Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεστ Δεξιοτήτων και Παιδεία


stayros

Recommended Posts

Από www.forthnet.gr

 

Μεγάλη αποτυχία στο Τεστ Δεξιοτήτων που διοργάνωσε ο ΑΣΕΠ τον περασμένο Νοέμβριο. Μόλις ένας στους δύο από τους υποψηφίους που έλαβαν μέρος στην εξέταση πέτυχε βαθμολογία πάνω από 50, με άριστα το 100.Τα αποτελέσματα για τους συνολικά 103.530 υποψηφίους ήταν απογοητευτικά παρόλο που σχεδόν το 60% αυτών ήταν πτυχιούχοι ΑΕΙ ή ΤΕΙ.

 

Μόλις το 3,5% των υποψηφίων πέτυχαν επιδόσεις από 85 έως 100, ενώ ο μέσος όρος βαθμολογίας είναι μόλις 53,9%. Η μεγαλύτερη αποτυχία παρουσιάστηκε στις ερωτήσεις επικαιρότητας. Επιπλέον, το 41,1% των υποψηφίων αποφάσισε να μην δώσει τελικά το Τεστ. Στο ΑΣΕΠ δημοσιεύονται αναλυτικά οι βαθμολογίες των υποψηφίων που συγκέντρωσαν 25 βαθμούς και άνω.

 

 

 

Έχοντας δώσει το συγκεκριμένο τεστ μπορώ να πώ πως τα περισσότερα θέματα ήταν πολύ απλά. Πως είναι δυνατόν ο μέσος όρος να είναι στο 54%;! Και να σκεφτείς το 60% ήταν απόφοιτοι 3βαθμιας εκπαίδευσης! Η παιδεία στο τόπο αυτό μάλλον έχει πεθάνει. Καλά κάνουμε και μιλάμε για τα πτυχία, αλλά αν δούμε τι συμβαίνει στο γυμνάσιο κ λύκειο τα τελευταία χρόνια, μάλλον θα πάθουμε τη πλάκα μας...

Link to comment
Share on other sites

87,5.. σ'έφαγα :smile:

Πάντως τα θέματα ήταν απλά για έναν απόφοιτο τεχνικής παιδείας. Φαντάζομαι στους 100+ χιλιάδες ήταν η πλειοψηφία θεωρητικής κατεύθυνσης, που δεν έχουν μάθει το συγκεκριμένο τρόπο σκέψης που απαιτούσαν τα περισσότερα θέματα.

Link to comment
Share on other sites

86.25. Είμαι στη μέση :)

 

Σοβαρά τώρα, όλα τα θέματα μπορούσε να τα λύσει κ όποιος είχε ένα λυμένο sudoku στο ιστορικό του. Κάτι δε πάει καλά παιδιά...

Ας ελπίσουμε οι φωστήρες μας με το διάλογο για τη παιδεία να το καταλάβουν και να κάνουν καμία σοβαρή αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανεις πότε θα ξαναγίνει; λογικά του χρόνου έτσι δεν είναι;

Να πω την αλήθεια μου θυμίζει τον "γύρο αστραπή" τηλεπαιχνιδιών,

ποιός από τους συμμετέχοντες θα κερδίσει την γυαλιστερή καρέκλα;

:)

Δεν πήρα μέρος αλλά θα ήθελα να δώσω την επόμενη φορά αν και μου φαίνεται επιπόλαιος τρόπος αξιολόγησης μεν αλλά αξιοκρατικός (ως φαίνεται) δε.

Link to comment
Share on other sites

Το τεστ είχε αρκετά "μαθηματικά" προβλήματα και διάφορες γενικές γνώσεις. Απ' ότι φαίνεται ήταν λουκουμάκι για μηχανικούς. Γιατί και μαθηματικά καλά ξέρουμε και iq έχουμε και γενικές γνώσεις ψιλοσκαμπάζουμε. Εμένα με χάλασε το ότι δεν βλέπω tv...

....Απάντησα λάθος στο ποιος μεγάλος ηγέτης επισκέφτηκε την τελευταία εβδομάδα την Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

88,75 με 9 λάθη στα 100 και απαντημένες όλες.

Αλλά πάλι δεν είμαι ευχαριστημένος γιατί τα περισσότερα λάθη ήταν βλακείες (π.χ η ερώτηση με τα ε).

Ευκαιρία ήταν αυτό το τεστ για να γράψεις πολύ πάνω από 90.

Οι άντρες μηχανικοί κάπου εκεί έγραψαν αλλά οι κοπέλες που ξέρω γράψανε πολύ χαμηλά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.