Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Συναδελφοι μετα την διαγραφη απο ΤΣΜΕΔΕ για να γραφτω στο ΙΚΑ θα πρεπει να εχω πληρωσεο τις εισφορες που χρωστα για να μπορεσω να γραφτω στο ΙΚΑ ή μπορω να παω ΙΚΑ και να πληρωσω στο μελλον οτι χρωσταω στο ΤΣΜΕΔΕ οταν και οπως μπορεσω ?

Εγώ το έκανα και χρωστάω κάποιες εισεφορές, αλλά συμβαίνει το εξής , το οποίο ίσως να μπορείς να κάνεις. Ως μηχανικός και μισθωτή έως τον 8/2012 ασφαλιζόμουν τσμέδε πληρώνοντας εισφορές όπως όλοι μας. Ως αμοιβόμενη κάτω από 700 ευρώ, μέχρι το τέλος του 2011 πλήρωνα το κλασικό ραβασάκι κάθε εξάμηνο στο τσμέδε.

 

Ξαφνικά, ο νόμος άλλαξε και από 1/2012 έπρεπε ανεξάρτητα από τη μισθοδοσία, ο κάθε εργοδότης να καταβάλει στο τσμεδε το αντιστοιχο ποσό εισφοράς για τον υπάλληλό του , όπως και με το ικα. (είτε ο υπάλληλος παίρενι κάτω, είτε άνω από 700 ευρώ/μήνα) Ο μηχανικός, αφενός δεν ενημερώθηκε, αφετέρου του ήρθε το κλασικό ραβασάκι ολόκληρο στο σπίτι όπως κάθε εξάμηνο. Απάντηση του τσμεδε: Όταν είσαι μισθωτος και ο εργοδότης δεν σου πληρώνει το τσμέδε (πχ όπως εγώ ως μισθωτή σε στρατιωτικες σχολές, ορισμένου χρόνου, μερικής απασχόλησης) ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΗΝ ΕΙΣΦΟΡΑ ΣΟΥ, αλλά κάνεις αίτηση εκκαθάρισης οικονομικού έτους στο τσμέδε , ώστε να αφαιρεθούν από τις κανονικές εισφορές σου τα ποσά που καταβάλλονται από τον εργοδότη σου. Η περίπτωση εκκαθάρισης καθυστερεί καμιά 5ετία ίσως, μου είπε το τσμέδε, αλλά δεν τοκίζεται, γιατί εσύ πήγες να πληρώσεις κανονικά το ραβασάκι, υπέγραψες αίτηση εκκαθάρισης με συγκεκριμένη ημερομηνία κατά την οποία σταματά να τοκίζεται το πόσο που έχεις να δώσεις, αλλά εκείνοι δεν μπορούν να κόψουν γραμματιο, γιατί είναι σαν να δέχονται διπλές εισφορές.

 

Στην περίπτωση , λοιπόν που αναφέρεις, ήρθα το 2/2013, όταν κίνησα τη διαδικασία διαγραφής από τεε/τσμεδε (και τα κατάφερα τον αύγουστο), αλλά παράλληλα προσλήφθηκα ως ιδ. υπάλληλος. Ο εργοδότης πληρώνει ικα και το υπόλοιπο υποτίθεται οτι έπρεπε να το πληρώσω στο τσμέδε μέχρι να διαγραφώ. Εμπίπτει ακριβώς στην ίδια περίπτωση με πέρσι. Το τσμέδε μου ειπε οτι δεν μπορεί να πάρει το υπόλοιπο από την τσέπη μου, αν δεν προηγηθεί εκκαθάριση οικ. έτους 2013. Ακόμα το 2008 δεν το έχουν πιάσει. Στο μεταξύ η διαγραφή μου από ΤΕΕ, κοινοποίηθηκε σε μένα και σε ΤΣΜΕΔΕ και όπως το ΤΣΜΕΔΕ μου απάντησε , με διαγράφει αναδρομικά, δηλ. από τότε που έκανα παύση τεχνικών έργων.

 

Αν βρεις να προσληφθείς, κάνεις αίτηση εκκαθάρισης στο τσμεδε. Βέβαια, σημείωσε οτι δεν είχα υπόλοιπο εισφορών από προηγούμενα χρόνια, μόνο υπόλοιπο από την περίπτωση κατά την οποία, θα εισέπραττε το τσμέδε διπλές εισφορές, κάτι το οποίο δεν έγινε.

Ελπίζω να σε διαφώτισα κάπως...

Καλή επιτυχία. Είναι δύσκολα χρόνια, όμως όσο και αν πονάει η επιστροφή της άδειας εγώ στα 31 μου θέτω θέμα επιβίωσης.

ΔΕΝ μπορώ να πληρώνω άλλο και φυσικά ο μισθός μου είναι κάτι περισσότερο από τη μηνιαία εισφορά μου σε τσμέδε.

 

ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ τελειώσαμε ρε παιδιά...Δεν βγαίνουν τα κουκιά που να τους πάρει...

 

1+1=2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό που διαφεύγει σε πολλούς είναι πως τις συντάξεις των τωρινών συνταξιούχων τις έχουν πληρώσει οι ίδιοι (υποτίθεται). Δε θα έπρεπε να εξαρτώνται από τις εισφορές των νέων μηχανικών. Άλλο τι συμβαίνει στην πραγματικότητα αλλά γιατί να με νοιάζει όταν ο άλλος παίρνει σύνταξη τώρα 1300 ευρώ?Να πάρει ότι αντιστοιχεί στις εισφορές που έχει πληρώσει. Αυτό να συνέβαινε για όλους τους δημόσιους και ιδιωτικούς υπαλλήλους. Αυτό το λέω για τον φίλο sdim. 

 

Arch_stefania εγώ δεν κατάλαβα πολύ καλά. Συγνώμη αλλά επειδή και εγώ πλέον κατάφερα να βρω δουλειά μερικής απασχόλησης και ο εργοδότης μου ούτε που συζητούσε να πληρώνει ένα μέρος των εισφορών στο ΙΚΑ. Τώρα είμαι διπλοασφαλισμένος. Σε αυτήν την περίπτωση κάνεις αίτηση εκκαθάρισης και οι εισφορές του ΙΚΑ πάνε στο ΤΣΜΕΔΕ? Θα ήθελα μια μικρή διασαφήνιση. Χωρίς να με ενδιαφέρει η διαγραφή, τουλάχιστον μέχρι να τελειώσει η 5ετία. 

 

Μια άλλη ερώτηση που έχω είναι πόσο πρέπει να περιμένω για να κάνω διακανονισμό. Τώρα χρωστάω το ραβασάκι του Απριλίου και δε θα μπορέσω να πληρώσω με τη μία και το καινούριο του οκτωβρίου. Πότε θα μπορώ διακανονίσω το ποσό και των δύο? Αμέσως μετά τη λήξη της προθεσμίας για το τωρινό εξάμηνο δηλαδή Νοέμβριο? 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που διαφεύγει σε πολλούς είναι πως τις συντάξεις των τωρινών συνταξιούχων τις έχουν πληρώσει οι ίδιοι (υποτίθεται). Δε θα έπρεπε να εξαρτώνται από τις εισφορές των νέων μηχανικών. Άλλο τι συμβαίνει στην πραγματικότητα αλλά γιατί να με νοιάζει όταν ο άλλος παίρνει σύνταξη τώρα 1300 ευρώ?Να πάρει ότι αντιστοιχεί στις εισφορές που έχει πληρώσει. Αυτό να συνέβαινε για όλους τους δημόσιους και ιδιωτικούς υπαλλήλους. Αυτό το λέω για τον φίλο sdim. 

 

Arch_stefania εγώ δεν κατάλαβα πολύ καλά. Συγνώμη αλλά επειδή και εγώ πλέον κατάφερα να βρω δουλειά μερικής απασχόλησης και ο εργοδότης μου ούτε που συζητούσε να πληρώνει ένα μέρος των εισφορών στο ΙΚΑ. Τώρα είμαι διπλοασφαλισμένος. Σε αυτήν την περίπτωση κάνεις αίτηση εκκαθάρισης και οι εισφορές του ΙΚΑ πάνε στο ΤΣΜΕΔΕ? Θα ήθελα μια μικρή διασαφήνιση. Χωρίς να με ενδιαφέρει η διαγραφή, τουλάχιστον μέχρι να τελειώσει η 5ετία. 

 

Μια άλλη ερώτηση που έχω είναι πόσο πρέπει να περιμένω για να κάνω διακανονισμό. Τώρα χρωστάω το ραβασάκι του Απριλίου και δε θα μπορέσω να πληρώσω με τη μία και το καινούριο του οκτωβρίου. Πότε θα μπορώ διακανονίσω το ποσό και των δύο? Αμέσως μετά τη λήξη της προθεσμίας για το τωρινό εξάμηνο δηλαδή Νοέμβριο? 

Πες οτι τώρα είχες χρήματα να πληρώσεις το ραβασάκι του τσμεδε. Ως καθυστερημένο, πας στο τσμεδε να το πληρώσεις. Αυτοί μπαίνουν στο σύστημα και βλέπουν οτι έχεις προσληφθεί. Ο εργοδότης σου, πληρώνει ικα για σένα, ή έστω ένα ποσό το οποίο αντιστοιχεί στις ώρες που δουλεύεις για την ασφάλισή σου. Το τσμέδε σου λέει οτι το ραβασάκι δεν μπορεί να σου το κόψει ως γραμματιο εισπραξης, γιατί δεν μπορεί να αφαιρέσει το ποσό που πληρώνει ο εργοδότης. Για να δεχτεί την πληρωμή σου πρέπει να υπογράψεις την αίτηση εκκαθάρισης οικ. έτους 2013. Αυτό το κάνεις για 2 λόγους:

1) Για να μπορέσει κάποια στιγμή να αφαιρεθεί το ποσό που πληρώνει ο εργοδότης σου, ώστε να μην διπλοπληρώσεις εισφορές.

2) Γιατί με την αίτηση αυτή, μπλοκάρεις τον τόκο των εισφορών που χρωστάς, ο οποίος ανεβαίνει κάθε μήνα.

 

Αυτοί αδυνατούν να κόψουν το γραμματιο είσπραξης γιατί δεν έχουν τρόπο να αφαιρέσουν τις εισφορές που δίνονται. Εσύ όμως, υποτίθεται πήγες να πληρώσεις. Δεν δέχεσαι να τοκίζεσαι για χρήματα που θέλεις να δώσεις! Αν σου πουν οτι πρέπει να περιμένεις λίγο καιρό, τους απειλείς οτι θα καταθέσεις την εισφορά στο ταμείο παρακαταθηκών και δανείων, γεγονός που αποδεικνύει οτι εσύ θες να πληρώσεις σήμερα και οτι δε θα τοκιστείς άλλο για παράλειψη δική τους. Έτσι, εμφανίζεται το χαρτί της εκκαθάρισης οικ. έτους, με αποτέλεσμα να μην είσαι εκτεθιμένος στους τόκους μέχρι τουλάχιστον να βρεις χρήματα και να αποφασίσεις τι θα κάνεις. Κι όταν με το καλό προκύψει το ποσό που θα χρωστάς, με τις αφαιρέσεις των διπλών εισφορών, τότε ζητάς διακανονισμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μετά την διαγραφή ...   ( the day after, που ήταν και ο τίτλος μιας ταινίας με θέμα την επόμενη μέρα μετά από πυρηνικό πόλεμο )

 

γεια σας παιδιά ... 

 

Πρόσφατα ενημερώθηκα ότι έγινε δεκτή η αίτηση διαγραφής μου από το ΤΕΕ. 

Επιθυμώ να φύγω από την χώρα και να μην επιστρέψω. 

Προφανώς πρέπει να βρω δουλειά εκεί στα ξένα, και θα προτιμούσα αυτή η δουλειά να είναι δουλειά μηχανικού. 

Συνδυάζοντας όλα τα στοιχεία που έχω, βλέπω ότι αν θέλω να βρω δουλειά στο εξωτερικό ως μηχανικός, θα πρέπει να κάνω ένα μεταπτυχιακό εκεί.

Επειδή έχω προσανατολιστεί στο γερμανόφωνο κόσμο, αυτήν την περίοδο μαθαίνω γερμανικά με εντατικό ρυθμό.

 

Γνωρίζει κάποιος από εσάς τι είδους μεταπτυχιακά είναι καλά στη Γερμανία/Αυστρία (γενικά στο γερμανόφωνο τόξο) για πολιτικούς μηχανικούς ? Προφανώς αναζητώ κάποιο μεταπτυχιακό που να έχει σχεδόν σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση...

 

ευχαριστώ ... Υπογραφή : ο Απεγνωσμένος 

σε περίπτωση που θεωρείτε : 

1.ότι είναι λανθασμένο που έθεσα εδώ αυτό το θέμα 

2.ότι σε κάποιο άλλο thread θα βρω καλύτερα και ευκολότερα απαντήσεις

... παρακαλώ ενημερώστε με. Ζητάω βοήθεια

Edited by Knockin on peoples' doors
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα στην παρέα. Συγχαρητήρια για το forum και τις πολύτιμες πληροφορίες που δίνεται. Εγώ προσωπικά μέσα από το forum κατάφερε και άντλησα πληροφορίες που δυστυχώς από το ΤΕΕ ήταν αδύνατον να συλλέξω(καταρχήν δεν βρίσκεις κανένα στο τηλέφωνο!!!). Λοιπόν στο θέμα μου. Μετά από 13 χρόνια μισθωτής εργασίας (Μηχανικός Παραγωγής και Διοίκησης) έμεινα άνεργος. Μη μπορώντας να καταβάλλω τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ και ακολουθώντας τις συμβουλές σας και κατάφερα και πήρα διαγραφή από ΤΕΕ. Να σας πω ότι τον καιρό που ήμουν άνεργος μου παρουσιάστηκαν  2 ευκαιρίες για  εργασία και οι άνθρωποι μόλις είδαν τι έπρεπε να πληρώνουν τον μήνα σε εισφορές για μένα, μου είπαν ότι δεν μπορούμε να συνεργαστούμε (με ήθελαν σαν Διοικητικό υπάλληλο και όχι σαν Μηχανικό). Οπότε η απόφαση διαγραφής για μένα ήταν μονόδρομος. Η απόφαση αναρτήθηκε στο διαύγεια με αριθμό πρωτοκόλλου. Νόμιζα ότι το μόνο που μένει ήταν  να πάω στο ΤΣΜΕΔΕ να δω τι χρωστάω να τα πληρώσω και να τελειώνω. Σήμερα λοιπόν μου ήρθε ένα χαρτί από το ΤΕΕ και μου λέει ότι πραγματοποιήθηκε η διαγραφή σας, αλλά για να ολοκληρωθεί θα πρέπει να καταβάλλεται το ποσό των 112 ευρώ που αντιστοιχεί σε συνδρομές 2 ετών. Ξέρει κανείς τι εννοεί το ΤΕΕ όταν λέει να ολοκληρωθεί η διαγραφή? Μήπως χωρίς τα λεφτά αυτά δεν θα κοινοποιήσει την απόφαση στο ΤΣΜΕΔΕ? Εγώ πάντως έχω την απόφαση, αφού την κατέβασα από το site της διαύγειας. Επίσης αν γνωρίζει κάποιος, εγώ χωρίς να πληρώσω αυτά τα λεφτά, που τα θεωρώ κοροϊδία, μπορώ με την απόφαση διαγραφής που έχω να μου κάνουν πρόσληψη στο ΙΚΑ? Σας ευχαριστώ και εύχομαι κάποιοι σε αυτή την χώρα να βάλουν μυαλό. Στενοχωριέμαι  όταν βλέπω 100αδες ονόματα μηχανικών κάθε εβδομάδα στις αποφάσεις διαγραφών. Ας καταλάβουν επιτέλους ότι μόνο χάνουν και όχι κερδίζουν. Απορώ πώς σε λίγο καιρό θα πληρώνονται οι συνταξιούχοι μηχανικοί......

Link to comment
Share on other sites

Τα 112 ευρώ μάλλον είναι η συνδρομή στο ΤΕΕ σε διάστημα 2 χρόνων, οπότε πρέπει να τους ξεπληρώσεις και αυτούς...Μικρό το κακό, αλλά για το τυπικό της υπόθεσης.

Από την άλλη πιστεύω ότι μέχρι στιγμής έχει γίνει (σχεδόν το παραπάνω τυπικό μένει) η διαγραφή σου από το ΤΕΕ....

Στην συνέχεια θα πρέπει με αυτό το χαρτί ή υπηρεσιακά (δεν το γνωρίζω) να ακολουθήσει το ΤΣΜΕΔΕ. Αν δεν χρωστάς στο ΤΣΜΕΔΕ είναι απλή και τυπική η διαδικασία διαγραφής. Αν όμως έχεις χρωστούμενα, θα πρέπει πρώτα να τους ξεπληρώσεις και μετά θα σε διαγράψουν. Δεν γνωρίζω αν σε διαγράφουν αυτομάτως αλλά παράλληλα θα πρέπει κάποια στιγμή να ξεχρεώσεις...(το ότι θα πληρώσεις τα χρωστούμενα με τον έναν ή τον άλλο τρόπο είναι στάνταρντ)

 

Αν θες πες μας πόσο καιρό σου πήρε, και με ποια δικαιολογία (αν ζητήθηκε) έκανες αυτές τις ενέργειες.....

 

Στο ΙΚΑ μπορείς να γραφτείς αφού ξεμπερδέψεις με το ΤΣΜΕΔΕ και όχι με το ΤΕΕ....

Link to comment
Share on other sites

ikare, ευχαριστώ για την απάντηση. Θα πάω στο τσμεδε και θα δώ τι θα πράξω. Όσο για τις ενέργειες. Έκανα την αίτηση (την κατέβασα από το site του ΤΕΕ) και την έστειλα στις 16/4/2013. Έγραψα ότι λόγω ανεργίας δεν μπορώ οικονομικά να ανταποκριθώ στις οικονομικές απαιτήσεις του ΤΣΜΕΔΕ. Επίσης τους έγραψα ότι ήμουν μισθωτός και τους επισύναψα μαζί με την αίτηση και την βεβαίωση ανεργίας.από ΟΑΕΔ. Κάποια στιγμή(περίπου στις 25/5/13)  με πήραν και μου είπαν να τους στείλω την διαγραφή από την Περιφέρεια και ένα εκκαθαριστικό ώστε να δούνε ότι δεν έχω έσοδα από το επάγγελμα του μηχανικού( ότι δεν ήμουν δηλαδή ελεύθερος επαγγελματίας). Πήγα στην Περιφέρεια (Αγίου Νικολάου Κρήτης) έκανα αίτηση διαγραφής στο μητρώο και μου έδωσαν αμέσως την βεβαίωση. Τους τα έστειλα με fax και στις 23/7/2013 που συνεδρίασαν βγήκε η απόφαση διαγραφής. Η ημερομηνία διαγραφής μου είναι από  την ημερομηνία διαγραφής στην Περιφέρεια δηλαδή στις 27/5. Αυτά. Ελπίζω να σε κατατόπισα. 

 

Πάντως εγώ πιστεύω ότι μπορείς να γραφτείς στο ΙΚΑ ακόμα και αν δεν έχεις πληρώσει το ΤΣΜΕΔΕ. Αυτή την εντύπωση έχω. Θα το δω και θα σας πω.

Edited by koingeo
Link to comment
Share on other sites

Φοβάμαι ότι η σιωπή σας στο ερώτημα που έθεσα για ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΑ στη Γερμανία που να έχουν ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ στην Γερμανία ... είναι η πιο ηχηρή απάντηση.

 

Μάλλον είτε δεν έρχεται πολύς κόσμος σε αυτό το thread είτε δεν ξέρει κανείς από αυτούς που έρχονται. 

 

Αν γνωρίζει κάποιο από τα παλαιότερα μέλη κάτι για το θέμα, παρακαλώ να με βοηθήσει 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...

Μετά από 2,5 χρόνια που πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ (η μάλλον το πληρώνει ο πατέρας μου) και μη έχοντας δουλέψει ούτε μια μέρα σαν μηχανικός πήρα την απόφαση να ζητήσω τη διαγραφή μου.

Πραγματικά δεν βρίσκω λόγο (και δεν μπορώ πλέον) να συνεχίζω να πληρώνω κάτι που όπως δείχνουν τα πράγματα ούτε τώρα ούτε στο άμεσο μέλλον θα με βοηθήσει σε κάτι.

Ακόμα και σε περίπτωση πρόσληψης στις περισσότερες θέσεις οι εργοδότες θα ζητήσουν πρόσληψη μέσω Ι.Κ.Α...

 

Θέλω να ρωτήσω κάτι λοιπόν. Όσοι έχετε ήδη διαγραφεί τι συμπληρώσατε στην φόρμα διαγραφής του ΤΕΕ ώστε να γίνει δεκτή???

Οικονομικοί λόγοι? Αναχώρηση για το εξωτερικό? Επίσης επισυνάψατε κάτι?? Τελευταίες φορολογικές δηλώσεις ή κάτι τέτοιο??

Εγώ δεν έχω κάνει καν έναρξη επαγγέλματος στην εφορία..Δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο βοηθάει και αν πρέπει κάπου να το τονίσω...

Link to comment
Share on other sites

Με το θέμα της αναστολής της ιδιότητας του μηχανικού που είχε βγάλει ένα σχέδιο το ΤΕΕ για μέχρι 5 χρόνια έχουμε κανα νέο? Θα γίνει τελικά ή ηταν πυρετέχνημα? Πανω σε αυτό το θέμα και επειδή είμαστε ο μόνος κλάδος στη Ελλάδα που δεν μπορεί να κάνει παύση του ΤΣΜΕΔΕ (χωρίς να χάνει τα επαγγελματικά δικαιώματα) κάτι το οποίο θίγει την ισότητα και ισονομία των πολιτών κατάφορα (μια και ολοι εκτός απο εμάς μπορούν να κάνουν διακοπή, π.χ οι συνάδελφοι Τ.Ε), δεν θα ήταν σωστό να καταφύγουμε στο ευρωπαικό δικαστήριο μέσω του συνήγορου του πολίτη φαντάζομαι, αφου εδώ δεν γίνεται τίποτα? Εκει λογικά δεν θα δικαιωθούμε?

Θεωρώ οτι είναι τουλάχιστον παράνομο να μας χρεώνουν εισφορές και τόκους παρά την θέλησή, σε περίπτωση που είμαστε άνεργοι (αν είχαμε μισθωτή απασχόληση και απολυθήκαμε) ή σε περίπτωση που είμασταν με μπλοκάκι και έχουμε κλείσει βιβλία στην ΔΟΥ. Δεν μπορούν να μας υποχρεώνουν να χάσουμε (διαγραφή) τα επαγγελματικα δικαιώματα του μηχανικού για πάντα και να μην μπορούμε να τα ξανααποκτήσουμε.

Περιμένω τις απόψεις σας.

Edited by electrical_salonika
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.