Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτός σχεδίου δόμηση


Recommended Posts

Δεν υπάρχει περιορισμός για το πλάτος του κτιρίου, πέρα από τον προφανή των 12 μέτρων, που αναφέρεις παραπάνω, λόγο των διαστάσεων του γηπέδου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά σε αγροτεμάχιο ααν εγγράφεται κατοικία με μπροστινη πλευρά 6μ και πίσω πλευρά 5.20 και μήκος 20μ θεωρείται οικοδομήσιμο?

Έχω συμβόλαιο του 1995 που ανφέρει ότι υφίσταται από το 1960 εκ χρησικτησίας. μπορώ να πάρω την παρέκκλιση των 7.5 μέτρων?

Link to comment
Share on other sites

δες αυτη τη συζητηση

http://www.michanikos.gr/topic/2508-%CE%8C%CF%81%CE%BF%CE%B9-%CE%B4%CF%8C%CE%BC%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%83%CE%B5-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CF%83%CF%87%CE%B5%CE%B4%CE%AF%CE%BF%CF%85/page-7?do=findComment&comment=573633

 

και αυτη

 

http://www.michanikos.gr/topic/37096-%CE%96%CF%8E%CE%BD%CE%B7-%CF%84%CF%89%CE%BD-500-%CE%BC%CE%AD%CF%84%CF%81%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CF%86%CE%B1%CF%83%CE%B7/page-2

 

βεβαια,

δεν λες πια παρεκκλιση  του Δ 270  επικαλεισαι..

 

κι αν εισαι σε νατουρα δεν ισχυει...

 

τα λεμε..

 

χρονια πολλα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά.

Εννοώ την παρέκκλιση που αν ενα αγροτεμάχιο προυφίσταται του 1981 τότε αν δεν είναι δυνατή η οικοδόμηση για κατοικία τα πλάγια όρια γίνονται 7.5 μετρα από 15 .

ειμαι σε νατουρα αλλαη νατούρα έχει καταργήσει της παρεκκλίσεις αρτιότητας απο όσο ξέρω καιόχι αυτού του είδους τις παρεκκλίσεις.

Σε ερώτηση μου στην πολεοδομία αυτό μου είπαν τουλάχιστον.

Βασιζπμενοι στο εδάφιο "Κατ’ εξαίρεση, θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα κατά παρέκκλιση, γήπεδα έκτασης τουλάχιστον 4.000 τ.μ., τα οποία, κατά τη δημοσίευση του παρόντος, θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα, σύμφωνα με τις οικείες πολεοδομικές διατάξεις."

 

Δηλαδή όσα θεωρούνταν άρτια και οικοδομήσιμα και έχουν εμβαδόν 4000 τ.μ εξακολουθούν να είναι οικοδομήσιμα .

Διότι αν ένα γήπεδο είναι οικοδομήσιμο είναι ητε στον κανόνα ητε στην παρέκκλιση .

 

Πάντως με δεδομένα τα 15 μέτρα από τα πλάγια όρια αν αφήνει κατοικία με πλευρές 6-μπροστινη όψη, 5 πίσω όψη και 20 πλάγιες όψεις είναι οικοδομήσιμο έτσι δεν είναι ???

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν ξέρεις τι να πιστέψεις πλέον .

Σε οτι αφορά το αν είναι οικοδομήσιμο το αγροτεμάχιο που εγγραφεί του κτίριο που περιγράφω πιο πάνω θεωρείς οτι είναι οικοδομήσιμο;

Edited by subrosaval
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συναδελφοι καλησπερα....

 

Πελατης μου εχει γεωτεμαχιο 7000 τ.μ. το οποιο το σχεδιο οικισμου <2000 κατοικους το χωριζει σε τρια κομματια.

 

α) Ενα 6500 τ.μ. εκτος σχεδιου το οποιο ειναι κατα παρεκκλιση αρτιο και οικοδομησιμο (τυφλο).

β) Ενα 400 τ.μ. εντος σχεδιου το οποιο ειναι αρτιο αλλα μη οικοδομησιμο (τυφλο).

γ) Ενα 100 τ.μ. εντος σχεδιου το οποιο ειναι κατα παρέκκλιση αρτιο αλλα μη οικοδομησιμο (τυφλο).

 

Το γεωτεμαχιο ειναι ολο τυφλο και δεν εχει προελθει απο κατατμηση. Ηταν παντα σε αυτη τη μορφη.

 

Η ερωτηση ειναι η εξης..... αν ο ιδιοκτητης μπορει να πουλησει το κομματι του εκτος σχεδιου οπως ειναι χωρις να χασει την οικοδομησιμοτητα του?

 

Δλδ.... εχω ενιαια εκταση αλλα στην ουσια εχω τρια κομματια με διαφορετικη αντιμετωπιση αρτιοτητας και οικοδομησιμοτητας, αν κοψω ενα απο αυτα θεωρειται κατατμηση και πρεπει να παω με την κατα κανονα περιπτωση του νομου?

Το εκτος σχεδιου ουσιαστικα δε μειωνεται.

 

Ευχαριστω

Edited by koulosb
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες "εντός σχεδίου οικισμού" εννοείς εντός οριοθετημένου οικισμού ή υπάρχει ρυμοτομικό σχέδιο?

Αν μιλάμε για οριοθετημένο οικισμό η αρτιότητα με βάση την απόφαση Νομάρχη (περί οριοθέτησης του οικισμού) στη θέση του γηπέδου ποια είναι ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.