Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραφή απο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ


danton

Recommended Posts

Για τη χρήση του 2012 δλδ για τη δήλωση που θα κάνουμε φέτος ισχύει το αφορολόγητο.

Για τη χρήση του 2013 δλδ για τα έσοδα από 01.01.2013 - 31.12.2013, δεν ε΄χουμε αφορολόγητο και έχουμε συντελεστή 26% από 1€-50000€.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χαίρεται\Θέλω και εγώ να διαγράφω από το ΤΕΕ/ΤΣΙΜΕΔΕ για πάντα. Δεν σκοπεύω δηλαδή να ασχοληθώ ξανά με το επάγγελμα του μηχανικου. Θέλω να ασχοληθώ με τα οικιακά.

Ξέρει κανείς αν μπορώ να διαγραφώ;

Διάβασα σε κάποια post ότι το ΤΕΕ δεν σε ξεγράφει εκτός και αν έχεις φύγει στο εξωτερικό.

Μήπως ξέρει κανείς από πρώτο χέρι. Κατάφερε δηλαδή κάποιος να ξεγραφτεί από το ΤΕΕ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω αναφέρει λίγες φορές, έχω κάνει αίτηση διαγραφής από το Σεπτέμβρη! Δεν έχω πάρει απάντηση ακόμα, αλλά αισθάνομαι ήσυχος (κάποια στιγμή θα με διαγράψουν αναδρομικά).

Έχω ενημερώσει και το ΤΣΜΕΔΕ και επίσης έχω διαγραφεί από την Περιφέρεια Αττικής (απαραίτητο βήμα αυτό. Αν θες λεπτομέρεις με π.μ.

Ούτε εμένα με ενδιαφέρει να έχω σφραγίδα κλπ. Έτσι και αλλιώς είμουνα πολύ προσεκτικός πού την έβαζα. Συνεχίζω τη ζωή μου και δεν περιμένω το ΤΕΕ. Δεν πληρώνω τίποτε πλέον και προφανώς είμαι νομικά καλυμμένος. Έχω ηρεμήσει...

Δες πάντως και το αντίστοιχο site στο Facebook, αν θες.

Edited by Toxus1
Link to comment
Share on other sites

...

Αποφ. Α5/Σ22/2012 Διαγραφή – προσωρινή αναστολή ιδιότητας Μέλους ΤΕΕ.

 

Η Δ. Επιτροπή, μετά από εισήγηση του Προέδρου ΤΕΕ Χρ.

Σπίρτζη, αποφασίζει ότι τα Μέλη του ΤΕΕ θα έχουν το δικαίωμα οριστικής διαγραφής ή προσωρινής αναστολής της ιδιότητας του

τακτικού Μέλους του ΤΕΕ για οικονομικούς λόγους, χωρίς συνέπεια

στις παροχές του ΤΕΕ, και με αυτόματες διαδικασίες επαναφοράς

τους, με στόχο τη μείωση των ασφαλιστικών εισφορών, έπειτα από

διερεύνηση, ώστε να μην δημιουργηθούν διαδικαστικά προβλήματα

στους Συναδέλφους.

 

ξερουμε εάν ισχύει όντως αυτή η απόφαση? πήρα σήμερα το ΤΕΕ και δεν απαντούσαν και θα παω αυριο από εκει. Ας μου απαντήσει καποιος που να γνωρίζει. Ευχαριστώ

Edited by mariask
Link to comment
Share on other sites

ναι, το βρήκα και εγώ στο static.diavgeia.gov.gr/doc/Β4ΣΟ46Ψ842-8Ω8 απο ότι διάβασα είχαν τεράστια μείωση 'εισακτέων'.... κυκλοφόρησε το νέο στην πιάτσα και δεν πατανε το πόδι πλεόν εκεί μέσα. Οπότε πιθανά υπό τον κίνδυνο ολικής κατάρευσης του συστήματος έβαλαν λίγο νερό στο κρασί τους.... όχι τίποτα αλλο αλλα εμάς που μας έχουν ήδη μαντρώσει μας έχουν γραμένους στα.... παλιά τους τα παπούτσια (αντε να είμαι κόσμια στις εκφράσεις μου)

 

φίλη mariask.... τα τηλέφωνα σε ΤΕΕ & ΤΣΜΕΔΕ είναι διακοσμητικά... άντε μέχρι για να παραγγείλουν κανένα καφε

Link to comment
Share on other sites

Αποφ. Α5/Σ22/2012 Διαγραφή – προσωρινή αναστολή ιδιότητας Μέλους ΤΕΕ.

Η Δ . Ε πιτροπή, μ ετά α πό ε ισήγηση τ ου Π ροέδρου Τ ΕΕ Χ ρ.

Σπίρτζη, αποφασίζει ότι τ α Μ έλη τ ου Τ ΕΕ θ α έ χουν τ ο δ ικαίωμα

ΑΔΑ: Β4ΣΟ46Ψ842-8Ω8

19

οριστικής διαγραφής ή προσωρινής αναστολής της ιδιότητας του

τακτικού Μέλους του ΤΕΕ για οικονομικούς λόγους, χωρίς συνέπεια

στις παροχές του ΤΕΕ, και με αυτόματες διαδικασίες επαναφοράς

τους, με στόχο τη μείωση των ασφαλιστικών εισφορών, έπειτα από

διερεύνηση, ώστε να μην δημιουργηθούν διαδικαστικά προβλήματα

στους Συναδέλφους.

 

Ωραία, την πήραν την παραπάνω απόφαση σύμφωνα με το έγγραφο που αναφέρει η συνάδελφος maria74, πότε και πώς θα υλοποιηθεί η απόφαση αυή ξέρουμε?? Απαιτείται κάποια άλλη έγκριση για την εφαρμογή της? Μήπως πρέπει με κάποιο τρόπο να μαζέψουμε υπογραφές για να τους πιέσουμε? Ή ήταν ένα από τα κόλπα του ΔΣ που κάναν τότε για να δικαιολογήσουν τις απεργιακες κινητοποιήσεις που όπως αποδείχθηκε έγιναν μόνο γιατί τους έκαιγε η κατάργηση του 2% του ΤΕΕ?

Edited by gina9
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

daras Εάν έχεις στείλει την αίτηση διαγραφής στο ΤΕΕ με τα απαραίτητα δικαιολογητικά, τότε μπορείς να ενημερωθείς στο τηλ 210 32 91 204 για την πορεία της διαγραφής σου. Λογικά θα σου απαντήσουν. Αν δεν απαντάνε, να επιμείνεις. Εγώ πήρα τηλ σημερα και μου είπαν ότι έγινε δεκτή η διαγραφή μου και ότι θα μου έρθει επιστολή της απόφασης το Μάϊο και μετά θα πάω στο ΤΣΜΕΔΕ. Έχουν γίνει δεκτές πολλές αιτήσεις διαγραφής απ' ότι έμαθα.

Link to comment
Share on other sites

AnniLou Πλέον γίνονται δεκτές οι διαγραφές από το ΤΕΕ. Πρέπει όμως να στείλεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά για να δουν ότι όντως δεν έχεις εισόδημα ως μηχανικός. Τα δικαιολογητικά που πρέπει να στείλεις είναι: 1) Υπογεγραμμένη από εσένα αίτηση διαγραφής με τα στοιχεία σου και τους λόγους για τους οποίους θελεις να διαγραφεις από το ΤΕΕ. 2)Εκκαθαριστικό σημείωμα όπου φαίνεται ότι δεν έχεις εισόδημα ως μηχανικός. 3) Υπεύθυνη δήλωση ότι είσαι άνεργος και ότι δεν έχεις εισόδημα ως μηχανικός (με το γνήσιο της υπογραφής σου επικυρωμενο από τα ΚΕΠ). 4)Διακοπή από εφορία (εάν είχες κάνει έναρξη επαγγέλματος). 5) Ασφαλιστική ενημερότητα από το ΤΣΜΕΔΕ ότι δεν χρωστάς, ότι δεν έχεις οφειλές. Αυτά λοιπον τα στελνεις πρωτα στο ΤΕΕ όπου είσαι εγγεγραμμένος και αυτοί με τη σειρά τους τα στέλνουν στα κεντρικά της Αθήνας. Εκεί κάποια στιγμή γίνεται συνεδρίαση και αποφασίζουν εαν θα γίνει δεκτή η διαγραφή σου. Αυτο ισως παρει και μερικους μηνες. Μολις βγει η αποφαση, σου στελνουν μια επιστολη οπου λεει οτι εγινε δεκτη η διαγραφη σου και με την επιστολή αυτή πηγαίνεις στο ΤΣΜΕΔΕ και κανεις κι εκει τη διαγραφή. Είναι σημαντικό να στειλεις δικαιολογητικα όπου να φαινεται οτι δεν εχεις οντως εισοδημα ως μηχανικος. Ελπίζω να σε κατατόπισα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.