο Ξυλότυπος της Οικοδ. Άδειας,σε κάθε ακμή της εξεταζόμενης πλευράς θα έχουμε :

+ 2,5~3,0εκ θερμομόνωση (DOW)

+ 2,0 εκ. εξωτερικό επίχρισμα

άρα από κάθε ακμή :

+ ~5,0εκ.

οπότε το τελικό μήκος της εξεταζόμενης πλευράς θα είναι :

L=6,00 + 0,05 + 0,05 = 6,10μ και όχι 6,00.

 

Στον έλεγχο από Πολεοδομία θεωρείται οτι αυτοί οι +10εκ. είναι εντώς των ανεκτών ανοχών

ή θα πρέπει να στον Ξυλότυπο εφαρμογής να τραβηχτούν τα Υποστηλώματα κατά -5,0εκ. προς τα μεσα?

 

Παρακαλώ αν είναι εύκολο να με παραπέμψετε σε σχετικό ΦΕΚ ή άρθρο του ΓΟΚ γιατί η ερώτησή μου δεν είναι θεωρητική.

 

Thanx

Link to comment
Share on other sites

Σε τετοιες περιπτωσεις σιγουρα δεν υπαρχει καμια διαφορα.. Καμια φορα ομως με περιεργα περιγραμματα και σχετικα μικρες εξωτερικες διαστασεις καλου κακου κανω εναν ελεγχο μπας και...

Link to comment
Share on other sites

και στην χαραξη τραβατε δλδ 5 εκ μεσα υποστυλωματα και δοκαρια?

 

---------------------------------------------------------------------------------

 

ποιες ειναι οι νομιμες ανοχες στις διαστασεις και σε ποια διαταξη αναφερονται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.