Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΤΣΜΕΔΕ] Ειδική προσαύξηση


grmaster

Recommended Posts

http://dpanop.googlepages.com/Enimerwsi_gia_eidiki_prosauksisi_D_P.pdf

 

Βάζοντας τα νούμερα κάτω σύμφωνα με το παραπάνω pdf:

 

θεωρώντας ότι θα αυξηθεί το επιπλέον ποσό που θα πληρώνεις από 400€ σε 700€

700 χ 2εξ χ 35χρ = 49 000€ έξτρα θα δώσεις μέχρι να πάρεις σύνταξη

 

Αν βγεις στην σύνταξη στα 60 και ζήσεις για 10χρ ακόμα θα παίρνεις 1000€ επιπλέον το μήνα: 10χρ χ 1000€ χ 12μην = 120 000€

 

Όμως τότε λέει ότι τα 1000€ θα αξίζουν 385€ λόγω πληθωρισμού, πες 350€:

350€ χ 12 χ 10 = 42 000

 

το δίλημμα παραμένει τι να πω. Πάντως από τα 35χρ ισχύει για όλους.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από ότι λέει στο κείμενο, η ειδική προσαύξηση είναι 1.33 Χ βασική σύνταξη.

Το ερώτημα λοιπόν είναι : η βασική σύνταξη θα παραμείνει ίδια εσαεί ώστε η ειδική προσαύξηση να είναι πάντα 1085€?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυτη την εβδομαδα θα καταθεσω την αιτηση στο ΤΕΕ για τις εξετασεις, μαζι και αυτη για το ΤΣΜΕΔΕ. Προαιρετικα λεει μπορω να μπω στην ειδικη προσαυξηση, με λιγο αναζητηση στο internet καταλαβα οτι δεν με συμφερει καθολου...καταλαβα καλα συναδελφοι;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Να ρωτήσω κι εγώ κάτι πάνω σ'αυτό που λέει ο Nrg. Αν θέλεις, στα 35, δεν μπορείς να καταβάλεις ένα ποσό που να ισοδυναμεί με την προσαύξηση των χρόνων αυτών που έχεις χάσει? Π.χ. αν γραφτείς στο ΤΕΕ στα 25 και στα 35 η ειδική προσαύξηση είναι υποχρεωτική για όλους, μπορείς να πληρώσεις ένα ποσό που να αναλογεί στην προσαύξηση των 10 αυτών χρόνων, ώστε τελικά να παίρνεις και την επικουρική σύνταξη όλων των χρόνων?

Link to comment
Share on other sites

@ Nrg,

Αυτό που ξέρω να σου πω είναι οτι προχθές που ήμουν στο ΤΣΜΕΔΕ μια υπάλληλος κουβαλούσε μια τεράστια στοίβα με αιτήσεις διαγραφής από την ειδική προσαύξηση.

 

Η συμβουλή μου είναι μια και είσαι νέα μηχανικός, μη γραφτείς ακόμα για την προσαύξηση. Δες πρώτα πώς θα τακτοποιηθείς από δουλειά και αν σου περισσεύουν μπορείς να το ζητήσεις ανά πάσα στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι το αν συμφέρει ή όχι θα φανεί μετά από 35 χρόνια (με τα σημερινά δεδομένα) για τους νέους συναδέλφους.

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται πως ηταν μια εισπρακτικη κινηση με αμεση αποδοση για το ταμειο μας

του οποιου τα οικονομικα στοιχεια ειναι αμφισβητουμενα....

Προσωπικα δεν γραφτηκα ακομα

1ον γιατι δεν ηθελα εξτρα επιβαρυνση

κ 2ον γιατι με την παροδο 5ετιας θα ειναι αναγκαστικη

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ που κατέθεσα τα χαρτιά μου την Δευτέρα για άδεια δεν μπήκα στην προσάυξηση και μάλιστα συμβούλεψα και συναδέλφους να μην μπουν

Link to comment
Share on other sites

Γενικά με την προσαύξηση, ούτε και οι ίδιοι (του πρώην ΤΣΜΕΔΕ εννοώ) δεν ξέρουν αν θα αποδώσει επί της πράξης στους πληρώνοντες αυτή. Μάλιστα μετά τις ενοποιήσεις το μελλοντικό τοπίο είναι πολύ θωλό!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.