Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας: κατανάλωση και άλλα συγκριτικά στοιχεία


Stiv79

Recommended Posts

13 hours ago, kostas_udo said:

Ξεκίνησε σήμερα να δουλεύει ως inverter.

Αισθητήρα στο νερό,  κυκλοφορητής στο 75% και σταθερό (set) Δτ, προφίλ 2 (type2), εξωτερική θερμοκρασία -2 με 17, θερμοκρασία νερών 34-44.

Το σπίτι είναι μονωμένο οπότε θα δείξει τι θερμοκρασίες θα φτάσει και αν είναι αρκετές διότι το max 44 φαίνεται χαμηλό αλλά δεν το πειράζω προς το παρόν να το χαρώ λίγο ως inverter.

Η θερμοκρασία φαίνεται στο LG 18,5 στο Siemens θερμοστάτη 19,5. Κατανάλωση με αυτόν τον καιρό στην Αττική 0,406 KW.

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας.

 

 

Τελικά δεν άντεξα πείραξα την ρύθμιση ΑΙ στην κεντρική οθόνη, το ανέβασα κατά μία μονάδα (+1) και μετά από 30 λεπτά η θερμοκρασία νερών εξόδου σταθεροποιήθηκε στο 35, δηλαδή +1 βαθμό.
Στην συνέχεια ανέβασα άλλη μια μονάδα (+2) και μετά από 30 λεπτά σταθεροποιήθηκε στους 36. Δεν σταμάτησε ποτέ να ινβερτάρει, απλά πήγαν και στους 38 τα νερά και μετά έπεσαν στους 36 όπου είναι λογικό διότι η εξωτερική ήταν 17, η μικρότερη που έχω στις ρυθμίσεις είναι 34 + 2 από το ΑΙ.
Μετά ανεβάζω κατά δύο μονάδες το ΑΙ και το πάω +4, "καταστροφή" ήταν η αύξηση 2 μονάδων, start-stop όλο το βράδυ, η θερμοκρασία πήγαινε 41 έκανε off όπου έπεφτε 28-30.

Οπότε την σβήνω για 10 λεπτά, αφού την άφησα όλο βραδύ, και την ανοίγω στο ΑΙ 0. Ξεκίνησε να ινβερτάρει κανονικά με νερά 38, εξωτερική 10, και κατανάλωση 0,7 KW.

Συμπέρασμα, είναι παλαβό το μηχάνημα, ψυχολογικά και τα λοιπά ή θέλει να αυξήσω τις ανοχές. Δηλαδή από type2 να πάω type3: -3 εώς 4 από την ζητούμενη θερμοκρασία. Αλλά και πάλι δεν δικαιολογεί γιατί δεν σταμάτησε τα start-stop μετά από κάποιες ώρες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 868
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 hours ago, kostas_udo said:

Τελικά δεν άντεξα πείραξα την ρύθμιση ΑΙ στην κεντρική οθόνη, το ανέβασα κατά μία μονάδα (+1) και μετά από 30 λεπτά η θερμοκρασία νερών εξόδου σταθεροποιήθηκε στο 35, δηλαδή +1 βαθμό.
Στην συνέχεια ανέβασα άλλη μια μονάδα (+2) και μετά από 30 λεπτά σταθεροποιήθηκε στους 36. Δεν σταμάτησε ποτέ να ινβερτάρει, απλά πήγαν και στους 38 τα νερά και μετά έπεσαν στους 36 όπου είναι λογικό διότι η εξωτερική ήταν 17, η μικρότερη που έχω στις ρυθμίσεις είναι 34 + 2 από το ΑΙ.
Μετά ανεβάζω κατά δύο μονάδες το ΑΙ και το πάω +4, "καταστροφή" ήταν η αύξηση 2 μονάδων, start-stop όλο το βράδυ, η θερμοκρασία πήγαινε 41 έκανε off όπου έπεφτε 28-30.

Οπότε την σβήνω για 10 λεπτά, αφού την άφησα όλο βραδύ, και την ανοίγω στο ΑΙ 0. Ξεκίνησε να ινβερτάρει κανονικά με νερά 38, εξωτερική 10, και κατανάλωση 0,7 KW.

Συμπέρασμα, είναι παλαβό το μηχάνημα, ψυχολογικά και τα λοιπά ή θέλει να αυξήσω τις ανοχές. Δηλαδή από type2 να πάω type3: -3 εώς 4 από την ζητούμενη θερμοκρασία. Αλλά και πάλι δεν δικαιολογεί γιατί δεν σταμάτησε τα start-stop μετά από κάποιες ώρες.

Από ότι έχω καταλάβει, θέλει λίγη ώρα να συνειδητοποιήσει το τι έχει γίνει ώστε να αρχίσει να δουλεύει ομαλά...έχει γενικά θέματα η lg...άμα ψάξεις ξένα φόρουμ προσπαθούν να βρουν τρόπους για να ρυθμίσουν την αυξημένη κατανάλωση στην αρχή, το οποίο μπορεί να γίνει λογικά με ένα firmware update της εξωτερικής πλακέτας απο την lg...

Όταν λες type 1,2,3 ποια εννοείς και που τα βρίσκεις;;

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Gantem said:

Από ότι έχω καταλάβει, θέλει λίγη ώρα να συνειδητοποιήσει το τι έχει γίνει ώστε να αρχίσει να δουλεύει ομαλά...έχει γενικά θέματα η lg...άμα ψάξεις ξένα φόρουμ προσπαθούν να βρουν τρόπους για να ρυθμίσουν την αυξημένη κατανάλωση στην αρχή, το οποίο μπορεί να γίνει λογικά με ένα firmware update της εξωτερικής πλακέτας απο την lg...

Όταν λες type 1,2,3 ποια εννοείς και που τα βρίσκεις;;

Στο 3056 διαλέγεις ανάλογα Αέρα ή Νέρο

image.png.96950aade1b149939d4e671d93cdf156.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, kostas_udo said:

Τελικά δεν άντεξα πείραξα την ρύθμιση ΑΙ στην κεντρική οθόνη, το ανέβασα κατά μία μονάδα (+1) και μετά από 30 λεπτά η θερμοκρασία νερών εξόδου σταθεροποιήθηκε στο 35, δηλαδή +1 βαθμό.
Στην συνέχεια ανέβασα άλλη μια μονάδα (+2) και μετά από 30 λεπτά σταθεροποιήθηκε στους 36. Δεν σταμάτησε ποτέ να ινβερτάρει, απλά πήγαν και στους 38 τα νερά και μετά έπεσαν στους 36 όπου είναι λογικό διότι η εξωτερική ήταν 17, η μικρότερη που έχω στις ρυθμίσεις είναι 34 + 2 από το ΑΙ.
Μετά ανεβάζω κατά δύο μονάδες το ΑΙ και το πάω +4, "καταστροφή" ήταν η αύξηση 2 μονάδων, start-stop όλο το βράδυ, η θερμοκρασία πήγαινε 41 έκανε off όπου έπεφτε 28-30.

Οπότε την σβήνω για 10 λεπτά, αφού την άφησα όλο βραδύ, και την ανοίγω στο ΑΙ 0. Ξεκίνησε να ινβερτάρει κανονικά με νερά 38, εξωτερική 10, και κατανάλωση 0,7 KW.

Συμπέρασμα, είναι παλαβό το μηχάνημα, ψυχολογικά και τα λοιπά ή θέλει να αυξήσω τις ανοχές. Δηλαδή από type2 να πάω type3: -3 εώς 4 από την ζητούμενη θερμοκρασία. Αλλά και πάλι δεν δικαιολογεί γιατί δεν σταμάτησε τα start-stop μετά από κάποιες ώρες.

Και στο + 2 θέλει προσαρμογή εγώ + 2 την έχω μετά από μια μέρα στρώνει.Αλλα με τέτοιο καιρό ζεστό αναγκαστικά κόβει τελείως κάποια στιγμή κ μετά στο ξεκίνημα κάνει Σταρτ στοκ αν δουλέψει μια μέρα συνέχεια στρώνει απλά αν πειράξει το +2 την χαλάς αν το ανεβάσεις 

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, kostas_udo said:

Στο 3056 διαλέγεις ανάλογα Αέρα ή Νέρο

image.png.96950aade1b149939d4e671d93cdf156.png

Αααα οκ...σε μένα υστέρηση λέγεται αυτό και μπορώ να πειράζω το κάθε ένα ξεχωριστά στο 3066...Αν το έχεις μόνο στα νερά, πρέπει να ρυθμίσεις την επιλογή για τα νερά που λέει αλλιώς τον αέρα τζάμπα τον κάνεις...εγώ που το έχω μόνο νερό,το έχω βάλει στο -2 4 και μου λειτούργησε σαν ινβερτερ... δοκίμασε να το κάνεις να δεις

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς τι περιέχει το CDROM που έρχεται μαζί με τις ΑΘ Hitachi? Δεν έχω πλέον τρόπο να διαβάσω CDROM...  Υπάρχουν το υλικό σε κάποια ιστοσελίδα για να το κατεβάσω; 

Ο εγκαταστάτης μου έκανε τις αρχικές ρυθμίσεις αλλά υποπτεύομαι ότι έχει ένα τυφλοσουρτη που ακολουθεί χωρίς την παραμικρή υποψία βελτιστοποίησης. Το manual εγκαταστάτη δεν είναι και πολύ διαφωτιστικό, οπότε ψάχνω στα τυφλά. 

Επίσης κάτι άλλο που μου κάνει εντύπωση είναι το γεγονός ότι μου δείχνει θερμοκρασία χώρου στους 24C , την στιγμή που αποκλείεται να ξεπερνά τους 20C. Είναι αναμενόμμενο αυτό; 

Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2023 at 5:18 PM, Ena paidi koitaei t astra said:

Γνωρίζει κανείς τι περιέχει το CDROM που έρχεται μαζί με τις ΑΘ Hitachi? Δεν έχω πλέον τρόπο να διαβάσω CDROM...  Υπάρχουν το υλικό σε κάποια ιστοσελίδα για να το κατεβάσω; 

Ο εγκαταστάτης μου έκανε τις αρχικές ρυθμίσεις αλλά υποπτεύομαι ότι έχει ένα τυφλοσουρτη που ακολουθεί χωρίς την παραμικρή υποψία βελτιστοποίησης. Το manual εγκαταστάτη δεν είναι και πολύ διαφωτιστικό, οπότε ψάχνω στα τυφλά. 

Επίσης κάτι άλλο που μου κάνει εντύπωση είναι το γεγονός ότι μου δείχνει θερμοκρασία χώρου στους 24C , την στιγμή που αποκλείεται να ξεπερνά τους 20C. Είναι αναμενόμμενο αυτό; 

 

Καλημέρα.

Το cd-rom περιέχει ένα εγχειρίδιο σε μορφή pdf σε 10 διαφορετικές γλώσσες με το συνημμένο εξώφυλλο.

Και σε εμένα ο θερμοστάτης δείχνει υψηλότερη θερμοκρασία κατά 2-3 βαθμούς, η σύσταση του εγκαταστάτη -και αυτή ακολουθώ- είναι να έχω τον έχω σε αρκετά ψηλή θερμοκρασία πχ 28 βαθμούς και να ρυθμίζω το κάθε σώμα (fan coil) ξεχωριστά στη θερμοκρασία του χώρου που επιθυμω.

Στο δίκτυο κυκλοφορούν διάφορα pdf αρχεία για την Α/Θ, νομίζω αυτό εδώ ειναι από τα πληρέστερα.

Hitachi.JPG

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Ευχαριστώ για την απάντηση  @agelos100

Δοκίμασα σήμερα να επικοινωνήσω με την abb να ρωτήσω αν τυχόν έχουν καμιά συμβουλή σχετικα με την αυξημένη ένδειξη θερμοκρασίας. Αναγκάστηκα να την πάω στους 26 βαθμούς για να την κάνω να ξεκινήσει. Με προβλημάτισε το γεγονός ότι έκανε πολλά start stop ο συμπιεστής αλλά ενδεχομένως να οφείλεται στην εξωτερική θερμοκρασία που ήταν 19 βαθμοι.

Εσύ έχοντας τη θερμοκρασία του θερμοστάτη αυξημένη και ρυθμίζοντας τις θερμοκρασίες των f/c έχεις στρωτή λειτουργία της αντλίας; 

Link to comment
Share on other sites

Εχω καλή λειτουργία γιατί ταυτόχρονα με τα FCs ρυθμίζω και την θερμοκρασία νερού, και σύμφωνα με την τελευταία η αντλία ρίχνει στροφες.

Αυτό μου πρότεινε ο εγκαταστάτης και φαίνεται να δουλεύει καλά.

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν, Ena paidi koitaei t astra said:

Καλημέρα

Ευχαριστώ για την απάντηση  @agelos100

Δοκίμασα σήμερα να επικοινωνήσω με την abb να ρωτήσω αν τυχόν έχουν καμιά συμβουλή σχετικα με την αυξημένη ένδειξη θερμοκρασίας. Αναγκάστηκα να την πάω στους 26 βαθμούς για να την κάνω να ξεκινήσει. Με προβλημάτισε το γεγονός ότι έκανε πολλά start stop ο συμπιεστής αλλά ενδεχομένως να οφείλεται στην εξωτερική θερμοκρασία που ήταν 19 βαθμοι.

Εσύ έχοντας τη θερμοκρασία του θερμοστάτη αυξημένη και ρυθμίζοντας τις θερμοκρασίες των f/c έχεις στρωτή λειτουργία της αντλίας; 

ρυθμίζεται η απόκλιση του θερμοστάτη, αν και είναι λίγο οτι να ναι το χειριστήριο στο θέμα αυτό. Αν θυμάμαι καλά στις επιλογές controler.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.