Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να με συγχωράτε που δε διάβασα τα πάντα, έχω διαβάσει από σελίδα 1 ως 14 και πάνω κάτω κατάλαβα και σκοπεύω να συνεχίσω το διάβασμα.

 

Νέος διπλωματούχος μηχανικός και εγώ έφτιαξα τα χαρτιά μου πλήρωσα τα παράβολα και τα λοιπά για να δώσω τελικά στις 7 του Μάρτη που μας έρχεται τις εξετάσεις στο ΤΕΕ.

Τι μου προτείνετε αφού η γιαγιά λεφτά διαθέτει μόνο για κανα εξάμηνο; Αν δε δώσω τώρα που έχω ήδη αιτηθεί και περιμένω την εξέταση τι γίνεται; Μπορώ με την αίτηση που κατέθεσα ήδη να δώσω στο μέλλον και να εγγραφώ στο Ταμείο (που ελπίζω να μην υπάρχει), ΑΝ ποτέ βρω δουλειά;

Καταλαβαίνω ότι πολλοί έχετε ήδη πήξει αλλά αν μου απαντήσετε βοηθάτε έναν νέο πριν κάνει ίσως ένα λάθος που πράξατε εσείς και προλάβει να μην βουτήξει στο πήξιμο.

Είμαι άνεργος και εγώ και νιώθω ήδη απελπισμένος. Θα σας ήμουν ευγνώμων για οποιαδήποτε απάντηση - συμβουλή

 

Φίλε μου σε ζηλεύω. Προσωπική μου γνώμη μη δώσεις τις εξετάσεις. Εγώ τις έδωσα 9 μήνες πριν και ήδη το έχω μετανιώσει πολλές φορές. Είναι το μεγαλύτερο λάθος μου από τότε που πήρα πτυχίο. Μεγαλύτερο και απ τις λάθος απαντήσεις που έχω δώσει σε όσες συνεντεύξεις κατάφερα να πάω. Απλά περίμενε να βρεις δουλεία και μετά αποφασίζεις που σε συμφέρει να γραφτείς. Παντός να είσαι άνεργος (όπως εγώ) και να ζητάς απ' τον πατέρα σου να σου πληρώσει το ΤΣΜΕΔΕ είναι παράλογο (αν δεν έχει ακόμα πιο παράλογο).

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ο στοχός είναι να εξαθλιώσουν ΟΛΗ την ελληνική κοινωνία

 

πείτε μου 1 κλάδο που να μην έχει ακόμη αρχίσει να γονατίζει

Link to comment
Share on other sites

Το ελληνικό δημόσιο

Οι μαθουσάλες μηχανικοί

Τα βολεμένα από τον μπαμπά και την μαμά τέκνα

Τα μπουζούκια

Οι γιατροί που αυτή ακριβώς την ώρα στέκονται όρθιοι στα πόδια τους αλλά έχει γονατίσει η νοσοκόμα

Οι δικηγόροι που τα έπαιρναν και τα παίρνουν χωρίς απόδειξη φυσικά

Οι δικαστικοί

Οι στρατιωτικοί

Τα κλειστά επαγγέλματα

Ο επαρχιώτης αγρότης με τα πολλάααα στρέμματα και τον γιό του να τα ξύνει με γκασμά αλλά τα χωράφια να τα σκάβει για 20 ευρώ μαύρο μεροκάματο ο πακιστανός

Οι μεγαλοκαταθέτες με τα λεφτά στο εξωτερικό αλλά ζωή και κότα στο Ελλαδιστάν

Η εκκλησία της Ελλάδος

 

πφφφ,

"κουράστηκα" , δεν γράφω άλλους κλάδους.Πάω να βάλω λίγη μουσική γιατί χτυπάν καμπάνες.

Αλληλούια-αλληλούια!

Edited by σιδερας
  • Upvote 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

To να τσουβαλιάζουμε άλλα επαγγέλματα όπως πχ των δικηγόρων, των οποίων το 60% δεν έκανε δίκη μέσα στο 11, και κάθε εβδομάδα διαγράφονται 100 άτομα (τουλάχιστον αυτοί μπορούν) είναι το ίδιο που κάνουν οι άλλοι εναντίον των Μηχανικών και τραβάμε αυτά που τραβάμε. Σε όλους τους κλάδους υπάρχουν κάποιοι, αλλού λίγοι, και αλλού πολλοί που δεν έχουν νιώσει κρίση. Βαρέθηκα να διαβάζω για Γιατρούς, Δικηγόρους, Μηχανικούς. Εντάξει, η πλειοψηφία των Γιατρών ακόμα κρατάει, αλλά οι Δικηγόροι στο ίδιο καζάνι με εμάς είναι. Το δημόσιο μπορεί να έχει κάνει μειώσεις στις αποδοχές (εκεί που δεν μπορούν να πάρουν την διαφορά με άλλα κόλπα) αλλά συνεχίζει να είναι ελκυστικότερο από τον ιδιωτικό τομέα και αυτό είναι η αρρώστια της Ελληνικής πραγματικότητας.

Edited by slammer
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

καλά μερικοί ζουν στο εξωτερικό ...

-----

slammer η αρώστια είναι ότι πλέον δεν μπορείς να είσαι Ελ. Επαγγελματίας, δεν μπορείς να έχεις επιχείρηση, δεν μπορείς να είσαι ιδιωτικος υπαλληλος

 

το δημοσιο παίζει ακόμη , έστω και με λίγα, βεβαίως δεν ξέρω για πόσο :(

 

φυσικά κάποιοι μας τσαμπουνάνε περί αγροτικής παραγωγης

λοιπόν για να είσαι αγρότης πρέπει (1) να έχεις γη δική σου (2) να εχεις μηχανήματα και φυσικα κάτι να σκαμπάζεις από γεωγία

διαφορετικά δεν είσα αγρότης είσαι κολλίγος

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαβασα και τις 36 σελιδες αλλα τωρα που υποτιθεται πως καποια στιγμη θα μπουμε στον ΕΟΠΥΥ θα συνεχισουμε να πληρωνουμε τα κερ@τ@ μας στο ΤΣΜΕΔΕ; πως θα γινει αυτο; ξερει κανεις;

Link to comment
Share on other sites

καλά ναι,

μερικοί που όταν επέστρεψαν βρήκαν βολεμένους,πόρτες κλειστές λόγω γνωριμιών και ρουσφετιών και τα παιδιά του μπαμπά-του μπαμπά που λένε την νύχτα πριν κοιμηθούν καληνύχτα μαμά,ζουν στο εξωτερικό!

Πάντως νομίζω ότι ακόμα πληρώνουν το ΤΣΜΕΔΕ τους,όπως επίσης ισχύουν ακόμα τα λεγομένα μισιακά στους αγροτικούς κύκλους.

Και που 'σαι Slammer,να μάθεις και να μην βαριέσαι εύκολα και να προβλέπεις την βροχή.Ακόμα και όταν περνάς καλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ήδη υπάρχει μια mailing list για τους συναδέλφους της Θεσσαλονίκης προκειμένου να κινηθούμε πιο οργανωμένα.

Αν κάποιος συνάδελφος επιθυμεί να συμμετάσχει ας μου στείλει ένα email στο [email protected]

Link to comment
Share on other sites

Ποια Τρόικα...Σιγά μην έχουν σχέδιο να μας στείλουν έξω..Λες και ο κόσμος περίμενε τους Ελληνες μηχανικούς να τους σώσει.. Απλά είμαστε αχρείαστοι. Σε μια χώρα με μηδενική ανάπτυξη, τι να τους κάνεις τόσους πολλούς μηχανικούς? Δεν μας χρειάζονται και συνεπώς δεν μας υπολογίζουν. Εχεις ακούσει για απεργίες μηχανικών? Σε τι ακριβώς θα δημιουργήσουν αναμπουμπούλα και θα ακουστούν? Κλείνει λέει το ΤΕΕ το σύστημα...Ουάου...Ε, και χέστηκε η φοράδα στο αλώνι. Τι τον ενδιαφέρει τον κόσμο αν εσύ δεν υποβάλεις δηλώσεις για τα αυθαίρετα...Ούτε που ξέρουν τι είναι πέραν των 2-3 ιδιοκτητών. Απεργούν οι μηχανοδηγοί στον ΗΣΑΠ, παίζει το θέμα παντού γιατί 500.000 κόσμος θα πρέπει να κινηθεί διαφορετικά...

Και το λοιπόν σου λένε θα τους σκίσουμε στις εισφορές...αφού δεν μιλάνε, και να μιλήσουν ποιος τους υπολογίζει. Αντε και λακίσαν κάποιοι, δεν πειράζει καλύτερα να αραιώνουν, μπας και οι λίγοι χρησιμεύσουν κάπου....Ετσι μας βλέπουν

 

Πιστεύω ότι ναι, το επάγγελμα του μηχανικού θα είναι αχρείαστο στην Ελλάδα στο μέλλον. Δεν είναι μόνο ότι έχει πεθάνει η οικοδομή είναι και ότι δε θα γίνουν άλλα σημαντικά δημόσια έργα για τα επόμενα 15 χρόνια τουλάχιστον. Ιδίατερα ζοφερό προβλέπω το μέλλον για πολιτικούς μηχανικούς-τοπογράφους.

Αυτό γιατί π.χ. ένας δρόμος φτιάχνεται εν πολλοίς για διευκόλυνση παρά για κάποιο άμεσο κέρδος για την κοινωνία. Το ίδιο και μια γέφυρα ή μια πλατεία. Είναι δηλαδή έργα μακροχρόνιας απόδοσης και σαν τέτοια είναιι πολυτέλεια για τη σημερινή Ελλάδα.

Για περισσότερα πάνω στο θέμα:

http://www.capital.gr/jArticles.asp?jid=416

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.