Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές πρόνοιας ΕΤΕΑΕΠ (αλλαγές από 1.1.19)


dimtheod

Recommended Posts

Οπως τα γράφει ο @MoonLooP στις δύο τελευταίες του αναρτήσεις είναι, και πολύ αναλυτικότερα στην τελευταία.

ΚΑΙ η κάθε μηνιαία εκκαθάριση του ΕΤΕΑΕΠ ακολουθεί την διαδικασία εκκαθάρισης του ΕΦΚΑ που αναφέρεται στην του ΕΦΚΑ ΔΙΕΙΣΦΜΜ/392/562805/27-4-2018 (ΑΔΑ: 6ΓΜ3465ΧΠΙ-Ζ7Ω) στις σελ. 6 έως και 9. Εχει στις σελίδες αυτές χαρακτηριστικά παραδείγματα.

Edited by georgegaleos
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την αναλυτική απάντηση και τους 2.

Παραθέτω κάποιες επιπλέον λεπτομέρειες της περίπτωσής μου.

12 ώρες πριν, MoonLooP said:

όταν έκανες μια κατάθεση-πληρωμή το σύστημα "ζήτησε" ΜΟΝΟ τα αναδρομικά (και σωστά στο τέλος του μήνα) αφού τρέχοντα δεν είχε βγει ειδοποιητήριο.

10/06 - εκδόθηκε το ειδοποιητηριο του 04/2020 με ημερομηνία λήξης 15/06/2020

11/06 - το πληρωσα εμπροθεσμα και πλήρωσα 34€ (τρέχων με έκπτωση αντί για 68€) + 15/2017 + 15/2018.

Η πληρωμή μου δεν έγινε πριν εκδοθεί το ειδοποιητήριο.

Τα 2χ17€ = 34€ έκπτωσης του ειδοποιητηρίου έχουν να κάνουν με την εμπροθεσμη πληρωμή του προηγούμενου ειδοποιητηρίου (03/2020 και του 04/2020 εφόσον το πλήρωνα εμπρόθεσμα).

Το 02/2020 δεν το είχα πληρώσει εμπρόθεσμα, αλλιώς θα είχα έκπτωση 51€ αντί για 34€, όπως είχαν άλλοι συνάδελφοι.

12 ώρες πριν, MoonLooP said:

επειδή εσύ είχες βάλει παραπάνω από τα αναδρομικά το υπόλοιπο το "τράβηξε" σαν εξόφληση των επόμενων αναδρομικών. (σίγουρο! το ίδιο έπαθα και εγώ. μπορείς έτσι να εξοφλήσεις όλα τα αναδρομικά αν θες).

Αν είχε γίνει αυτό, δεν θα είχα στις επόμενες δόσεις των αναδρομικών επιπλέον ποσό να φαίνεται ως εξοφλημένο;

Link to comment
Share on other sites

On 22/10/2020 at 1:15 ΠΜ, stek said:

11/06 - το πληρωσα εμπροθεσμα και πλήρωσα 34€ (τρέχων με έκπτωση αντί για 68€) + 15/2017 + 15/2018.

 

 οι δοσεις Νο15 εχουν ημερομηνια 29/5 !!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι άλλα όλες τότε οι ασφαλιστικές υποχρεώσεις δεν είχαν πάρει παράταση μέχρι τέλος Αυγούστου (΄ή Σεπτεμβρίου δε θυμάμαι) δίχως προσαύξηση;

 

Δεν υπήρχε κάποια έκπτωση για εμπρόθεσμη πληρωμή των αναδρομικών του ΕΤΕΑΕΠ ούτως ή άλλως.

Link to comment
Share on other sites

1) Σωστά, οι τρέχουσες μηνιαίες απαιτήσεις των μηνών Φεβ-Μαρτ-Απρ-Μαί '20, σύμφωνα με τον ν.4690/2020 είχαν τρεις επιλογές εξόφλησής των. Μία εξ αυτών ήταν και η καταβολή σε δόσεις τον Οκτώβριο.

α) Ειδικότερα στο ειδοποιητήριο του Απρ'20, εφόσον οι μήνες Φεβ'20-Μαρτ'20 εφόσον είχαν εξοφληθεί εμπρόθεσμα όταν είχαν εκδοθεί (χωρίς την έκπτωση) είχε συμψηφισθεί η μείωση των μηνών αυτών στο μειωμένο ειδοποιητήριο του Απρ'20. Το να μην είχες πληρώσει τους μήνες Φεβ'20-Μαρτ'20 το ποσό της κατηγορίας που είχες επιλέξει και αυθαίρετα να υπολόγισες την έκπτωση και να κατέβαλες το μειωμένο ποσό, πρακτικά οδηγούσε σε εκπρόθεσμη πληρωμή που "θεραπευόταν" στα ειδοποιητήρια του Απρ'20 & Μαί'20 σύμφωνα με το παρακάτω ii-a και ii-b.

β) Οι τρείς επιλογές που είχες ήταν:

i) Να πληρώσεις την εισφορά της κατηγορίας που είχες επιλέξει (χωρίς την έκπτωση)

ή (διαζευκτικά)

ii-a) Να πληρώσεις την εισφορά του Απρ'20 μειωμένη κατά 25% εφόσον είχες εξοφλήσει ή εξοφλήσεις μέχρι 15/6/2020 τις εισφορές Ιαν'20-Φεβ'20-Μαρτ'20

ii-b) Να πληρώσεις την εισφορά του Μαί'20 μειωμένη κατά 25% εφόσον είχες εξοφλήσει ή εξοφλήσεις μέχρι 15/6/2020 τις εισφορές Ιαν'20-Φεβ'20-Μαρτ'20-Απρ'20

ή (διαζευκτικά)

iii) Να πληρώσεις την εισφορά της κατηγορίας που είχες επιλέξει (χωρίς την έκπτωση) σε 4 μηνιαίες δόσεις με καταβολή της 1ης δόσης έως 30/10/2020.

Με τις επιλογές i & iii χάνονταν η έκπτωση.

Τα πιθανά ποσά που αντιστοιχήσουν στον κάθε ασφαλισμένο αναγράφονταν στο κάθε ειδοποιητήριο, ανάλογα τις επιλογές που είχε κάνει ο κάθε ασφαλισμένος στους προηγούμενους μήνες, ήτοι ανάλογο με τι ποσό θα υπηρχε/εβρισκε κατατεθημένο στην τότε (μερική) μηνιαία εκκαθάριση του λογαριασμού που έκανε ο ΕΤΕΑΠ πριν την έκδοση του ειδοποιητηρίου του επόμενου μήνα. 

Για αυτό και οι εισφορές των αναδρομικών ως απαίτηση εμφανίζονταν μετά την (μερική αυτή) εκκαθάριση ως απαίτηση στην αρχική σελίδα.

-----------------------------------------------------

2) Όχι, ποτέ δεν υπήρχε κάποια έκπτωση για εμπρόθεσμη πληρωμή των αναδρομικών. Σύμφωνα με την νομοθεσία που είχε τότε εκδοθεί, οι μειώσεις αφορούσαν ρητά συγκεκριμένες τρέχουσες μηνιαίες του 2020 και όχι εισφορές ή ρυθμίσεις παλαιοτέρων ετών, όπως π.χ τα αναδρομικά των εκκαθαρίσεων των ετών 2017 & 2018.

Edited by georgegaleos
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά τα όσα αναφέρεις συνάδελφε, συμφωνώ απόλυτα.

Ουδέποτε έγραψα πως οι δόσεις των αναδρομικών είχαν κάποια έκπτωση ή πως κατέβαλα χαμηλότερο ποσό υπολογίζοντας αυθαίρετα κάποια έκπτωση από μόνος μου. Η μόνη έκπτωση που υπολόγισα ήταν βάσει του ειδοποιητηρίου 04/2020 (όπου είχα έκπτωση στο ειδοποιητήριο όπως αναφέρεις στο ii-β), και άρα πλήρωσα εμπρόθεσμα το 04/2020 με την έκπτωση + τις 2 δόσεις αναδρομικών χωρίς καμία έκπτωση.

 

Το 04/2020 (σύμφωνα με το ειδοποιητήριο) είχε ημ/νία εμπρόθεσμης πληρωμής 15/6 και πληρώθηκε 11/6.

Τα αναδρομικά είχαν μεν εμπρόθεσμη πληρωμή 29/5, πληρώθηκαν 11/6 μαζί με το 04/2020.

 

To λάθος στην όλη ιστορία είναι πως το σύστημα τράβηξε 68€ (αντί για 34€) για το 04/2020 και έστειλε τη διαφορά της πληρωμής στα αναδρομικά, αφήνοντας 34€ υπόλοιπο στα αναδρομικά. 

Βλέποντας αναλυτικά τώρα στους μήνες του 2020, καταλαβαίνω πως όλο το πρόβλημα ξεκινάει από την ημερομηνία 31/05 που εμφανίζει ως εμπρόθεσμη πληρωμή του 04/2020, ενώ τότε δεν είχε εκδοθεί καν το ειδοποιητήριο. Αντίθετα, στο 05/2020 όπως φαίνεται παραπάνω, το έχουν υπολογίσει σωστά.

 

Αν κάνω κάπου λάθος, διορθώστε με, αλλά απ' ότι έχω καταλάβει το ίδιο πρόβλημα το έχουν και άλλοι.

 

eteaep.jpg

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, stek said:

Ουδέποτε έγραψα πως οι δόσεις των αναδρομικών είχαν κάποια έκπτωση ή πως κατέβαλα χαμηλότερο ποσό υπολογίζοντας αυθαίρετα κάποια έκπτωση από μόνος μου.

Συγνώμη, λάθος μου, εξέλαβα λανθασμένα το 

19 hours ago, stek said:

Δεν υπήρχε κάποια έκπτωση για εμπρόθεσμη πληρωμή των αναδρομικών του ΕΤΕΑΕΠ ούτως ή άλλως.

και για αν μην μείνει ως τελεταίά η δική μου διευκρίνιση 

επαναφέρω το υπόλοιπο δικό σου, αν υπάρχει κάποις να σχολιάσει/βοηθήσει.

 

6 minutes ago, stek said:

Η μόνη έκπτωση που υπολόγισα ήταν βάσει του ειδοποιητηρίου 04/2020 (όπου είχα έκπτωση στο ειδοποιητήριο όπως αναφέρεις στο ii-β), και άρα πλήρωσα εμπρόθεσμα το 04/2020 με την έκπτωση + τις 2 δόσεις αναδρομικών χωρίς καμία έκπτωση.

 

Το 04/2020 (σύμφωνα με το ειδοποιητήριο) είχε ημ/νία εμπρόθεσμης πληρωμής 15/6 και πληρώθηκε 11/6.

Τα αναδρομικά είχαν μεν εμπρόθεσμη πληρωμή 29/5, πληρώθηκαν 11/6 μαζί με το 04/2020.

 

To λάθος στην όλη ιστορία είναι πως το σύστημα τράβηξε 68€ (αντί για 34€) για το 04/2020 και έστειλε τη διαφορά της πληρωμής στα αναδρομικά, αφήνοντας 34€ υπόλοιπο στα αναδρομικά. 

Βλέποντας αναλυτικά τώρα στους μήνες του 2020, καταλαβαίνω πως όλο το πρόβλημα ξεκινάει από την ημερομηνία 31/05 που εμφανίζει ως εμπρόθεσμη πληρωμή του 04/2020, ενώ τότε δεν είχε εκδοθεί καν το ειδοποιητήριο. Αντίθετα, στο 05/2020 όπως φαίνεται παραπάνω, το έχουν υπολογίσει σωστά.

 

Αν κάνω κάπου λάθος, διορθώστε με, αλλά απ' ότι έχω καταλάβει το ίδιο πρόβλημα το έχουν και άλλοι.

 

eteaep.jpg

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/10/2020 at 4:22 ΜΜ, stek said:

Πολύ σωστά τα όσα αναφέρεις συνάδελφε, συμφωνώ απόλυτα.

Ουδέποτε έγραψα πως οι δόσεις των αναδρομικών είχαν κάποια έκπτωση ή πως κατέβαλα χαμηλότερο ποσό υπολογίζοντας αυθαίρετα κάποια έκπτωση από μόνος μου. Η μόνη έκπτωση που υπολόγισα ήταν βάσει του ειδοποιητηρίου 04/2020 (όπου είχα έκπτωση στο ειδοποιητήριο όπως αναφέρεις στο ii-β), και άρα πλήρωσα εμπρόθεσμα το 04/2020 με την έκπτωση + τις 2 δόσεις αναδρομικών χωρίς καμία έκπτωση.

 

Το 04/2020 (σύμφωνα με το ειδοποιητήριο) είχε ημ/νία εμπρόθεσμης πληρωμής 15/6 και πληρώθηκε 11/6.

Τα αναδρομικά είχαν μεν εμπρόθεσμη πληρωμή 29/5, πληρώθηκαν 11/6 μαζί με το 04/2020.

 

To λάθος στην όλη ιστορία είναι πως το σύστημα τράβηξε 68€ (αντί για 34€) για το 04/2020 και έστειλε τη διαφορά της πληρωμής στα αναδρομικά, αφήνοντας 34€ υπόλοιπο στα αναδρομικά. 

Βλέποντας αναλυτικά τώρα στους μήνες του 2020, καταλαβαίνω πως όλο το πρόβλημα ξεκινάει από την ημερομηνία 31/05 που εμφανίζει ως εμπρόθεσμη πληρωμή του 04/2020, ενώ τότε δεν είχε εκδοθεί καν το ειδοποιητήριο. Αντίθετα, στο 05/2020 όπως φαίνεται παραπάνω, το έχουν υπολογίσει σωστά.

 

Αν κάνω κάπου λάθος, διορθώστε με, αλλά απ' ότι έχω καταλάβει το ίδιο πρόβλημα το έχουν και άλλοι.

 

eteaep.jpg

ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο και σε μένα. Δεν ξέρω αν μπορεί με κάποιο τηλ να μας το διορθώσουν, αλλά δεν το σηκώνει και κανείς :P

Επίσης, έχει συμβεί και το εξής περίεργο, δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο στο όλο μπέρδεμα:

Τον 3/2020, έχω την παρακάτω εικόνα:

Απαιτούμενη Εισφορά  
Ποσό Καταβολής  
Ημερομηνία Καταβολής  
Είδος Καταβολής  
68,00 € 42,98 € 14/04/2020 ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΔΙΑΣ
68,00 € 25,02 € 30/04/2020 ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΔΙΑΣ

 

Είχα κάνει μία καταβολή στις 14/4 για Ιαν-Φεβ και για τα αναδρομικά και για τα τρέχοντα (222,46) και μία (111,23) για το Μαρ, αλλά για κάποιο λόγο τα τράβηξε λίγο ανακατεμένα. Δηλαδή για τον 3/2020  τράβηξε λεφτά και από την πρώτη κατάθεση (που κανονικά έπρεπε να πάνε 68*2 στη δόση και 42,98*2 στα αναδρομικά για Ιαν-Φεβ) και από τη δεύτερη (ουσιαστικά τσίμπησε τα 42,98 που δεν τσίμπησαν τα αναδρομικά) αλλά φαντάζομαι ότι αυτό εξισορροπήθηκε αυτόματα στις 30/4.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει πληρωμή των αναδρομικών εδώ και μία εβδομάδα και δεν φαίνεται η καταβολή στο site του ΕΤΕΑΕΠ. Συμβαίνει και σε άλλο συνάδελφο?

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, gelastos said:

Έχω κάνει πληρωμή των αναδρομικών εδώ και μία εβδομάδα και δεν φαίνεται η καταβολή στο site του ΕΤΕΑΕΠ. Συμβαίνει και σε άλλο συνάδελφο?

Μη "βιάζεσαι".
Αργεί η εκκαθάριση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.