Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Λογικά και από όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα, θα έχει αναδρομική ισχύ από τη μέρα που θα διαγραφείς.

Σε κάθε περίπτωση όμως, μην αγχώνεσαι.

Άλλωστε, του feygatoy η μάνα δεν έκλαψε ποτέ 8-)

Ευχαριστώ συναδερφε
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας συνάδελφοι,

 

Έχω το εξης θέμα:

 

Εργάζομαι στο εξωτερικο εδώ κ (σχεδόν) 2 χρόνια. Έχω πάρει το Α1,αλλά επειδή η διαρκεια του είναι για 2 χρόνια,θα πρέπει να το ανανεωσω. Απ'οτι κατάλαβα,πρεπει να κάνω την όλη διαδικασία απο την αρχή.

 

Επειδή δεν έχω σκοπό να ξαναγυρισω Ελλαδα,αποφάσισα να διαγραφώ απο το τσμεδε εντελώς.

 

Ρωτησα, μέσω τηλεφώνου, το τσμεδε, και μου ειπαν οτι η διαγραφή θα πάρει περιπου 5 μηνες.

 

Εστω λοιπον οτι εγώ πηγαίνω αύριο στην περιφέρεια, και ξεκινώ τη διαγραφή μου. Εστω οτι τα καταφερνω,και μου παιρνει 5 μηνες (πχ μέχρι το Σεπτεμβρη-Οκτωβρη).

 

Εμένα το Α1 λήγει τέλος Ιουνιου. Τι ακριβώς ισχυει απο την 1η Ιουλίου μέχρι το Σεπτεμβρη-Οκτωβρη;

 

Η διαγραφή θα έχει αναδρομική ισχύ, ή το τσμεδε θα μου ζητήσει λεφτά για αυτους τους μηνες; Αν μου ζητήσουν λεφτά,μπορω να εξαιρεθω κάπως; Αν ναι, πώς;

 

Λογικά και από όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα, θα έχει αναδρομική ισχύ από τη μέρα που θα διαγραφείς.

Σε κάθε περίπτωση όμως, μην αγχώνεσαι.

Άλλωστε, του feygatoy η μάνα δεν έκλαψε ποτέ  8-)

https://www.youtube.com/watch?v=WkDa2DKrAiQ

 

Συνάδελφοι, πήγα σήμερα στην περιφέρεια μου (περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας), και μία ευγενέσταση κυρία μου έδωσε το χαρτί που χρειαζόμουν από εκεί μέσα σε 1-2 ώρες (!).

 

Στη συνέχεια, πήγα στο παράρτημα του ΤΕΕ εδώ στην Πάτρα που βρίσκομαι.

 

Εκεί, η διευθύντρια ήταν επίσης ευγενική, αλλά...η γραφειοκρατία με νίκησε για μία ακόμα φορά, διότι ανάμεσα στα δικαιολογητικά που μου ζήτησαν ήταν και έγγραφα που να αποδεικνύουν ότι ζω και εργάζομαι μόνιμα στο εξωτερικό. Εγώ βέβαια είχα το συμβόλαιο του σπιτιού που νοικιάζω + το συμβόλαιο με την εταιρεία που εργάζομαι, αλλά το ΤΕΕ τα θέλει πλέον μεταφρασμένα.

 

Και όχι μόνο αυτό, αλλά εγώ βρίσκομαι στην Τσεχία, με αποτέλεσμα να μην είναι καθόλου εύκολο να βρεις μεταφραστή από τα Τσέχικα στα ελληνικά. Επιπλέον, οι υπάλληλοι του ΤΕΕ δεν ήταν και πολύ σίγουροι για το αν η μετάφραση αυτή πρέπει να είναι "επίσημη", ή "απλή", ώστε να με καθοδηγήσουν πλήρως με τη διαδικασία.

 

Δοκίμασα να πάρω τηλέφωνο και στα κεντρικά του ΤΕΕ στην Αθήνα, αλλά δεν σήκωνε κανένας το τηλέφωνο, και όταν προσπάθησα να μιλήσω με μια άλλη υπηρεσία του ΤΕΕ Αθήνας, ναι μεν έπιασα γραμμή, αλλά και η κυρία που το σήκωσε μου είπε πως ούτε αυτή μπορούσε να βρει κάποιον από το αρμόδιο τμήμα (μητρώο) για να με συνδέσει.

 

Θα ήθελα λοιπόν τη συμβουλή σας, μήπως κάποιος που έχει κάνει τη διαδικασία ως κάτοικος εξωτερικού, ξέρει ακριβώς τι μετάφραση θέλει.

 

Επίσης, σκέφτομαι την επόμενη εβδομάδα, που θα είμαι πίσω Τσεχία πλέον, να κάνω εκεί τη μετάφραση από τα Τσέχικα στα ελληνικά (είναι φτηνότερο και ταχύτερο, ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι στην Πάτρα είναι δύσκολο να βρεις τον κατάλληλο μεταφραστή), να το ταχυδρομήσω σε ένα φίλο μου που μένει στην Πάτρα, και να πάει αυτός στο ΤΕΕ με όλα τα έντυπα, και να καταθέσει αυτός την αίτηση μου για εμένα. Ελπίζω στο ΤΕΕ να μην έχουν αντίρρηση και σε αυτό - στην ανάγκη θα πάω και σε ένα αστυνομικό τμήμα μαζί με αυτόν τον φίλο μου, και θα τον εξουσιοδοτήσω να αναλάβει αυτός τη διαδικασία διαγραφής από το ΤΕΕ, για να είμαι και 100% νομικά καλυμμένος.

 

Edited by feygatos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Εκτός απο την περίπτωση που έχει αναρτηθεί στο διαδίκτυο(ΑΠΟΦ.ΑΡΙΘΜ.407 για αναδρομική διαγραφή απο ΤΣΜΕΔΕ με ημ/νια 12/05/1992), έχει καταφέρει κάποιος απο τα μέλη εδώ να διαγραφεί αναδρομικά και απο το ΤΣΜΕΔΕ εκτός απο το ΤΕΕ; Ή έστω αν γνωρίζει άλλη περίπτωση συναδέρφου που το έχει καταφέρει.

 

Εγώ όταν πήγα στο παράρτημα του ΤΣΜΕΔΕ στα Ιωάννινα με την απόφαση αναδρομικής διαγραφής απο το ΤΕΕ, μόνο που δεν πέσανε να με φάνε... Και δεν γίνεται, είναι λάθος, δεν ισχύει, η ημ/νια υποβολής άιτησης στην περιφέρεια είναι αυτή που μετράει, στο ΤΕΕ δεν ξέρουν τι τους γίνεται, κλπ κλπ...

 

Εγώ υπέβαλλα άιτηση στο ΤΣΜΕΔΕ για αναδρομική διαγραφή(ημ/νια διαγραφής απο ΤΕΕ, παυσης εργασιών απο ΔΟΥ) και ακόμη περιμένω...

 

Ευχαριστώ για την όποια απάντηση.

 

διεγράφηκες αναδρομικά από το ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, πήγα σήμερα στην περιφέρεια μου (περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας), και μία ευγενέσταση κυρία μου έδωσε το χαρτί που χρειαζόμουν από εκεί μέσα σε 1-2 ώρες (!).

 

Στη συνέχεια, πήγα στο παράρτημα του ΤΕΕ εδώ στην Πάτρα που βρίσκομαι.

 

Εκεί, η διευθύντρια ήταν επίσης ευγενική, αλλά...η γραφειοκρατία με νίκησε για μία ακόμα φορά, διότι ανάμεσα στα δικαιολογητικά που μου ζήτησαν ήταν και έγγραφα που να αποδεικνύουν ότι ζω και εργάζομαι μόνιμα στο εξωτερικό. Εγώ βέβαια είχα το συμβόλαιο του σπιτιού που νοικιάζω + το συμβόλαιο με την εταιρεία που εργάζομαι, αλλά το ΤΕΕ τα θέλει πλέον μεταφρασμένα.

 

Και όχι μόνο αυτό, αλλά εγώ βρίσκομαι στην Τσεχία, με αποτέλεσμα να μην είναι καθόλου εύκολο να βρεις μεταφραστή από τα Τσέχικα στα ελληνικά. Επιπλέον, οι υπάλληλοι του ΤΕΕ δεν ήταν και πολύ σίγουροι για το αν η μετάφραση αυτή πρέπει να είναι "επίσημη", ή "απλή", ώστε να με καθοδηγήσουν πλήρως με τη διαδικασία.

 

Δοκίμασα να πάρω τηλέφωνο και στα κεντρικά του ΤΕΕ στην Αθήνα, αλλά δεν σήκωνε κανένας το τηλέφωνο, και όταν προσπάθησα να μιλήσω με μια άλλη υπηρεσία του ΤΕΕ Αθήνας, ναι μεν έπιασα γραμμή, αλλά και η κυρία που το σήκωσε μου είπε πως ούτε αυτή μπορούσε να βρει κάποιον από το αρμόδιο τμήμα (μητρώο) για να με συνδέσει.

 

Θα ήθελα λοιπόν τη συμβουλή σας, μήπως κάποιος που έχει κάνει τη διαδικασία ως κάτοικος εξωτερικού, ξέρει ακριβώς τι μετάφραση θέλει.

 

Επίσης, σκέφτομαι την επόμενη εβδομάδα, που θα είμαι πίσω Τσεχία πλέον, να κάνω εκεί τη μετάφραση από τα Τσέχικα στα ελληνικά (είναι φτηνότερο και ταχύτερο, ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι στην Πάτρα είναι δύσκολο να βρεις τον κατάλληλο μεταφραστή), να το ταχυδρομήσω σε ένα φίλο μου που μένει στην Πάτρα, και να πάει αυτός στο ΤΕΕ με όλα τα έντυπα, και να καταθέσει αυτός την αίτηση μου για εμένα. Ελπίζω στο ΤΕΕ να μην έχουν αντίρρηση και σε αυτό - στην ανάγκη θα πάω και σε ένα αστυνομικό τμήμα μαζί με αυτόν τον φίλο μου, και θα τον εξουσιοδοτήσω να αναλάβει αυτός τη διαδικασία διαγραφής από το ΤΕΕ, για να είμαι και 100% νομικά καλυμμένος.

 

οποιαδήποτε μετάφραση με σφραγίδα δικηγόρου θεωρείτε νόμιμη.

Link to comment
Share on other sites

οποιαδήποτε μετάφραση με σφραγίδα δικηγόρου θεωρείτε νόμιμη.

Μονο αν εχει την στρογγυλή με την ελληνική σημαία (δεν δικαιούνται όλοι οι δικηγόροι). Το ειχα δοκιμάσει κάποτε για αλλο λόγο και χωρις την στρογγυλή δεν εχει ισχύ

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

διεγράφηκες αναδρομικά από το ΤΕΕ;

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Ναι, απο το TEE έχω πάρει το χαρτί της απόφασης όπου με διαγράφουνε αναδρομικά. Στο ΤΣΜΕΔΕ, εδώ και 1,5 μήνα απο όταν παρέθεσα όλα τα σχετικά εγγραφα, με ταλαιπωρούνε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Εχω διαβασει αρκετες σελίδες αλλα οχι ολο το νήμα. Θέλω και εγώ να διαγραφω απο ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ αλλα να κάνω αναδρομική διαγραφή με ημερομηνία 2012 όποτε και έκλεισα τα βιβλία μου στην εφορία.

Απ΄οτι βλέπω μπορείς να το κάνεις στο ΤΕΕ με την βεβαίωση της ΔΟΥ αλλα βάσει του ανωτέρω συναδέλφου θα εχω πρόβλημα στο ΤΣΜΕΔΕ.

 Εχω συσσωρευμενες οφειλές 5 ετών στο ταμείο μας και τις αντίστοιχες συνδρομες στο ΤΕΕ. για να σου επιτρέψουν την διαγραφή και απο τα δύο πρέπει να τα εξοφλήσω ή θα παραμείνουν και θα τοκίζονται πέραν της διαγραφής?

Σκοπός μου είναι με την αναδρομική διαγραφή να γλυτώσω τις οφειλές πέραν του 2012 (έως σήμερα), και αυτές του 2011 & 2012 να τις διακανονήσω αφού θα είναι πιο υποφερτές ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Μπορείτε να με συμβουλέψετε ή να με ενημερώσετε σχετικά με την υπόθεση μου? ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Ναι, απο το TEE έχω πάρει το χαρτί της απόφασης όπου με διαγράφουνε αναδρομικά. Στο ΤΣΜΕΔΕ, εδώ και 1,5 μήνα απο όταν παρέθεσα όλα τα σχετικά εγγραφα, με ταλαιπωρούνε...

 

Εμείς ασφαλίζουμε ιδιότητα. Έχοντας διαγραφεί απο ΤΕΕ αναδρομικά σημαίνει (τουλάχιστον εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι) οτι χάνεις και την ιδιότητα του μηχανικού αναδρομικά. Άρα το λογικό είναι να διαγραφείς από το ΤΣΜΕΔΕ αναδρομικά. Σου εύχομαι καλή επιτυχία στην έκβαση της υπόθεσης σου!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ασφαλίζουμε ιδιότητα. Έχοντας διαγραφεί απο ΤΕΕ αναδρομικά σημαίνει (τουλάχιστον εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι) οτι χάνεις και την ιδιότητα του μηχανικού αναδρομικά. Άρα το λογικό είναι να διαγραφείς από το ΤΣΜΕΔΕ αναδρομικά. Σου εύχομαι καλή επιτυχία στην έκβαση της υπόθεσης σου!

 

Και εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι φίλτατε...!

Οι άλλοι(ΤΣΜΕΔΕ & σια) δεν ξέρω τι αντίληψη έχουνε επι του θέματος....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.