Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα κατάρτισης επιστημόνων: Δημοσιεύθηκε η πρόσκληση – Ποια τα αντικείμενα


Engineer

Recommended Posts

46 λεπτά πριν, katrmp said:

Μόνο ένας φορέας ΟΣΤΚ εχει 7 ενότητες. Ολοι οι αλλοι 10

Ο φορέας ΟΣΤΚ είναι οι εταιρείες που έχουν τις ενότητες. Τα ΚΕΚ αγοράζουν από 7 εως 10 ενότητες. Δηλαδή ένας φορέας που ΟΣΤΚ που έχει και τις 10 ενότητες πουλάει τις ενότητες άλλη τιμή τις 7/10  και άλλη τιμη 10/10. Τα ΚΕΚ δηλαδή αγοράζουν ή 7 ή 10 ενότητες.

katrmp . Δεν κατάλαβα τι εννοείς. Μια εταιρεία που έχει 8 υπαλλήλους δεν παίρνει τα 800 € οι υπάλληλοι παίρνουν τα 800 € . Μια εταιρεία μου έχει 8 μηχανικούς με μπλοκάκι παίρνει τα 800 η εταιρεία και οι μηχανικοί τα 600.

 

Edited by pao.ang
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 804
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

5 λεπτά πριν, pao.ang said:

Ο φορέας ΟΣΤΚ είναι οι εταιρείες που έχουν τις ενότητες. Τα ΚΕΚ αγοράζουν από 7 εως 10 ενότητες. Δηλαδή ένας φορέας που ΟΣΤΚ που έχει και τις 10 ενότητες πουλάει τις ενότητες άλλη τιμή τις 7/10  και άλλη τιμη 10/10. Τα ΚΕΚ δηλαδή αγοράζουν ή 7 ή 10 ενότητες.

Επομένως ο κάθε φορέας ΟΣΤΚ μπορεί να έχει άλλη ύλη για την ίδια ενότητα;

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, pao.ang said:

 

katrmp . Δεν κατάλαβα τι εννοείς. Μια εταιρεία που έχει 8 υπαλλήλους δεν παίρνει τα 800 € οι υπάλληλοι παίρνουν τα 800 € . Μια εταιρεία μου έχει 8 μηχανικούς με μπλοκάκι παίρνει τα 800 η εταιρεία και οι μηχανικοί τα 600.

 

Βρε συ τι δεν καταλαβαίνεις απο το παρακάρω? Η εταιρεία σαν νομικό πρόσωπο τα παίρνει. Ενα 800αρι για όλους τους εταιρους. Και μετα και κάθε υπάλληλος 800ε. 

Το θέμα είναι τι γίνεται αν έχεις ΜΗΔΕΝ ατομα. Και πότε ανοιγει αυτη η πλατφόρμα?

 

6. Παράδειγμα: Λογιστικό γραφείο με μορφή Ο.Ε. που απασχολεί έως 5 άτομα θα λάβει την αποζημίωση ειδικού σκοπού των 800 ευρώ ως νομικό πρόσωπο. Παράλληλα, οι λογιστές εταίροι, εφόσον ασκούν και ατομικά το επάγγελμα του λογιστή, θα λάβουν το επίδομα με το voucher των 600 ευρώ και δεν θα λάβουν την αποζημίωση των 800 ευρώ.

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/48249/pofee-dieykriniseis-gia-thn-apozhmiwsh-twn-800-eyrw

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα,

Αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει ας βοηθήσει διότι δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τον λογιστή.

Είμαι ελ.επαγγελματίας μηχανικός και ο κύριος ΚΑΔ μου ανήκει στον κατασκευαστικό τομέα [4321 (ηλεκτρικές εγκαταστάσεις)], με βάση τα παραπάνω δεν δικαιούμαι να μπω στο πρόγραμμα τηλεκατάρτισης. Δικαιούμαι τα 800 ευρώ, δεδομένου ότι η δραστηριότητα μου συμπεριλαμβάνεται στους πληττόμενους ΚΑΔ?

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά ο κάθε φορέας έχει δική του ενότητα. Εκτός αν έχουν κάνει τράμπες μεταξύ τους κάτι που δεν μπορούμε να το ξέρουμε.

 

7 ώρες πριν, katrmp said:

Βρε συ τι δεν καταλαβαίνεις απο το παρακάρω? Η εταιρεία σαν νομικό πρόσωπο τα παίρνει. Ενα 800αρι για όλους τους εταιρους. Και μετα και κάθε υπάλληλος 800ε. 

Το θέμα είναι τι γίνεται αν έχεις ΜΗΔΕΝ ατομα. Και πότε ανοιγει αυτη η πλατφόρμα?

 

6. Παράδειγμα: Λογιστικό γραφείο με μορφή Ο.Ε. που απασχολεί έως 5 άτομα θα λάβει την αποζημίωση ειδικού σκοπού των 800 ευρώ ως νομικό πρόσωπο. Παράλληλα, οι λογιστές εταίροι, εφόσον ασκούν και ατομικά το επάγγελμα του λογιστή, θα λάβουν το επίδομα με το voucher των 600 ευρώ και δεν θα λάβουν την αποζημίωση των 800 ευρώ.

Read more at Taxheaven: https://www.taxheaven.gr/news/48249/pofee-dieykriniseis-gia-thn-apozhmiwsh-twn-800-eyrw

ΟΧΙ κάνεις λάθος. Το λογιστικό γραφείο που έχει υπαλλήλους από 0 εως 5 άτομα (ΟΧΙ με μπλοκάκι)  ΠΑΙΡΝΕΙ τα 800 € η εταιρεία ουσιαστικά οι μέτοχοί της . Αν έχει 8 υπαλλήλους ΔΕΝ παίρνει τα 800 € οι μέτοχοι. Απλό είναι.

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, pao.ang said:

ΟΧΙ κάνεις λάθος. Το λογιστικό γραφείο που έχει υπαλλήλους από 0 εως 5 άτομα (ΟΧΙ με μπλοκάκι)  ΠΑΙΡΝΕΙ τα 800 € η εταιρεία ουσιαστικά οι μέτοχοί της . Αν έχει 8 υπαλλήλους ΔΕΝ παίρνει τα 800 € οι μέτοχοι. Απλό είναι.

Βρε τι λάθος έχω γραψει εγω παραπάνω? Ξεκάθαρο είναι:

Εταιρεία πληττόμενη  με 8 εταίρους και 5 υπαλληλους.

1. Οι 8 εταίροι θα μοιραστούν μεταξύ τους  800Ε

2. εκαστος υπάλληλος θα πάρει 800Ε

Το θέμα είναι τι γίνεται αν έχεις ΜΗΔΕΝ ατομα. Και πότε ανοιγει αυτη η πλατφόρμα?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, pao.ang said:

Φυσικά ο κάθε φορέας έχει δική του ενότητα. Εκτός αν έχουν κάνει τράμπες μεταξύ τους κάτι που δεν μπορούμε να το ξέρουμε.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση αν και δεν είμαι σίγουρος τι θα γίνει στην περίπτωση αυτή ( δηλαδή όταν κάποιος είναι ταυτόχρονα  μηχανικός και έχει ΚΑΔ για τον οποίο δεν προβλέπεται η τηλεκατάρτιση)

Σου παραθέτω το παρακάτω απόσπασμα από τη δήλωση του Στασινού, :

" Σημειώνεται ότι το ΤΕΕ έχει αποστείλει με επιστολή στα συναρμόδια Υπουργεία ειδική λίστα όπου περιλαμβάνονται και άλλοι ΚΑΔ δραστηριοτήτων που αφορούν μηχανικούς, τεχνικές εταιρείες και τον τεχνικό κόσμο και περιλαμβάνονται, πλέον των ανωτέρω, οι εξής:

Κατασκευαστικές δραστηριότητες: 4110, 4120, 4211, 4212, 4221, 4222, 4291, 4299, 4311, 4312, 4313, 4321, 4322, 4329, 4331, 4332, 4333, 4334, 4339, 4391, 4399, Επεξεργασία δεδομένων: 6311, Μελετητικές δραστηριότητες, υπηρεσίες και άλλες: 70221500, 70221504, 70221505, 70221508, 70221509, 70221510, 702216, 702220, 7111, 7112, 7211, 7219, 7120, 741011, 741012, 741020, 74202400, 7490, 749010, 749013, 749019, 749020, 9412, 9420 και 9511. "

Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι τεχνίτες π.χ, υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι ( όχι μηχανικοί) δικαιούνται τα 800 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, voxson said:

Έκανα τον πίνακα σε αρχείο excel με φίλτρο οπότε μπορείτε πχ να επιλέξετε να δείτε άμεσα μόνο την πόλη σας.

ΜΗΤΡΩΟ_ΠΑΡΟΧΩΝ_ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ_Ψ3Ε246ΜΤΛΚ-ΧΙ6.xlsx 109 kB · 47 downloads

Παίζει ρόλο η πόλη; Υπέθετα ότι αφού είναι ιντερνετικό κάτι τέτοιο είναι επουσιώδες. Επίσης κάποιες πόλεις δεν έχουν ΚΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, civeng said:

Επομένως ο κάθε φορέας ΟΣΤΚ μπορεί να έχει άλλη ύλη για την ίδια ενότητα;

Με ΚΕΚ που μίλησα ναι. Και μάλιστα άρχισαν να μου λένε για το πόσο καλός είναι ο ΦΟΡΕΑΣ ΟΣΤΚ που έχουν επιλέξει και πως είναι ειδικοί σε θέματα Ψηφιακών υπογραφών κτλ ...

Ερώτηση, σύμφωνα με το :
 

Παράθεση

Στην περίπτωση που δεν επιτευχθεί σύζευξη παρόχου κατάρτισης με ΟΣΤΚ έως στις 8/4/2020, ο
πάροχος κατάρτισης δεν μπορεί πλέον να προσφέρει υπηρεσίες τηλεκατάρτισης στο πλαίσιο της
παρούσας Πρόσκλησης.

Καταλαβαίνω οτι, υπάρχει περίπτωση ένα ΚΕΚ να μη τα βρει με έναν ΟΣΤΚ αν ο ΟΣΤΚ ζητάει αρκετά χρήματα από τον μποναμά που θα πάρει το ΚΕΚ. Στην περίπτωση αυτή το ΚΕΚ δικαιούται αν κατάλαβα καλά μόνο 20 ευρώ και εμείς μόνο 400. Υπάρχει περίπτωση να γίνει καμιά στραβή με κάποιο αναξιόπιστο ΚΕΚ και να βρεθώ να πάρω μόνο 400 από τα 600 ?

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, bunkerlibila said:

Με ΚΕΚ που μίλησα ναι. Και μάλιστα άρχισαν να μου λένε για το πόσο καλός είναι ο ΦΟΡΕΑΣ ΟΣΤΚ που έχουν επιλέξει και πως είναι ειδικοί σε θέματα Ψηφιακών υπογραφών κτλ ...

Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Άντε να βρεις τώρα ποιο Κ.Ε.Κ. θα έχει την ποιοτικότερη ύλη στο "Δημόσιοι Ηλεκτρονικοί Διαγωνισμοί"... Δέχομαι προτάσεις με p.m.

Μόλις μίλησα με "μεγάλο" φορέα. Χωρίς να μου το λένε με σιγουριά, η ύλη θα είναι παρεμφερής αλλά όχι ίδια ακριβώς.

Επίσης, δεν παρέχεται πιστοποιητικό για όλες τις ενότητες. Δεν ξέρει όμως να μου πει για ποιες ενότητες παρέχεται πιστοποιητικό. Μόνο μετά την αίτησή μου μπορώ να το ανακαλύψω λένε...

Πάντως το τηλεφωνικό κέντρο μου φάνηκε παντελώς ανενημέρωτο. Μάλλον μόνο εγγραφές ξέρουν να κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.