Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού για υπέρβαση δόμησης


Jim1992

Recommended Posts

Αγαπητοί μου καλησπερα

Θέλω να πουλήσω ένα διαμέρισμα 55 το + 10 τμ ημιυπαίθριο τακτοποιημένο (έκδοση αδειας2015 αγορά 2017). Ο κατασκευαστής έχει επεκτείνει όλη την πολυκατοικία κατα 60 πόντους και έτσι το διαμέρισμα μου είναι κατα 5 τμ μεγαλύτερο. Ανάλογικα και ομοιόμορφα έχουν επεκταθεί και τα υπόλοιπα διαμερίσματα της πολυκατοικίας. Τι πρέπει να κάνω ώστε να επιτύχω μονομερή τακτοποίηση της αυθαίρετης δόμησης, χωρίς να Απαιτείται η τροποποίηση της σύστασης όλων των διαμερισμάτων της πολυκατοικίας?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, η οικοδομική άδεια είναι του 2015...; Αν είναι έτσι πως τακτοποιήσατε τον κλειστό η/χ;

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η καταληκτική ημερομηνία για ένταξη σε οποιοδήποτε νόμο αυθαιρέτων είναι 28/07/2011. Οπότε εάν ως άδεια δεν εννοείται κάποια νομιμοποίηση μέσω Ν.4178/13 ή 4495/17 και η άδεια ανέγερσης της οικοδομής είναι του 2015 τότε το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο απο την αποφυγή την τροποποίηση σύστασης όλων των διαμερισμάτων. Σε κάθε περίπτωση θα απευθυνθείται σε ιδιώτη μηχανικό της επιλογής σας ώστε να σας κατατοπίσει σχετικά. 

Link to comment
Share on other sites

Από λάθος έγραψα 2015 και 2017. Άδεια του 2005 αγορά 2007 μπορείτε σας παρακαλώ να με βοηθήσετε;

 

3 ώρες πριν, Jim1992 said:

Από λάθος έγραψα 2015 και 2017. Άδεια του 2005 αγορά 2007 μπορείτε σας παρακαλώ να με βοηθήσετε;

 

Edited by Jim1992
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Jim1992 said:

Αγαπητοί μου καλησπερα

Θέλω να πουλήσω ένα διαμέρισμα 55 το + 10 τμ ημιυπαίθριο τακτοποιημένο (έκδοση αδειας  2015    2005 αγορά 2017).  2007.

Ο κατασκευαστής έχει επεκτείνει όλη την πολυκατοικία κατα 60 πόντους και έτσι το διαμέρισμα μου είναι κατα 5 τμ μεγαλύτερο. Ανάλογικα και ομοιόμορφα έχουν επεκταθεί και τα υπόλοιπα διαμερίσματα της πολυκατοικίας. Τι πρέπει να κάνω ώστε να επιτύχω μονομερή τακτοποίηση της αυθαίρετης δόμησης, χωρίς να Απαιτείται η τροποποίηση της σύστασης όλων των διαμερισμάτων της πολυκατοικίας?

τι σημαινει "τακτοποιημενο"???

Ποιός  και πότε   εκανε την "τακτοποιηση" και τι εγραψε για αυτη την "επεκταση" ολοκληρης της οικοδομης?

Μιλησες με τον μηχανικο σου?

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που αυτή η αυθαιρεσία της επέκτασης είναι αποδεδειγμένα εκ κατασκευής και όμοια σε όλους του οροφόυς (αυτα τα δύο κριτήρια πρέπει να ισχύουν σωρευτικά) τότε σύμφωνα με τον ισχύοντα νόμο περι αυθαιρέτων (Ν.4495/17) έχεις την δυνατότητα να προβείς σε μονομερή τροποποίηση της σύστασης για την οριζόντια ιδιοκτησία που σε αφορά. Όμως σε κάθε περπίπτωση επαναλαμβάνω ότι πρέπει να συμβουλευτείς τον μηχανικό σου και τον συμβολαιογράφο σου για τις ιδιαιτερότητες της υπόθεσης σου.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, themoiko said:

Στην περίπτωση που αυτή η αυθαιρεσία της επέκτασης είναι αποδεδειγμένα εκ κατασκευής και όμοια σε όλους του οροφόυς (αυτα τα δύο κριτήρια πρέπει να ισχύουν σωρευτικά) τότε σύμφωνα με τον ισχύοντα νόμο περι αυθαιρέτων (Ν.4495/17) έχεις την δυνατότητα να προβείς σε μονομερή τροποποίηση της σύστασης για την οριζόντια ιδιοκτησία που σε αφορά. Όμως σε κάθε περπίπτωση επαναλαμβάνω ότι πρέπει να συμβουλευτείς τον μηχανικό σου και τον συμβολαιογράφο σου για τις ιδιαιτερότητες της υπόθεσης σου.

Ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Κλασική περίπτωση 3843/2010.

Τα 10τμ ρυθμίστηκαν με χρήση της κάτοψης του ορόφου με το νόμο των Η/Χ όπου μόνο αυτό μπορούσε να ρυθμιστεί!

Τότε 90% δεν έκανε αυτοψία αλλά ρύθμιζε με βάση τα σχέδια της ο.α ότι μπορούσε με βάση την τότε νομοθεσία.

Πρέπει να γίνει νέα ρύθμιση με συμψηφισμό κλπ.

Αυτά θα τα δει ένας μηχανικός και θα δει τι πρέπει να κάνεις!

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.