Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συσταση καθέτου με κοινόχρηστο τμήμα


Recommended Posts

Θα ήθελα βοήθεια σχετικά με τη σύνταξη πίνακα χιλιοστών για οικόπεδο χωρισμένο ήδη με σύσταση καθέτου και δημιουργία ακόμα μίας νέας σύστασης.

 

Αναλυτικότερα.

Έχω οικόπεδο συνολικής επιφάνια χ τμ το οποίο (έχει από δεκαετίας)

« χωριστεί » με σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας σε τμήμα Α και Β. Οι πελάτες μου κάτοχοι του τμήματος Α θέλουν τώρα να κάνουν νέα σύσταση που θα κόβει το τμήμα Α σε δύο νέα τμήματα Α1 , Α2 και Α3. (κοινόχρηστο).

 

Οι απορίες μου είναι οι εξής :

1. Τα χιλιοστά που πρέπει να αναγράψω στον πίνακα θα προκύπτουν για όλο το οικόπεδο ???

Δηλαδή : τμήμα Β 500 ‰

τμήμα Α1 200 ‰

τμήμα Α2 200 ‰

τμήμα Ακοιν. 100 ‰

Το κοινόχρηστο τμήμα παίρνει χιλιοστά ή τα αποδίδω αυτομάτως στα Α1 και Α2 ?

 

2. Σε περίπτωση που βγάλουμε δύο άδειες οικοδομής για δύο ανεξάρτητες κατοικίες, τα τετραγωνικά του Α3κοιν. πως μπορώ να τα αποδώσω στα τμήματα Α1 και Α2 (μισά-μισά) ώστε να μην τα χάσω από των συντελεστή όπως και από τη φύτευση κ.α ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω από τη βασική παρατήρηση ότι στην κάθετη ιδιοκτησία το οικόπεδο εξακολουθεί να θεωρείται ως ενιαίο και δεν χωρίζεται σε αυτοτελή οικόπεδα αλλά απλά οι ιδιοκτήτες των τμημάτων έχουν την αποκλειστική χρήση τους.

 

Για την έκδοση οικ. άδειας σε ένα τμήμα, στο τοπογραφικό εμαφανίζεται όλο το οικόπεδο και προσδιορίζεται η θέση της οικοδομής, δηλαδή σε ποιό τμήμα θα κατασκευαστεί. Φυσικά, οι ΟΔ αφορούν στο σύνολο του οικοπέδου και ο ιδιοκτήτης κάθε τμήματος πρέπει να κατασκευάζει οικοδομή η οποία θα περιορίζεται στα αναλογούντα ποσοστά από τους ΟΔ. Αυτό δεν τηρείται πάντα και βλέπουμε περιπτώσεις όπου εκείνος που κατασκευάζει πρώτος οικοδομή είναι δυνατόν να ξεπεράσει τα αναλογούντα ποσοστά του σε βάρος των υπόλοιπων.

 

Δεν καταλαβαίνω το νόημα της σύστασης κάθετης για τη δημιουργία ΚΧ. Σε τι εξυπηρετεί αυτός ο χώρος? Αν πρόκειται για δίοδο διέλευσης στα Α1 και Α2, δίοδος θα ανήκει στο ένα από τα δύο τμήματα (δηλαδή θα προσμετράει στο σδ του τμήματος) αλλά με τη χρήση της θα εξυπηρετείται το τμήμα που δεν έχει πρόσωπο.

 

Για τη φύτευση, αν εννοείς το άρθρο 23 του Κτιριοδομικού, επαναλαμβάνω ότι το οικόπεδο θεωρείται ενιαίο πολεοδομικά και οι κανονισμοί εφαρμόζονται στη συνολική του έκταση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου προτείνω :

Α1 ........249/1000 και αναλογούσα δόμηση (ΣΔ*Αm2)/2

Α2.........249/1000 " """" " "

A3 ........2/1000 (από 1 έκαστος των Α2, Α3 ώστε να διασφαλίσεις την κοινοχρησία στους ιδιοκτήτες του Α τμήματος του ενιαίου - αποκλεισμός του Β ιδιοκτήτη) και αναλογία δόμησης ................0m2

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Ανοιγω ενα παλιο θεμα αν και δεν ειναι 100% σχετικο το ερωτημα μου..

Μου ετυχε (για πρωτη φορα) σε οικοπεδο με 2 καθετες να επιθυμει ο ενας εκ των δυο να οικοδομησει..

Το τοπογραφικο εμφανιζει ολο το οικοπεδο..

Στο διαγραμμα ομως θα περιοριστω στο τμημα που οικοδομω, σωστα?

Και ο ελεγχος των συντελεστων θα γινει αποκλειστικα για αυτο το τμημα?

Και η φυτευση το ιδιο ή για ολο το οικοπεδο?

 

Γενικοτερα υπαρχει κατι που μου διαφευγει σε ο,τι εχει να κανει με αυτην την κατασταση?

Link to comment
Share on other sites

Τα πάντα θα τα υπολογίσεις στο συνολικό οικόπεδο.

 

Αν ψάξεις λίγο στο φόρουμ θα βρεις πολλές χρήσιμες συμβουλές σε αυτό το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

pk10gr ,

 

1. Τοπογραφικό και δ.κάλυψηςγια όλο το οικόπεδο , όπου όμως θα σημειώσεις τα "όρια" τν επιμέρους συνιδιοκτησιών.

2. Θα υπολογίσεις τα επιτρεπόμενα πολεοδομικά μεγέθη για το συνολικό οικόπεδο , τα οποία στην συνέχεια θα πολλαπλασιάσεις με το ποσοστό συνιδιοκτησίας της κάθετης που θα οικοδομηθεί και με αυτά θα ελέγξεις το κτήριό σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.