Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

εξοικονομώ και αυθαίρετα


Recommended Posts

καλημέρα...σε διαμέρισμα που πραγματοποίησα το 1ο ενεργειακό πιστοποιητικο για το εξοικονομώ , είχε στην μία όψη 2 κουφώματα...τα τετραγωνικά από την αυτοψία ήταν ίδια με τα τετραγωνικά της άδειας και του Ε9..παρατήρησα ότι στην κάτοψη της πολεοδομίας είχε 3 κουφώματα στην όψη..(τα δύο κουφώματα έγιναν ένα στην κατασκευή)..ο ιδιοκτήτης μου είχε πει οτι έτσι έγινε απο την αρχή (απο την κατασκευή)..τωρα που πάμε να βγάλουμε μικρή κλίμακα για την μόνωση ο πολιτικός μηχανικός μου λεέι οτι πρέπει να το θεωρήσουμε αυθαίρετο και να πάει με τον νόμο των αυθαιρέτων...αν γίνει αυτό τότε υπάρχει πρόβλημα ? δεν έπρεπε να δηλώσουμε τις αυθαιρεσίες πρίν το 1ο πιστοποιητικό?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακριβώς κάτι τέτοια ήταν που έβλεπα απ όταν είχε γίνει αυτή η λύσσα με το εξ οικονομώ πέρυσι τέτοια εποχή....

Τέτοιου είδους παράβαση που βάσει του 81_1_γ του 4495 θεωρείται παράβαση, ενώ βάσει του εδαφίου θ που εχει 

προστεθεί στο άρθρο 82 παράγραφος 2 μπορεί να παρακαμφθεί ώστε να εκδοθεί βεβαίωση για μεταβίβαση, πρέπει

να ρυθμιστεί ώστε να εκδοθεί άδεια. Αρα σωστό το ότι ζητά ο μηχανικός.

 Ας επιβεβαιώσει κάποιος συναγωνιστής γτ πάει καιρός από τις σχετικές κουβέντες.

Ως προς το θέμα σου, νομίζω, οτι το εξ οικονομώ εκανε αναφορά μονο σε απόκλιση τ.μ. Προφανώς επειδή ο οδηγός γράφτηκε

απο κάποιον Δ.Υ με άγνοια έως ημιμάθεια περι αυθαιρέτων. Δε νομίζω πάντως να έχεις θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα! Το Υπουργειο εχει δωσει μια ανοχη και πλεον δινει τη δυνατοτητα να προσκομισει ο ωφελουμενος στην τελικη φαση εντυπα που ενδεχομενως δεν ειχε δηλωσει εξαρχης (που ναι, ηταν υποχρεωτικο), οποτε σιγουρα αν γινει δηλωση αυθαιρετου τωρα, χρειαζεται να ανεβει για να ειναι καλυμενος.

Τωρα, φυσικα και ειναι θεμα του αρμοδιου πολιτικου μηχανικου. Αν κρινει οτι χρειαζεται δηλωση αυθαιρετου ετσι πρεπει να γινει. Ο επιθεωρητης για τη συγκεκριμενη περιπτωση δεν εχει ευθυνη, οποτε εκδιδει το Β' ΠΕΑ κανονικα. (Βαση παρομοιων περιπτωσεων οπως τις εχω χειριστει μετα απο πολυ ψαξιμο και συζητηση με πολιτικο μηχανικο πολυ καλα καταρτισμενο σε ζητηματα αυιαιρεσιων).

Link to comment
Share on other sites

39 λεπτά πριν, Maria Electrical Engineer said:

Καλημερα και απο εμενα! Το Υπουργειο εχει δωσει μια ανοχη και πλεον δινει τη δυνατοτητα να προσκομισει ο ωφελουμενος στην τελικη φαση εντυπα που ενδεχομενως δεν ειχε δηλωσει εξαρχης (που ναι, ηταν υποχρεωτικο), οποτε σιγουρα αν γινει δηλωση αυθαιρετου τωρα, χρειαζεται να ανεβει για να ειναι καλυμενος.

Τωρα, φυσικα και ειναι θεμα του αρμοδιου πολιτικου μηχανικου. Αν κρινει οτι χρειαζεται δηλωση αυθαιρετου ετσι πρεπει να γινει. Ο επιθεωρητης για τη συγκεκριμενη περιπτωση δεν εχει ευθυνη, οποτε εκδιδει το Β' ΠΕΑ κανονικα. (Βαση παρομοιων περιπτωσεων οπως τις εχω χειριστει μετα απο πολυ ψαξιμο και συζητηση με πολιτικο μηχανικο πολυ καλα καταρτισμενο σε ζητηματα αυιαιρεσιων).

Στα πλαίσια της ανοχής που αναφέρετε εχετε πληροφορίες αν Θα γίνει αποδεκτή μια αίτηση που η τακτοποίηση αυθαιρεσιών ναι μεν δηλώθηκε πριν την ημερομηνία αίτησης στο Εξοικονομηση ΙΙ αλλά που δεν είχε εξοφληθεί πλήρως σύμφωνα με την παρακάτω παράγραφο;

4.1 Επιλέξιμος Προϋπολογισμός
Ο επιλέξιμος προϋπολογισμός παρεμβάσεων ανά αίτηση Ωφελούμενου δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 250 € ανά τετραγωνικό μέτρο επιφάνειας κύριας χρήσης της κατοικίας, όπως προκύπτει από το Ε9 του κάθε διαμερίσματος/ μονοκατοικίας και τυχόν επιπλέον επιφάνειας κύριας χρήσης (m2) για την οποία έχει γίνει υπαγωγή της δηλούμενης κατασκευής ή χρήσης σε νόμο τακτοποίησης αυθαίρετων κατασκευών (κατά την υποβολή της αίτησης προσκομίζεται η δήλωση υπαγωγής του αυθαιρέτου όπου αποτυπώνεται η πλήρης εξόφληση του ενιαίου ειδικού προστίμου και κατά την ολοκλήρωση του έργου προσκομίζεται η βεβαίωση περαίωσης)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα @Georgia S

Θα μου δωσεις λιγο χρονο να βρω που το ειχα δει και θα επανελθω. Ομως, νομιζω οτι δεν θα εχεις προβλημα (θυμαμαι οτι για το συγκεκριμενο θεμα ψαχνεσαι καιρο). Ειναι πολλοι ωφελουμενοι σε παρομοιες καταστασεις. Παντως σε παρατηρησεις στον τελικο ελεγχο, ζητανε τα εγγραφα/ εντυπα οπου κρινουν οτι  υπαρχουν ελλειψεις χωρις να επισημαινουν την ημερομηνια εκδοσης. Μου εχει τυχει με περιπτωση πιστοποιητικου ΚΑΕΚ το οποιο λογω απεργιας των υπαλληλων δεν μπορεσε να εκδοθει πριν την πρωτη αιτηση οποτε και ο ωφελουμενος να το καταθεσει εγκαιρα. Ηταν ειδικη περιπτωση, το ρισκαρε, του το ζητησαν στον ελεγχο που εγινε και τελικα τον ενεκριναν. Θα προσπαθησω να σου παραθεσω αμεσα το σημειο που το λεει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Maria Electrical Engineer said:

Καλημερα @Georgia S

Θα μου δωσεις λιγο χρονο να βρω που το ειχα δει και θα επανελθω. Ομως, νομιζω οτι δεν θα εχεις προβλημα (θυμαμαι οτι για το συγκεκριμενο θεμα ψαχνεσαι καιρο). Ειναι πολλοι ωφελουμενοι σε παρομοιες καταστασεις. Παντως σε παρατηρησεις στον τελικο ελεγχο, ζητανε τα εγγραφα/ εντυπα οπου κρινουν οτι  υπαρχουν ελλειψεις χωρις να επισημαινουν την ημερομηνια εκδοσης. Μου εχει τυχει με περιπτωση πιστοποιητικου ΚΑΕΚ το οποιο λογω απεργιας των υπαλληλων δεν μπορεσε να εκδοθει πριν την πρωτη αιτηση οποτε και ο ωφελουμενος να το καταθεσει εγκαιρα. Ηταν ειδικη περιπτωση, το ρισκαρε, του το ζητησαν στον ελεγχο που εγινε και τελικα τον ενεκριναν. Θα προσπαθησω να σου παραθεσω αμεσα το σημειο που το λεει.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Έχω αγχωθεί πολύ με αυτή την περίπτωση....

Link to comment
Share on other sites

On 24/1/2019 at 10:21 ΠΜ, ΗΛΙΑΣ Ζ. said:

καλημέρα...σε διαμέρισμα που πραγματοποίησα το 1ο ενεργειακό πιστοποιητικο για το εξοικονομώ , είχε στην μία όψη 2 κουφώματα...τα τετραγωνικά από την αυτοψία ήταν ίδια με τα τετραγωνικά της άδειας και του Ε9..παρατήρησα ότι στην κάτοψη της πολεοδομίας είχε 3 κουφώματα στην όψη..(τα δύο κουφώματα έγιναν ένα στην κατασκευή)..ο ιδιοκτήτης μου είχε πει οτι έτσι έγινε απο την αρχή (απο την κατασκευή)..τωρα που πάμε να βγάλουμε μικρή κλίμακα για την μόνωση ο πολιτικός μηχανικός μου λεέι οτι πρέπει να το θεωρήσουμε αυθαίρετο και να πάει με τον νόμο των αυθαιρέτων...αν γίνει αυτό τότε υπάρχει πρόβλημα ? δεν έπρεπε να δηλώσουμε τις αυθαιρεσίες πρίν το 1ο πιστοποιητικό?

έχω και εγώ μια παρόμοια περίπτωση. Οπότε ποια είναι η συμβουλή για αυτή τη περίπτωση? Κάνει κανονικά τη δήλωση αυθαιρέτων και τη μικρής κλίμακας και ανεβάζω απλά την έγκριση μικρής κλίμακας ή να δηλώσω εκ των υστέρων και τη δήλωση αυθαιρέτων? Αν δηλώσω την έγκριση μικρής κλίμακας "φαίνεται" κάπου ότι έγινε και τακτοποίηση αυθαιρέτων?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 28/1/2019 at 7:22 ΜΜ, zio7 said:

...Κάνει κανονικά τη δήλωση αυθαιρέτων και τη μικρής κλίμακας και ανεβάζω απλά την έγκριση μικρής κλίμακας ή να δηλώσω εκ των υστέρων και τη δήλωση αυθαιρέτων? Αν δηλώσω την έγκριση μικρής κλίμακας "φαίνεται" κάπου ότι έγινε και τακτοποίηση αυθαιρέτων?

Κάποιος με παρόμοια περίπτωση.

Συνάδελφε έχεις ολοκληρώσει μήπως αυτήν την περίπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.