Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΑΡΘΡΟ 089-Ν 4495/17] Υπαγωγή αυθαίρετων κατασκευών πλησίον ρέματος


Recommended Posts

Καλησπέρα, καταρχάς σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική απάντησή σου και την παράθεση της σχετικής νομοθεσίας!

Από τη στιγμή που έχει εκδοθεί ΦΕΚ καθορισμού οριογραμμών, καταλαβαίνω ότι πάω με όσα αναφέρονται εδώ: "Στην περίπτωση αυθαίρετης κατασκευής, η οποία βρίσκεται μεταξύ της οριογραμμής και της οικοδομικής γραμμής, εφαρμόζεται συντελεστής επιβάρυνσης ίσος με τον συντελεστή πρασιάς του Παραρτήματος Α΄ του παρόντος."

Επισυνάπτω σκαρίφημα στο οποίο φαίνονται οι οριογραμμές του ρέματος, οι Ρ.Γ., οι Ο.Γ. και η οικοδομή μου. Η οικοδομή στην πίσω πλευρά της, προς το ρέμα, καταλαμβάνει τον χώρο της πρασιάς, κάτι που όμως φαίνεται στο τοπογραφικό της άδειας.

Το ερώτημά μου είναι εάν θα πρέπει να θεωρήσω αυτήν την επιφάνεια, που καταλαμβάνει τον χώρο της πρασιάς, ως αυθαίρετη για να πάρει τον συντελεστή πρασιάς ή εάν θα πρέπει να την θεωρήσω νόμιμη, από τη στιγμή που δεν έγινε καθ' υπέρβαση της άδειας και άρα να μην υφίσταται παράβαση με συντελεστή πρασιάς

Drawing1-Model.pdf

Link to comment
Share on other sites

Η αρχική Ο.Α. για ισόγειο-α' όροφο είναι του 1974 και η Ο.Α. προσθήκης β'-γ' ορόφου είναι του 1982. Η κύρωση της πράξης εφαρμογής έγινε το 1996, αλλά αυτό δεν νομίζω πως έχει σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Έχει σημασία ως προς την κατάληψη πρασιάς (αλλιώς θα πήγαινες στην κατηγ 5-τώρα είσαι 2)

Τα υπόλοιπα σχετικά με το ρέμα -δεν έχω χρόνο για να σε βοηθήσω 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.