Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτός σχεδίου δόμηση


Recommended Posts

Συνάφελφοι για συνεργείο αυτοκινήτων γνωρίζετε τους όρους δόμησης;

Η έκταση του γηπέδου έιναι περίπου 1800,00 μ2. και εφάπτεται επι αγροτικής και επαρχιακής οδού.

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσω ότι μιλάς για εκτός σχεδίου, πρέπει κατ' αρχήν να δεις το άρθρο 1, παρέκκλιση (ββ), Π.Δ 24.5.85 για την αρτιότητά σου.

Αν το γήπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο, τότε, όσον αφορά στη χρήση και βάσει Κτιριοδομικού, πας για βιοτεχνία-βιομηχανία και άρθρο 4 του παραπάνω Π.Δ. Αλλά, τσέκαρέ το και με μηχανολόγο για ασφάλεια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εκανα αναζήτηση αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό. Πήγα στην πολεοδομία Χαλκίδας για να καταθέσω φάκελο για πληρότητα για ανέγερση κατοικίας σε εκτός σχεδίου γήπεδο. Μου είπαν ότι δεν μπορούν να το δεχτούν γιατί δεν έχω έγκριση εισόδου εξόδου από την υπηρεσία ΤΥΔΚ. Πήρα τηλέφωνο στην ΤΥΔΚ και μου είπαν να κοιτάξω και το Π.Δ. 118/2006. Το κοίταξα και μέσα γράφει μόνο για πρατήρια υγρών καυσίμων. Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος κάποιο νόμο/Π.Δ. που να με υποχρεώνει σε έγκριση εισόδου - εξόδου σύμφωνα με τα λεγόμενα και του προϊσταμένου της πολεοδομίας ότι όλα τα εκτός σχεδίου θέλουν αντίστοιχη έγκριση?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η έγκριση εισόδου-εξόδου απαιτείται όταν το γήπεδο έχει πρόσωπο σε επαρχιακή οδό. Και υπάρχουν κάποιες προυποθέσεις που δεν ξέρω καλά, νομίζω απόσταση 70 μ. από στροφή, ανάλογα με τη χρήση του κτιρίου και το είδος του δρόμου.Αλλά για κατοικία δεν χρειάζεται δημιουργία κόμβου, όπως π.χ. για βενζινάδικα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

θα ήθελα να ρωτήσω αν επιτρέπεται η επιχωμάτωση σε γήπεδο εκτός σχεδίου έξι στρεμμάτων, μεταξύ εθνικού και επαρχιακού δρόμου (διαμπερές), για να φτάσει στο ύψος των υφιστάμενων δρόμων. Η υψομετρική διαφορά του γηπέδου από το επαρχιακό δρόμο είναι 1,00 μ, και από τον εθνικό είναι 1,50 μ .

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι να εννοείς χωρίς την ανέγερση κτίσματος

 

Εγγρ 31333/3-4-93 & εγκ 113/86

 

Επιχωμάτωση πρoβλέπεται μόνο σε περίπτωση προσαρμογής κτιρίου στο οικόπεδο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια ,θα ηθελα να ρωτησω εαν σε οικοπεδο 1 στρεμματος εκτος σχεδιου εχεις το δικαιωμα να βγαλεις αδεια για για στεγαστρο..???

Link to comment
Share on other sites

Η αρτιότητα στα εκτός σχεδίου καθορίζεται στα 4.000 m2 (εκτός των περιπτώσεων Ζ.Ο.Ε. όπου απαιτούνται π.χ. και 10.000 m2), εκτός και αν ανήκεις στις παρεκκλίσεις, όπως αυτές περιγράφονται στο Π.Δ. 24-5-85 (Φ.Ε.Κ. 270/Δ΄/85)

 

**************

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία διάβασα ότι βγήκε μια εγκύκλιος (?) για τα εκτός σχεδίου γήπεδα ότι θα πρέπει να έχουν βεβαίωση από την Δ/νση Γεωργίας ότι δεν είναι αυτά υψηλής γεωργικής παραγωγικότητας προκειμένου οι πολεοδομίες εν συνεχεία να εκδόσουν άδεια οικοδόμησης. Υψηλής παραγωγικότητας θεωρούνται, εκτός των άλλων, αν έχουν την δυνατότητα άρδευσης. Ακούσατε τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.