Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΤΣΜΕΔΕ] Ειδική προσαύξηση


grmaster

Recommended Posts

Κάπου στο φυλλάδιο του ΤΕΕ που μας στέλνουνε (νομίζω ) διάβασα οτι η ειδική προσαύξηση είναι ένα έκτακτο μέτρο που πήραν λόγω άμεσης ανάγκης αύξησης του ρευστού τους...

Κατά πόσο ισχύει...

Τελειώνοντας τη πρώτη μου χρονιά ως ασφαλιζόμενος το μ όνο σίγουρο είναι οτι θα το τραβήξω όσο το δυνατόν αργότερο για να πληρώσω αλλά τόσα λεφτά 'χαμένα' .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγώ πάλι σκέφτομαι να μην το πληρώσω ποτέ και ας με πάνε δικαστήριο.

 

Enough ........

 

Σε 29 χρόνια που θα βγω ίσως να μην υπάρχει η χώρα !!!:-o

Link to comment
Share on other sites

Έως να βγούμε στη σύνταξη αμφιβαλλω αν θα υπάρχει η ίδια η σύνταξη, το εφάπαξ κλπ κλπ κλπ. Όλα αλλάζουν με πολύ γρήγορους ρυθμούς και στην τελική δεν ξέρεις τι θα γίνει έως τότε. Προς το παρόν το μέτρο έχει νόημα να πάρει για να... δώσει στο μελλον, αν το Ε.Τ.Α.Α. υπάρχει βέβαια τότε...

 

Εγώ δεν τους πληρώνω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως όσοι δεν έχουν κάνει την ειδική προσαύξηση κληθούν να πληρώσουν αναδρομικά όταν αυτή θα είναι υποχρεωτική;

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν η ειδική προσαύξηση επιβάλετε σε όσους ειναι πάνω απο 35 αλλα κάτω απο δεκα χρόνια στο επάγγελμα .Δηλαδή ένας 35χρ που έχει 4 χρόνια ως ελευθερος επαγγελματίας θα πρέπει να πληρώσει ?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ένας 35χρ που έχει 4 χρόνια ως ελευθερος επαγγελματίας θα πρέπει να πληρώσει ?

 

Όχι δεν πληρώνει. Πρέπει να είσαι άνω των 35 ετών και 10 χρόνια γραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι σκέφτομαι να μην το πληρώσω ποτέ και ας με πάνε δικαστήριο.

 

Enough ........

 

Σε 29 χρόνια που θα βγω ίσως να μην υπάρχει η χώρα !!!:-o

 

Αν βρεις τον τρόπο να το κάνεις αυτό με ενδιαφέρει όσο δε φαντάζεσαι. Απλά δε μπορείς να διαχωρίσεις την εισφορά σου, πράγμα το οποίο σημαίνει ότι θα θεωρείται ότι οφείλεις, δε θα βγαζεις ασφαλιστική ενημερότητα και κατά συνέπεια δε θα μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου γιατί ούτε καν μπλοκ δε θα σου θεωρούν...

Η μόνη λύση είναι να σηκωθεί επανάσταση και να απαιτήσουμε το κλείσιμο του ΤΣΜΕΔΕ ή ΕΤΑΑ ή όπως το βαφτίσανε. Ξεφτίλα είναι αυτό που συμβαίνει. Ακόμα και οι γιατροί έχουν την δυνατότητα (και τη χρησιμοποιούν στα χρόνια της ειδικότητας ή αμέσως μετά α΄πό αυτά αν δεν κάνω λάθος) να θεωρηθούν άνεργοι, να παίρνουν κανονικότατα επίδομα ανεργείας και φυσικά να απαλάσσονται εισφορών! Μόνο ο δικός μας κλάδος θεωρεί αδιανόητα ...τα αυτονόητα!

Link to comment
Share on other sites

Απ' αυτή την άποψη καλή η συνένωση σκεπτόμενος ότι μακροπρόθεσμα ίσως να ισχύουν τα ίδια για δικηγόρους-γιατρούς-μηχανικούς. Αρκεί η εξίσωση να είναι προς το καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Απ' αυτή την άποψη καλή η συνένωση σκεπτόμενος ότι μακροπρόθεσμα ίσως να ισχύουν τα ίδια για δικηγόρους-γιατρούς-μηχανικούς. Αρκεί η εξίσωση να είναι προς το καλύτερο!

 

Οι γιατροί δεν ήρθαν με εμάς από όσο ξέρω. Το ΤΣΑΥ παρέμεινε ως είχε. Και οι δικηγόροι που προσχώρησαν μαζί μας στο ΕΤΑΑ, κάνουν δικό τους κουμάντο (ακόμα και εισφορές έχουν μάλλον χαμηλότερες από εμάς). Γενικά οι "ενοποιήσεις" των ταμείων διατήρησαν όλα τα μειονεκτήματα των παλαιότερα μεμονωμένων και απέκτησαν και άλλα απλά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.