Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνένωση όμορων οικοπέδων ίδιου ιδιοκτήτη που έχουν προέλθει από κατάτμηση


Recommended Posts

Ποοποοοο .....

Νταξ.... Συμβαίνουν αυτά.... Δεν το διορθώνω για να μη αφήσω να χαθεί η διόρθωση σου...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας, χρειάζομαι την γνώμη σας. Θέλω να βγάλω άδεια για Στέγη αλλά προϋποθέτει να τηρεί τα πλάγια όρια. Έχει γίνει ήδη τακτοποίηση (όχι από εμένα) στην υπόλοιπη οικία και έχει τακτοποιηθεί η παραβίαση πλάγιων ορίων. Παρόλα αυτά, το γειτονικό οικόπεδο ανήκει στους ίδιους ιδιοκτήτες με την λεπτομέρεια πως στο οικόπεδο Α, που έχει γίνει η τακτοποίηση, κύριοι είναι 2 αδέρφια (50% ο κάθε ένας) και επικαρπωτής η μητέρας τους, ενώ στο οικόπεδο Β (γειτονικό οικόπεδο) είναι μόνο τα αδέρφια από 50-50 πάλι.
Σε αυτή την περίπτωση μπορούμε να θεωρήσουμε τα δυο αυτά οικόπεδα σαν 1 και να βγάλω άδεια για στέγη χωρίς παραβίαση πλάγιων ορίων. Αν όχι τι μου προτείνετε; 
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mariannag said:

Θέλω να βγάλω άδεια για Στέγη αλλά προϋποθέτει να τηρεί τα πλάγια όρια. Έχει γίνει ήδη τακτοποίηση (όχι από εμένα) στην υπόλοιπη οικία και έχει τακτοποιηθεί η παραβίαση πλάγιων ορίων. Παρόλα αυτά, το γειτονικό οικόπεδο ανήκει στους ίδιους ιδιοκτήτες με την λεπτομέρεια πως στο οικόπεδο Α, που έχει γίνει η τακτοποίηση, κύριοι είναι 2 αδέρφια (50% ο κάθε ένας) και επικαρπωτής η μητέρας τους, ενώ στο οικόπεδο Β (γειτονικό οικόπεδο) είναι μόνο τα αδέρφια από 50-50 πάλι.
Σε αυτή την περίπτωση μπορούμε να θεωρήσουμε τα δυο αυτά οικόπεδα σαν 1 και να βγάλω άδεια για στέγη χωρίς παραβίαση πλάγιων ορίων. Αν όχι τι μου προτείνετε; 
 

Γιατί θέλεις να δείξεις και το γειτονικό οικόπεδο ως τοις πράγμασιν συνενωμένο ; 

Μήπως το κτίριο "πατάει" ταυτόχρονα και στα δυο οικόπεδα;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Γιατί θέλεις να δείξεις και το γειτονικό οικόπεδο ως τοις πράγμασιν συνενωμένο ; 

Μήπως το κτίριο "πατάει" ταυτόχρονα και στα δυο οικόπεδα;

Θέλω να το δείξω για να με "σώσει" από την παραβίαση πλάγιων ορίων της νέας στέγης. Αν ασχοληθώ μόνο με το οικόπεδο Α τότε έχω σίγουρη παραβίαση πλάγιων ορίων με το γειτονικό οικόπεδο. Αν τα θεωρήσω 1 μεγάλο οικόπεδο τότε η οικοδομή είναι ουσιαστικά στο κέντρο του ενιαίου οικοπέδου.
Απ'όσο ξέρω δεν μπορώ να βγάλω άδεια όταν έχω παραβίαση πλάγιων ορίων

Link to comment
Share on other sites

Τότε σαν λύση στο ιδιοκτησιακό θα πρέπει να καταργηθεί η επικαρπία από το Α ή να μπει επικαρπώτρια και στο Β οικόπεδο. Οπότε θα έχεις ακριβώς το ίδιο ιδιοκτησιακό και στα δυο όμορα οικόπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάμε την όποια φορολογική επιβάρυνση.

Δηλ. μετά την, εκ των πραγμάτων, συνένωση ακολουθεί σύσταση κατακορύφων (=διανομή) ώστε να υπάρχει η δυνατότητα ανεξάρτητων κτισμάτων (αν τους ενδιαφέρει κάτι τέτοιο)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@tetris Σωστές σκέψεις, αλλά το πρωταρχικό ερώτημα είναι το πως θα εκδοθεί η Ο.Α. Από ότι φαίνεται πρόκειται για αμιγώς οικογενειακά οικόπεδα, οπότε με την εν τοις πράγμασι συνένωση, το πιθανότερο είναι να προβούν σε σύσταση οριζόντιων  και διανομή αν μιλάμε για ένα κτίριο, χωρίς διαφωνίες. Σαφώς και συμφωνώ ότι θα προκύψουν έξοδα (συμβολαιογραφικά και φορολογικά).

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως, η συνάδελφος, θα πρέπει να τα εξηγήσει αυτά στους πελάτες της, ώστε να μην την κατηγορήσουν μελλοντικά πως τους κατέστρεψε τα οικόπεδα (εάν μιλάμε για οικισμό).

Έτσι, αφενός μεν αυτοί θα έχουν πλήρη ενημέρωση, αφετέρου δε, θα ανέβει στην εκτίμησή τους η συνάδελφος.

και μην ξεχνάμε, ότι οι πιο σοβαρές έριδες είναι οι οικογενειακές (μεταξύ αδελφών)...😞

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.