Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαφορετική χωροθέτηση θέσεων στάθμευσης


Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 3/22/2023 at 1:00 PM, [email protected] said:

Ευχαριστώ για την απάντησή σου συνάδελφε.

 

Ωστόσο ο νόμος αναφέρει ότι ο έλεγχος επικεντρώνεται μόνο σε αυτές του 1221, και όχι σε ολόκληρη τη σύσταση. Κ εγώ μαζί σου είμαι, αλλά δεν μπορώ να το τεκμηριώσω. Και ψάχνω να το τεκμηριώσω. Το μόνο που μπορώ να πατήσω είναι η παραβίαση κτιριοδομικού, αλλά ακόμα και αυτό δεν είναι εντελώς σαφές, γιατί παραβίαση κτιριοδομικού στον 4495 νοείται ότι ΡΗΤΑ αναφέρεται στον κτιριοδομικό, και το ρητά αναφερόμενο στον κτιριοδομικό είναι μια ασάφεια περί ασφαλούς κίνησης.

ενδιαφέρουσα περίπτωση, αν θες συνάδελφε μας ενημερώνεις πώς προχώρησες τελικά (αν βρήκες άκρη βέβαια)

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Roy_Hobbs said:

ενδιαφέρουσα περίπτωση, αν θες συνάδελφε μας ενημερώνεις πώς προχώρησες τελικά (αν βρήκες άκρη βέβαια)

Βρήκα.

 

Η απάντηση των συμβούλων του ΤΕΕ σε συμφωνία με το συμβολαιογραφικό σύλλογο ήταν ότι οτιδήποτε έχει εμφανιστεί στην άδεια (υποχρεωτικό ή μη) και δεν ταυτίζεται με σύσταση ή πραγματικότητα, απαιτεί ρύθμιση.

Edited by [email protected]
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, [email protected] said:

Βρήκα.

 

Η απάντηση των συμβούλων του ΤΕΕ σε συμφωνία με το συμβολαιογραφικό σύλλογο ήταν ότι οτιδήποτε έχει εμφανιστεί στην άδεια (υποχρεωτικό ή μη) και δεν ταυτίζεται με σύσταση ή πραγματικότητα, απαιτεί ρύθμιση.

 

ωραία, σχετικά με τη ρύθμιση πώς προχώρησες τελικά: με διαφορετική χωροθέτηση θέσεων στάθμευσης ή με λοιπή παράβαση (παραβάσεις Κτιριοδομικού)?

ευχαριστώ και πάλι

ΥΓ: ρωτάω γιατί έχω αντίστοιχη περίπτωση

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Roy_Hobbs said:

 

ωραία, σχετικά με τη ρύθμιση πώς προχώρησες τελικά: με διαφορετική χωροθέτηση θέσεων στάθμευσης ή με λοιπή παράβαση (παραβάσεις Κτιριοδομικού)?

ευχαριστώ και πάλι

ΥΓ: ρωτάω γιατί έχω αντίστοιχη περίπτωση

Προς το παρόν δεν έχω προχωρήσει σε ρύθμιση, Συμβουλευτικά συμμετείχα στην υπόθεση. Η άποψή μου είναι ότι δεν έχει σημασία πώς θα το αντιμετωπίσεις (διαφορετική χωροθέτηση ή παραβίαση κτιριοδομικού), αρκεί να το ρυθμίσεις. Εγώ προσωπικά τη χωροθέτηση την ερμηνεύω μόνο σε ό,τι αφορά τη διαγράμμιση της θέσης. Επίσης, από τη στιγμή που με μία μόνο δήλωση-ενός και μόνο παραβόλου-υποχρεώνεσαι να κάνεις αποτύπωση όλες τις θέσεις, θεωρητικά με μία δήλωση καθαρίζεις τον όροφο. Άρα αν επιλέξεις διαφορετική χωροθέτηση καθαρίζεις όλο τον όροφο, ενώ αν επιλέξεις παράβαση κτιριοδομικού τότε εστιάζεις μόνο στη θέση ενδιαφέροντος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2023 at 5:59 PM, [email protected] said:

 

... Από τα σχέδια (άδεια-σύσταση) ήδη έχουν μεγάλες διαφορές...

 

thanks για την απάντηση. Και κάτι τελευταίο, αφού έχεις απόκλιση και από τα σχέδια της σύστασης, να υποθέσω ότι πρότεινες πως θα πρέπει να γίνει και τροποποίηση της σύστασης, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

  Το αρθρο 100 οριζει την διαφορετικη χωροθετηση, μονον για τις υποχρεωτικες  ΘΣΑ του ν.1221. Αυτες απεικονιζονται στη δηλωση του ν. 1221 που εχει μεταγραφει και αναγραφεται στην αδεια.

"9. Για τη διαφορετική χωροθέτηση των υποχρεωτικά προβλεπόμενων από την οικοδομική άδεια θέσεων στάθμευσης αυτοκινήτων από αυτήν που προβλέπεται στα σχέδια της συμβολαιογραφικής δήλωσης του ν. 1221/1981, υποβάλλεται κάτοψη αποτύπωσης των υφισταμένων θέσεων στάθμευσης. Ως ειδικό πρόστιμο καταβάλλεται εφάπαξ, το παράβολο των διακοσίων πενήντα (250) ευρώ."

  Κατ΄αρχας,  ως προς το ερωτημα, δεν ξερουμε εαν αυτη η διαφορετικη χωροθετηση αφορα δυο ή περισσοτερες ΘΣΑ.

 Εκεινο που ενδιαφερει ειναι η τακτοποιηση της ΘΣΑ του πελατη που μας εδωσε σχετικη εντολη.

  Επομενως, ανεξαρτητα απο το εαν ο μηχανικος αποτυπωσει ολες τις ΘΣΑ  και τις χωροθετησεις των ΘΣΑ

[εάν και εφοσον εχει τα σχετικα συμβολαια καθενος]

η τακτοποιηση θα αφορα τον ιδιοκτητη διαμερισματος που εχει δοσει σχετικη εντολη.

  Τελος, εκτος απο τις υποχρεωτικες ΘΣΑ του ν. 1221, πιθανον να υπαρχει αναντιστοιχια και για αλλες  ΘΣΑ οι οποιες εγιναν με ιδιωτικη πρωτοβουλια ειτε στην πυλωτη ειτε στον ακαλυπτο.

Αυτες δεν απεικονιζονται στην αδεια, αλλα μονον στην συσταση ή τον κανονισμο.

 Επομενως δεν υπαρχει "πολεοδομικη αυθαιρεσια"

 Αυτες δεν τακτοποιουνται σαν διαφορετικη χωροθετηση.

 Αποτελει "ιδιωτικη" διαφορά και λυνεται  μεταξυ των εμπλεκομενων.

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη καταλαβαίνω τι λες, απλά υπάρχουν περιπτώσεις που οι 'προαιρετικές' (εκτός Ν.1221) θέσεις απεικονίζονται στην άδεια. Εκεί είναι το θέμα τι κάνουμε?

Για παράδειγμα έχω μια περίπτωση που προαιρετική κλειστή θέση στάθμευσης (παρακολούθημα ΟΙ σε pilotis χωρίς χιλιοστά) απεικονίζεται στην άδεια και στη σύσταση, αλλά σε θέση άλλη από την πραγματική (μπαίνει μέσα στην όμορη κλειστή θέση στάθμευσης). Σε αυτή την περίπτωση νιώθω λίγο ανασφάλεια να μην κάνω ρύθμιση...

Αν έπρεπε να διαλέξω κάτι, θα διάλεγα μάλλον τη διαφορετική χωροθέτηση και στη συνέχεια διμερή τροποποίηση της σύστασης με τον δίπλα (σε συνεργασία με το Συμβολαιογράφο και αν γίνεται κάτι τέτοιο).

Χωρίς να είμαι σίγουρος για όλα τα παραπάνω, εννοείται...

Link to comment
Share on other sites

   Στην -μαλλον σπανια -  περιπτωση αυτη

κανεις μια διαφορετικη χωροθετηση και τπτ αλλο.

[αφου συννενοηθεις με τον ομορο και τον συμβ/φο]

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Thanks για την απάντηση. Μήπως δεν το είπα πολύ καλά: η κάτοψη της άδειας είναι ίδια με την κάτοψη της σύστασης, αλλά αμφότερες διαφορετικές από την πραγματικότητα. Βάσει κάτοψης σύστασης, η κλειστή ΘΣ pilotis μπαίνεί μέσα στην όμορη κλειστή ΘΣ (αμφότερες παρακολουθήματα ΟΙ).

Στην περίπτωση αυτή, για να γίνει μεταβίβαση, δε θα πρέπει να γίνει διμερής τροποποίης σύστασης με τον δίπλα, βάσει Άρθρου 98 Παρ. 9α (αν η 9α ισχύει και για παρακολουθήματα)?

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.