Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οριοθετημένο ρέμα;


Recommended Posts

Σε τοπογραφικό οικοπέδου σε μη οριοθετημένο οικισμό προ του 23, που έκανα το 2004 στην μία πλευρά του οικοπέδου υπήρχε μη οριοθετημένο ρέμα.

Με το τοπογραφικό αυτό έγινε τότε γονική παροχή.

Το 2007 ο Δήμος έκλεισε το ρέμα με τσιμεντοσωλήνες Φ80.

Το οικόπεδο αυτό σήμερα πωλείται και μου ζητάνε να υπογράψω με σημερινή ημερομηνία το τοπογραφικό.

Ερώτηση:

Τι πρέπει να γράψω εγώ σήμερα στο τοπογραφικό;

Θεωρείται αυτό το ρέμα οριοθετημένο;

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημέρα σε όλους ,

 

θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με το εξής :

 

Αρχικά υπήρχε ανοικτό ρέμα διερχόμενο μέσα από οικισμό προ του '23.

 

Οριοθέτηση του ρέματος με ΦΕΚ δεν υπάρχει έως σήμερα.

 

Αρχές της δεκαετίας του '90 , γίνεται από τον Δήμο μελέτη για εγκιβωτισμό και κάλυψη του ρέματος , η οποία εγκρίθηκε από την ΤΥΔΚ και το έργο κατασκευάστηκε με την επίβλεψη της ΤΥΔΚ.

 

Το ερώτημα μου είναι.

 

Σε ότι αφορά τις αποστάσεις που πρέπει να τηρήσω από αυτό για νέα οικοδομή θα το θεωρήσω οριοθετημένο ή όχι ?

 

H πάω με το άρθρο 6.2.2 του κτιριοδομικού περί διευθετημένου ρέματος και μου ορίζει ο αρμόδιος φορέας (Νομαρχία ή ΔΚΥΕ) την απόσταση ?

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε avgoust

δεν είναι μόνο οριοθετημένο αλλά και διευθετημένο απο την στιγμή που έγινε τεχνικό έργο που έχει (κατα την γνώμη μου παρανόμως) επέμβει στην κοίτη και τα πρανή

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Θα ευθυγραμμισθώ με ΘΕΟΧΑΡΗ. Το σύννομο ή όχι της ΤΥΔΚ δεν το εξετάζω γιατί δεν το γνωρίζω κιόλας.... αλλά από τη στιγμή που έχει γίνει με την αιγίδα της Νομ/κης αυτοδιοίκησης ... θεωρώ ότι δεν υπάρχει πρόβλημα διατήρησης υποχρεωτικών αποστάσεων ως σαν οριοθετημένου ρέματος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ με τους καλούς συναδέλφους, εφόσον το ρέμα είναι ήδη διευθετημένο και, μάλιστα, με έργο που κατασκευάστηκε με έγκριση από τη Νομαρχία.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

συνάδελφοι καλή χρονια!

μήπως ξέρετε το εξής θέμα: σε ρέμα το οποίο υπάρχει εντός αγροτεμαχίου άρτιου & οικοδομήσιμου, υπάρχει έγκριση διευθέτησης για το τμήμα του ρέματος που διασχίζει το υπόψη αγροτεμάχιο από την αρμόδια υπηρεσία της νομαρχίας. για να υλοποιήσει την διευθέτηση ο ιδιοκτήτης του αγροτεμαχίου (κατασκευή του προβλεπόμενου από τη μελέτη τοιχίου αντιστήριξης ύψους 1,5 μ.) χρειάζεται άδεια από την πολεοδομία? επισημαίνω ότι δεν έχει εκδοθεί άδεια οικοδομής στο αγροτεμάχιο για ανέγερση κτηρίου.

ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Έγκριση έργων διευθέτησης από την ΤΥΔΚ έχεις?? Από τη νομαρχία την πηρες??

 

Λογικά θες και αδεια από την πολεοδομία...

Link to comment
Share on other sites

έχω απόφαση νομάρχη για "έγκριση διευθέτησης του ρέματος στη θέση χ μπροστά στην ιδιοκτησία του ψ με την κατασκευή τοίχου αντιστήριξης ... σύμφωνα με τα σχέδια της μελέτης... και ελέγχθηκε και θεωρήθηκε από τη δ.τ.υ. σύμφωνα με...". χρειάζεται άδεια οικοδομής λες συνάδελφε? έχεις υπόψη που μπορεί να το γράφει αυτό? δεν υπάρχει περίπτωση να μη χρειάζεται..?!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.