Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός φορτίων ανέμου κατά EC1 - Προβλήματα και απορίες


 
george24

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα.

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο λυμένο παράδειγμα, για τον υπολογισμό φορτίων ανέμου με τους ευρωκώδικες σε μία μεταλλική κατασκευή.

 

υπάρχει αυτό για ισόγειο βιομηχανικό κτίριο

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

1) Στην Αττική ποια τιμή για χιόνι Sk.o ισχύει ? Η 0.8 ? Στον "σχεδιασμό δομικών έργων από χάλυβα" των Β.Ε.Ι. του Ε.Μ.Π. και στο βιβλίο του Ερμόπουλου που αφορά τον EC1 δεν την βάζει σε κάποια από τις κατηγορίες άρα ανήκει στο 0.8 kN/m2 - υπόλοιπη χώρα - (προσοχή!! στα βιβλία αυτά έχει γίνει λάθος και έχουν ανάποδα τους νομούς με 0.8κΝ/μ2 με 1.7κΝ/μ2) . Στον χάρτη όμως του Ευρωκώδικα EC1 - 1.4. (2005) την Αθήνα που με ενδιαφέρει την έχει ή 0.4 κΝ/μ2 ή με καθόλου χιόνι. Εγώ τώρα στην περιοχή Γλυφάδας τι χιόνι να βάλω?!

 

42548224.th.jpg

 

 

2) Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω σε βιομηχανικά κτίρια τι φορτία G,Q (μόνιμα και κινητά) λαμβάνετε συνήθως? Π.χ. ο EC1 (1.1 , 2001) λέει να πάρουμε από 0 - 1κΝ/μ2 κινητό φορτίο για στέγες μη βατές παρά μόνο για επισκευή, προτείνοντας την τιμή 0.4κΝ/μ2. Στα μόνιμα συνήθως τα πανέλα ζυγίζουν 0.20κΝ/μ2. Όμως μπορεί να μπει και μηχανολογικός εξοπλισμός άρα μήπως χρειάζεται μεγαλύτερη τιμή?

Link to comment
Share on other sites

1. Στο woodexpress που κοιταω το εχει 0.4

Στο εθνικο προσαρτημα βλεπω οτι εχει στην Αττικη στη ζωνη με 0.8 (υπολοιποη Ελλαδα)

 

 

2. Μονιμα υπολογιζω κανονικα αυτα που εχω...Προσοχη στο πανελ που θα βαλλλει γτ τα βαρη αλλαζουν. Επισης ψευδοροφες, μηχανολογικος εξοπλισμος κτλ υπολογιζονται κανονικα.

Κινητα βαλλε 0.4 να υπαρχει...

Link to comment
Share on other sites

1. Στο woodexpress που κοιταω το εχει 0.4

Στο εθνικο προσαρτημα βλεπω οτι εχει στην Αττικη στη ζωνη με 0.8 (υπολοιποη Ελλαδα)

 

 

Δεν το έχω αυτό...Ο χάρτης που επισύναψα είναι από το Annex C του τμήματος EC1 1.1. που έχει στα downloads ο iovo. Δεν έχω το εθνικό προσάρτημα για χιόνι. Εάν έχεις και για άνεμο μπορείς να τα στείλεις με ένα email ? Να σου στείλω ένα p.m. να τα στείλεις με email ?

 

Πάντως δεν μοιάζει λογικό στα νότια προάστια της Αθήνας να έχει 0.8 χιόνι. Και εγώ για 0.4 νομίζω. Αν ξέρει κάποιος άλλος ας ενημερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Ο.κ. Άρα 0.8. Πάντως το θεωρώ υπερβολικό. Αντιστοιχεί σε 65εκ. ύψος χιονιού. Τώρα στην Γλυφάδα τόσο χιόνι μου φαίνεται υπερβολικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Διάβασα τον EC1 για φορτίο του ανέμου , αλλά παρότι δεν ζαλίστηκα ( ! ) έχω μείνει με ένα προβληματισμό : ποιά ακριβώς τα μεγέθη εφαρμόζουμε επάνω στην κατασκευή ;

Εφαρμόζουμε πρώτα τα :

We = qp(ze) ∙ Cpe [πίεση στις εξωτερικές επιφάνειες]

Wi = qp(zi) ∙ Cpi [πίεση στις εσωτερικές επιφάνειες]

Wtotal [συμψηφισμός]

και μετά κάνουμε έναν επιπλέον υπολογισμό με τις δυνάμεις :

Fw,e = CsCd ∙ ΣWe ∙ Aref [εξωτερικές δυνάμεις]

Fw,i = ΣWi ∙ Aref [εσωτερικές δυνάμεις]

Ffr = Cfr ∙ qp(ze) ∙ Afr [δυνάμεις που να φρίξει το σκυλί ! ]

Μήπως πάμε κατευθείαν με δυνάμεις ; Έχω μπερδευτεί ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.