Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορετική χωροθέτηση θέσεων στάθμευσης


Recommended Posts

On 4/10/2024 at 7:49 PM, dimitris GM said:

οι κλειστες ΘΣΑ-συνηθως- αποτυπωνονται στην δηλωση του n. 1221

Αρα πας για ΔΔ.

[δεν ειναι σωστη η ανω απαντηση μου, διοτι  λες οτι η πραγματικοτητα διαφερει απο αδεια και συσταση]

Θα παμε με το 98 παρ. 9Α

αλλη λυση δεν βλεπω

 

thanks για την απάντηση. Το προς πώληση διαμέρισμα είναι πολεδομικά ok, μοναδικό πρόβλημα είναι η κλειστή Θ.Σ. (παρακολούθημα) που 'μπαίνει' μέσα στην όμορη κλειστή Θ.Σ βάσει άδειας και σύστασης. 

Αφού θα πάω με το 98 παρ. 9α, θα πρέπει να ελέγξω και το δεύτερο διαμέρισμα του οποίου παρακολούθημα είναι η όμορη Θ.Σ ή θα πω στην τεχνική μου έκθεση ότι σχετικά με τη δεύτερη οριζόντια ιδιοκτησία ελέγθηκε μόνο η Θ.Σ αυτής?

ευχαριστώ

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το 98/9Α μιλαει για περιπτωσεις μεταξυ οριζοντιων ιδιοκτησιων.

Εσυ εχεις προβλημα  με το παρακολουθημα.

Μαλλον πας με το 98/παρ. 8 εδ. β'

Εκει μιλαει για  παραρτημα= παρακολουθημα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση.

Διαβάζοντας το 98 Παρ.8, βλέπω ότι μιλάει για αυθαιρεσίες σε χώρους που η ΟΙ έχει δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης ή σε παρακολουθήματα αυτής.

Στην περίπτωση μου έχουμε ταύτιση άδειας - σύστασης αλλά διαφορετική πραγματικότητα: η κλειστή ΘΣ (παρακολούθημα) έχει 'μπει' μέσα στην όμορη κλειστή ΘΣ (επίσης παρακολούθημα). Έχουμε δηλαδή αυθαίρετη κατασκευή σε χώρα που η ΟΙ δεν έχει αποκλειστική χρήση.

Μου φαίνεται ότι το 98 9α είναι πιο κοντά στην περίπτωση μου (αν και μιλάει για οριζόντιες και όχι παρακολουθήματα) και σκεφτόμουν:

1. να γίνει από κοινού υπαγωγή 

2. στη συνέχεια να γίνει διμερής τροποποίηση της σύστασης

δεν είμαι σίγουρος αν θα πρέπει να ελέγξω και το διαμέρισμα του δίπλα, καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε να ισχυει το εδ. 1

8. Επί αυθαίρετων κατασκευών ή αυθαίρετων αλλαγών χρήσης που έχουν εκτελεστεί ή εγκατασταθεί σε οριζόντια ή κάθετη
συνιδιοκτησία και εντός τμημάτων αποκλειστικής χρήσης αυτών, εφόσον κατά τη σύσταση διηρημένων ιδιοκτησιών έχουν
αποδοθεί στους δικαιούχους ως αποκλειστική χρήση, για την υπαγωγή στις διατάξεις του παρόντος δεν απαιτείται συναίνεση
των λοιπών συνιδιοκτητών.

Το 9Α μιλαει για ΟΙ.

 Αν συμφωνει και ο ομορος, συζητειστε το με τον συμβ/φο για το "πρακτικο" μερος δλδ την δυνατοτητα τροποποιησης και μεταγραφης

Θα πρεπει να ειναι πληρως τακτοποιημενος και ο ομορος

υγ

τωρα που τελειωσε η διαβουλευση, κατατεθηκε στη Βουλη το νομοσχεδιο, θα γινει συζητηση για τα προτεινομενα....

 Η ΠΟΜΙΔΑ κατεθεσε ενα υπομνημα που επισημαινει καποιες ασαφειες και προτεινει λυσεις, ωστε να μην μεινουν εκτος ρυθμισης καποιες χιλιαδες ακινητα.

Θα ελεγα να περιμενεις την ψηφιση του νομοσχεδιου.

εδω

https://ecopress.gr/pomida-oi-lyseis-gia-symvolaia-me-apok/

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Δημήτρη για τις εύστοχες παρατηρήσεις σου.

Προσωπικά το 98 Παρ.8 το ερμηνεύω ως: αν η αυθαίρετη κατασκευή υπάρχει εντός των ορίων του τμήματος αποκλειστικής χρήσης ή του παρακολουθήματος (βάσει σύστασης), τότε δεν ασχολούμαστε με τους λοιπούς συνιδιοκτήτες και αυτενεργούμε για ρύθμιση/τροποποίηση σύστασης.

Το 98 Παρ. 9α από την άλλη μιλάει για αυθαίρετη επέκταση στον δίπλα (βάσει σύστασης) και για δυνατότητα διμερούς ρύθμισης/τροποποίησης σύστασης, αλλά μιλάει για ΟΙ και όχι για παρακολουθήματα.

Εγώ έχω αυθαίρετη επέκταση στον δίπλα (βάσει άδειας και σύστασης), αλλά σε παρακολούθημα, όχι σε ΟΙ.

Τι να πω? Θα μιλήσω και με τον Συμβολαιογράφο, να δω από τη μεριά του πώς βλέπει την τροποποίηση της σύστασης και θα επανέλθω να ενημερώσω το φόρουμ.

ΥΓ: η πρόταση της ΠΟΜΙΔΑ φαίνεται να καθαρίζει λίγο το τοπίο χωρίς την απαίτηση συναινέσεων

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Κατ' εμέ το θέμα είναι απλό.... Δηλαδή:

1. Mπορείς να κάνεις υπαγωγή για την αυθαίρετη κατάληψη τμήματος της όμορης ΘΣ από τη "δική σου". Καλό είναι να γίνει σε συνεννόηση με τον όμορο ιδιοκτήτη.

2. Στη συνέχεια δύναται να γίνει από κοινού με τον όμορο τροποποίηση της ΣΟΙ.

3. Κατ' εμέ, οι οριζόντιες ιδιοκτησίες είναι "ένα πράγμα" με τα παρακολουθήματά τους που δεν έχουν χιλιοστά κι αντιμετωπίζονται ως τέτοια.

4. Συνιστώ ιδιαίτερη προσοχή, μήπως ταυτοχρόνως έχει γίνει και κατάληψη κοινόχρηστου χώρου, είτε από τη "δική σου", είτε από την όμορη ΘΣ. Δυστυχώς τότε εμπλέκονται όλοι οι συνιδιοκτήτες του ακινήτου...

5. Ένα πρόβλημα είναι το κόστος όλων αυτών, που δεν είναι βέβαιο ότι, ο όμορος θα έχει τη διάθεση να πληρώσει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.