Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοποθέτηση κτιρίου σε γωνιακό οικόπεδο


Recommended Posts

 

43 minutes ago, dimitris11140 said:

Βρες το πρωην σύστημα δόμησης της περιοχής και τυχόν περιορισμοί που μπορεί να ισχύουν . Από αυτό θα ξεκινήσεις .

Θα έλεγα επίσης ότι θα σου είναι πολύ χρήσιμο , αν είναι οι πρώτες σου δουλειές , να συνεργαστεις με έναν αρχιτέκτονα με εμπειρία . Κανένας δεν γεννήθηκε μαθημενος . Και επειδή οι άδειες είναι πλέον φουλ ευθύνη μηχανικού ,εγώ στην θέση σου αυτό θα έκανα. 

Φιλικά και με εκτίμηση.

Σε ευχαριστώ πολύ  για τη συμβουλή σου 

άλλα δυστυχώς δε μ αναφέρεις το πιο σημαντικό,αυτά περί δικαιώματος θέασης του ομόρου και <<είσαι σε πρώην Πανταχόθεν και ο γείτονας έχει ανοίγματα και είναι και τοποθετημένος σε απόσταση >= 1.00 μ από το κοινό όριο , τότε έχεις υποχρέωση για δ>> που και σε ποιο νόμο αναφέρονται???????

Επισης ο ΝΟΚ στη τοποθέτηση κτιρίου,με ακριβώς ίδια περίπτωση με το δικό μου το εχει τοποθετημένο Γ,όπως η εικόνα που ανέβασα απο το τευχος τεχνικων οδηγιων,

Πριν αρχίσουμε να δίνουμε συμβουλές το θέμα είναι να βγάλουμε μία άκρη ,έστω και αν δε ξέρω τίποτα ,για τους επόμενους μηχανικούς που διαβάζουν και έχουν παρόμοιες περιπτώσεις.

Προφανώς και έχω έτοιμη λύση<<αποδεκτή>>,είναι η λύση  στην οποία  οι συνάδελφοι έκαναν κάποια αρχιτεκτονικά σχόλια αλλά χάνω αρκετά με αυτή τη λύση

(ολόκληρο όροφο,θέσεις παρκινγκ,κτλπα)

 

Link to comment
Share on other sites

στα επόμενα να πω λίγο Συνάδελφε, ανάφερες την  εννιάμετρο λωρίδα όμως κάτι δεν είπες σωστά. Αναφέρεις κάπου ότι "αν δεν εξασφαλίζεται κτίριο (σε οποιαδήποτε κατεύθυνση, αφού έχεις γωνιακό οικόπεδο *) πλάτους 9μ τότε από τον ακάλυπτο που νομίζω μίνιμουμ άφηνες δχδ στην γωνία του οικοπέδου, η οποία δεν συνορεύει με δρόμο, τότε μπορείς να φας χώρο του δ επί δ και να τον δώσεις αλλού". Το λάθος σου είναι το "δίνεις αλλού" απλά και ίσχυαν με ΓΟΚ 85 όπως τροποποιήθει το 2000, δηλαδή ως ΝΟΚ, δηλαδή ως 2012 αν έχεις ένα πλάτος οικοπέδου 12μ και το δ σου ισούται με 4μ τότε καθώς σε ένα πλάτος κτιρίου όταν αφήσεις στην γωνία που λέμε το δ σου ίσο με 4, το πλάτος που σου μένει για κτίριο ισούται με 12μ , (έστω ότι δεν έχεις πρασιά) ισούται λοιπόν με 12μ μείον το 4 που πρέπει να αφήσεις, εκεί σου μένει πλάτος κτιρίου = με 8μ. Τι σου λέει ο Νόμος λοιπόν? Οτι αφού δεν μπορείς να κάνεις κτίριο 9μ πλάτος εκεί, σου επιτρέπει να το κάνεις και δ θα αφήσεις εσύ 3μ τώρα. Σύνθετα τα λέω κάπως, είναι όμως.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Arche said:

στα επόμενα να πω λίγο Συνάδελφε, ανάφερες την  εννιάμετρο λωρίδα όμως κάτι δεν είπες σωστά. Αναφέρεις κάπου ότι "αν δεν εξασφαλίζεται κτίριο (σε οποιαδήποτε κατεύθυνση, αφού έχεις γωνιακό οικόπεδο *) πλάτους 9μ τότε από τον ακάλυπτο που νομίζω μίνιμουμ άφηνες δχδ στην γωνία του οικοπέδου, η οποία δεν συνορεύει με δρόμο, τότε μπορείς να φας χώρο του δ επί δ και να τον δώσεις αλλού". Το λάθος σου είναι το "δίνεις αλλού" απλά και ίσχυαν με ΓΟΚ 85 όπως τροποποιήθει το 2000, δηλαδή ως ΝΟΚ, δηλαδή ως 2012 αν έχεις ένα πλάτος οικοπέδου 12μ και το δ σου ισούται με 4μ τότε καθώς σε ένα πλάτος κτιρίου όταν αφήσεις στην γωνία που λέμε το δ σου ίσο με 4, το πλάτος που σου μένει για κτίριο ισούται με 12μ , (έστω ότι δεν έχεις πρασιά) ισούται λοιπόν με 12μ μείον το 4 που πρέπει να αφήσεις, εκεί σου μένει πλάτος κτιρίου = με 8μ. Τι σου λέει ο Νόμος λοιπόν? Οτι αφού δεν μπορείς να κάνεις κτίριο 9μ πλάτος εκεί, σου επιτρέπει να το κάνεις και δ θα αφήσεις εσύ 3μ τώρα. Σύνθετα τα λέω κάπως, είναι όμως.

Συνάδελφε συμφωνώ! Προφανώς τ διατύπωσα λάθος, καλά κάνεις και τ αποσαφηνιζεις! 

Link to comment
Share on other sites

Η εννιαμετρος εφαρμόζεται μόνο όταν υπάρχει υποχρέωση για δ/Δ.

Όταν υπάρχει δικαίωμα επαφής, τότε δεν έχει εφαρμογή η εννιαμετρος .

Στην περίπτωση που έχουμε δικαίωμα επαφής , τότε ή κολλάμε ή όπου δεν κολλάμε αφήνουμε δ/Δ, ακόμα και αν προκύπτει κτίριο με διάσταση μικρότερη των εννιά μέτρων.

 

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Έπειτα από επισκεψη σε Υ.ΔΟΜ σε γωνιακό οικόπεδο οταν ο ομορος εχεί απόσταση ,το δχδ είναι  εφικτό εφόσον στην περιοχή ΔΕΝ ίσχυε  το ΠΑΝΤΑΧΟΘΕΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ,

στη δικια μου περίπτωση ίσχυε το συνεχές. οπότε είμαι τυχερός.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Οταν έχουμε γωνιακά οικόπεδα της παρ. 2 του άρθρου 14 (αυτά που εντάχθηκαν στο σχέδιο πόλης μετά το ΓΟΚ), και σε αυτά αφήνουμε υποχρεωτικά ακάλυπτο δχδ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γωνιακό οικόπεδο σε πρώην πανταχόθεν ελέυθερο σύστημα. Έχω όμορο στο πλάι μετά ΓΟΚ85 με ανοίγματα προς τα εμένα και απόσταση μεγαλύτερη του 1μ. . 

Δεν με πιάνει να κολλήσω και να αφήσω δ*δ μόνο στη γωνία ?? Πρέπει να αφήσω όλη μου την πλευρά δ ? 

Link to comment
Share on other sites

Αφήνεις δ στο μεταξύ σας όριο όπου δε κολάει και ο διπλανός σου,αν δε κολλάει καθόλου στο όριο το δε κολλάς και συ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.