Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

 

Καλού κακού πήγα στα ΚΕΠ και μου έβαλαν την κλασσική σφραγίδα που βάζουν στις υπεύθυνες δηλώσεις. Ξέρει κανείς αν αυτό γίνεται δεκτό από το ΤΕΕ ή θα έχω θέμα;

Κάποιος που έκανε διαγραφή πολύ πρόσφατα τι χαρτί προσκόμισε;

(Δεν αναφέρομαι σε όλα τα δικαιολογητικά αλλά στο επίμαχο που θέλουν να λέει ότι δεν έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος ή ότι έγινε διακοπή όσοι είχαν κάνει έναρξη).

 

 

 

Πήγα υπεύθυνη δήλωση θεωρημένη από ΚΕΠ...Κανένα πρόβλημα με το ΤΕΕ

Edited by makis_81
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατανοητό πλήρως, αλλά δεν ξέρουμε τι γίνεται σε 3ψήφια χρωστούμενα εισφορών...Σε μεγάλα ποσά παίζει και να μην μπορείς να διαγραφείς αν δεν ξεχρεώσεις, γιατί μετά σε πιο διακανονισμό θα μπεις? Τι γίνεται αν δεν είσαι συνεπής? Τι γίνεται αν τους πιστολιάσεις ή βάζεις όποτε θέλεις? Τα δίνεις ντούκου λίγο πριν? Είναι αρκετά τα ερωτήματα.

Για το θέμα ΙΚΑ-ΤΣΜΕΔΕ δουλειάς, το έχω βιώσει και εγώ, δεν μπορείς εύκολα να πας σε άλλο αντικείμενο που πχ ασφαλίζει με ΙΚΑ τους εργαζομένους. Και αν πας δεν σε συμφέρει με την καμία...

 

Είναι δυνατόν να έχουν ορίσει ένα νούμερο "όριο" πάνω από το οποίο τοκίζονται οι εισφορές μετά τη διαγραφή?

Δεν το πιστεύω.

Απλά σκέφτομαι οτι αν ήμουν ΤΣΜΕΔΕ, αντί να ορίσω τέτοιο νούμερο και να εκτεθώ, θα φρόντιζα να τσεκάρω τις χρωστούμενες εισφορές πριν διαγράψω κάποιον.

Ίσως σε μεγαλύτερες εισφορές να μην διαγράφεσαι τόσο εύκολα.(στο "εύκολα" γελάμε, αν είναι ποτέ δυνατό αν ονομάσουμε εύκολη τη διαδικασία της διαγραφής...)

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα δικαιολογητικά για διαγραφή, έχω μία ερώτηση.

Πήγα στην εφορία σχετικά με την υπεύθυνη δήλωση που ζητάνε επικυρωμένη από τη ΔΟΥ και μου είπαν ότι πλέον η εφορία δεν δίνει τέτοιο χαρτί (δηλαδή ότι δεν είμαι ελεύθερος επαγγελματίας μηχανικός) ούτε επικυρώνουν την υπεύθυνη δήλωση που έχω φτιάξει εγώ όπως λέει στο αρχείο pdf κάποιες σελίδες πίσω. Μου έδωσαν ένα ΦΕΚ 1368/5-6-13 τεύχος Β και μου είπαν ότι πλέον αναζητάται ηλεκτρονικά αυτή η πληροφορία από την ενδιαφερόμενη υπηρεσία πχ ΤΕΕ.

Καλού κακού πήγα στα ΚΕΠ και μου έβαλαν την κλασσική σφραγίδα που βάζουν στις υπεύθυνες δηλώσεις. Ξέρει κανείς αν αυτό γίνεται δεκτό από το ΤΕΕ ή θα έχω θέμα;

Κάποιος που έκανε διαγραφή πολύ πρόσφατα τι χαρτί προσκόμισε;

(Δεν αναφέρομαι σε όλα τα δικαιολογητικά αλλά στο επίμαχο που θέλουν να λέει ότι δεν έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος ή ότι έγινε διακοπή όσοι είχαν κάνει έναρξη).

Εγώ πήγα στην προϊσταμένη γιατί οι υπάλληλοι δεν έπαιρναν ευθύνη. Με πολλή ευγένεια της εξήγησα το πρόβλημά μου και δέχτηκε να με εξυπηρετήσει. Μπήκε στο σύστημα, είδε οτι δεν είχα κάνει έναρξη ως μηχανικός από το 2007 κι έπειτα και χειρόγραφα σε μια υπεύθυνη δήλωση που υπέγραψα εγώ, υπέγραψε και εκείνη και έβαλε σφραγίδα. Είχα μαζί και την άδεια ασκήσεως ως αποδεικτικό σχετικά με το χρόνο.

Άνοιξη του 2013 το έκανα.

Link to comment
Share on other sites

θελω να θεσω καποια ερωτηματα.

 

1. Γιατι πρεπει να δωσω λογαριασμο για τον λογο που ζηταω διαγραφη απο τσμεδε και τεε;

 

2. Οταν εκανα εγγραφη, δεν πηγα σε καμια περιφερεια. Γιατι πρεπει να διαγραφω απο καπου που δεν εχω εγγραφει;

 

3. Πως ξερω σε ποια περιφερεια ανηκω; Η εδρα μου ειναι στην Καρδιτσα. Παιζει ρολο αυτο;

 

4. Αφου δεν προκειται να παρω ποτε εφαπαξ και συνταξη απο το τσμεδε, δεν πρεπει να μου επιστραφουν οσα λεφτα εχω δωσει; Δεν εχω σκοπο να γραφτω σε κανενα αλλο ταμειο.

 

5. Δεν εχω πληρωσει εισφορες απο το 2013. Γιατι θα πρεπει να τις πληρωσω αν διαγραφω;

 

6. Ειμαι διπλωματουχος αγρονομος και τοπογραφος μηχανικος. Αν δεν ειμαι στο Τεε, σημαινει οτι το πτυχιο μου ειναι αχρηστο; Ηδη εχω δουλεψει σαν τοπογραφος 6 χρονια. ξαφνικα δεν ειμαι τοπογραφος;

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

7. Γιατι εκανες αυτες τις ερωτησεις εφοσον ξερεις τις απαντησεις τους? 

 

1.γιατι αλλιως δεν θα σε διαγραψουν χωρις καποιο λογο να υπαρχει

2.γιατι ετσι ειναι

3.πηγαινε στην περιφ ενοτητα καρδιτσας

4.μετα την απομακρυνση απο το ταμειο ουδεν λαθος αναγνωριζεται

5.γιατι αυγατιζουν

6.στην ελλαδα οχι δεν εισαι τοπογραφος. οπουδηποτε αλλου εισαι

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η διαγραφή από την περιφέρεια δεν αφορά μόνο τις ειδικότητες οι οποίες κάνουν εξ'αρχής αντίστοιχη εγγραφή? Εμείς ως τοπογράφοι δεν έχουμε καμία εμπλοκή με την περιφέρεια.

Οσον αφορά το επαγγελματικό, φαντάζομαι μπορεί να σε προσλάβει κάποιος εργοδότης με ΙΚΑ ως απλό μισθωτό και να του κάνεις δουλειά τοπογράφου στην πράξη.

Δεν γνωρίζω κάτι με βεβαιότητα, απλά επειδή είναι εν μέρει και δικές μου απορίες αυτά καθώς το ενδεχόμενο της διαγραφής δεν έχει αποκλειστεί, γι' αυτό συμμετέχω :)

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο που δεν έμαθα τελικά, τα στοιχεία όλων των μηχανικών από τη στιγμή εγγραφής στο ΤΕΕ περνάνε στην περιφέρεια. Μην μπερδεύεστε με τις άδειες που βγάζουν κάποιοι στη νομαρχία πχ Η/Μ καμία σχέση. Πχ για εδώ Αθήνα πρέπει να περάσουμε πρώτα από περιφέρεια (έδρα στη Συγγρού) για διαγραφή. 

Γι'αυτά που ρωτάει ο άνθρωπος απάντησε ο ckiriako, να πω μόνο πως μην ψάχνεις το δικιο σου με εισφορές που έδωσες και θέλεις να πάρεις πίσω ή να μην πληρώσεις και να διαγραφείς. Πρώτον σκεψου έτσι θα κατέρρεε το ασφαλιστικό σύστημα, δεύτερον όλοι με φέσια θα διαγραφόταν και δεν θα έτρεχε κάστανο...Δεν γίνονται αυτά...

Για δουλειά θα πρέπει να κοιτάξεις σε άλλο τομέα, όχι τοπογράφου γιατί πόσο πιθανό είναι να σε προσλάβει κάποιος να κάνεις τα τοπογραφικά και να υπογράφει άλλος...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, τι ρωτατε τα ιδια και τα ιδια συνεχεια... θελεις να διαγραφεις? Ακολουθεις ολα τα βηματα οπως τα εχουν περιγραψει οσοι εχουν ηδη διαγραφει... Πηγαινετε στην περιφερεια και παρτε το χαρτι να ησυχασετε, τι ψαχνετε να βρειτε σε αυτο το μπαχαλο..... Προφανως και μπορεις να δουλεψεις ως μισθωτος εξασκωντας το επαγγελμα, αλλα η λογικη λεει οτι δεν εχεις δικαιωμα υπογραφης. Κανεις για το αφεντικο εργασιες τοπογραφικες, εργασιες πεδιου ξερω γω και αν χρειαζεται σφραγισμα σφραγιζει αυτος

Link to comment
Share on other sites

θελω να θεσω καποια ερωτηματα.

 

1. Γιατι πρεπει να δωσω λογαριασμο για τον λογο που ζηταω διαγραφη απο τσμεδε και τεε;

 

2. Οταν εκανα εγγραφη, δεν πηγα σε καμια περιφερεια. Γιατι πρεπει να διαγραφω απο καπου που δεν εχω εγγραφει;

 

3. Πως ξερω σε ποια περιφερεια ανηκω; Η εδρα μου ειναι στην Καρδιτσα. Παιζει ρολο αυτο;

 

4. Αφου δεν προκειται να παρω ποτε εφαπαξ και συνταξη απο το τσμεδε, δεν πρεπει να μου επιστραφουν οσα λεφτα εχω δωσει; Δεν εχω σκοπο να γραφτω σε κανενα αλλο ταμειο.

 

5. Δεν εχω πληρωσει εισφορες απο το 2013. Γιατι θα πρεπει να τις πληρωσω αν διαγραφω;

 

6. Ειμαι διπλωματουχος αγρονομος και τοπογραφος μηχανικος. Αν δεν ειμαι στο Τεε, σημαινει οτι το πτυχιο μου ειναι αχρηστο; Ηδη εχω δουλεψει σαν τοπογραφος 6 χρονια. ξαφνικα δεν ειμαι τοπογραφος;

 

Θα παραθέσω την απάντηση που έλαβα στο πρώτο ερώτημά σου όταν εύλογα την έθεσα σε υπάλληλο ΤΕΕ.

 

"Γιατί εφόσον δεν υπάρχει θεσμοθετημένη διαδικασία διαγραφής, είναι στη διακριτική ευχέρεια της διοικούσας επιτροπής ΤΕΕ το α θα σε διαγράψουν ή όχι!!!!!"

 

Όσο για την περιφέρεια ακολούθησε απλά τη λογική "Δε θέλω να το μάθω, θέλω να το φάω".

Κι εγώ έναρξη δεν έκανα ποτέ μου, και πήγα στην περιφέρεια να δηλώσω παύση.

 

Ωστόσο, εγώ μετά τη διαγραφή μου εργάστηκα ως αρχιτέκτονας στην Ελλάδα σε ερευνητικό έργο στο πανεπιστήμιο και σε πολιτιστικό κέντρο του δήμου.

Και το λέω για να αποδείξω πως όχι, το πτυχίο σου δεν είναι για τα σκουπίδια αν επιστρέψεις την άδεια ασκήσεως πίσω.

Υπογραφή δεν μπορείς να βάλεις, που αν και καλά βελτιωθεί η κατάσταση θα δουλέψεις μαζί με κάποιον που έχει υπογραφή ή απλά θα πάρεις πίσω την άδεια με όποια διαδικασία θα ισχύει τότε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.