Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεύθερος επαγγελματίας ή υπάλληλος?


giannisp

Recommended Posts

Για τις εισφορές σου απάντησα στο άλλο θέμα που άνοιξες ΕΔΩ.

 

Ο Yorgos σου είπε κάτι πολύ σημαντικό κατά τη γνώμη μου.

Από εκεί και πέρα το τι είναι σημαντικό για τον καθένα διαφέρει.

Ενδέχεται ως ελεύθερος επαγγελματίας να παίρνεις περισσότερα στο χέρι αλλά η ώρα εργασίας σου να αμείβεται με λιγότερα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Προς THEO απαντηση στα ερωτηματα σου:

 

(αυτό για να το ξέρεις πρέπει να μου πες τι μηχ/κος είσαι και τι ακριβώς δουλειά κάνει η εταιρεία.Θα σου πω παρακάτω)

 

Μηχανολογος Μηχανικος και στην εταιρεια η θεση μου είναι του προϊσταμενου παραγωγης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Προς THEO απαντηση στα ερωτηματα σου:

 

(αυτό για να το ξέρεις πρέπει να μου πες τι μηχ/κος είσαι και τι ακριβώς δουλειά κάνει η εταιρεία.Θα σου πω παρακάτω)

 

Μηχανολογος Μηχανικος και στην εταιρεια η θεση μου είναι του προϊσταμενου παραγωγης

 

 

Σε ρώτησα για σου πω ένα κολπάκι.

 

Όταν είπαμε έχουμε εξαρτώμενη σχέση εργασίας με κάποιον τότε πας με το 60% στην φορολόγησή σου το οποίο πριν σου επιβάλλει ο έφορας την προσαύξηση 20% την κάνεις από μόνος σου άρα 72% από τον τζίρο σου είναι τα καθαρά. Σωστά ?

 

Πως αποδεικνύεται η εξαρτημένη σχέση ?

 

ΜΕ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ - ΣΥΜΒΑΣΗ. Πλήθος ΑΠΥ και ότι άλλο θες νομικά και φορολογικά δεν τεκμηριώνουν τίποτα. ΟΚ ?

 

Βέβαια όλες οι εταιρείες αναγράφουν στα συμφωνητικά τους...."εργάζεται στα γραφεία της εταιρείας χρησιμοποιώντας τα μέσα που του παρέχει η εταιρεία, δλδ τον εξοπλισμό αυτής (όργανα, υπολογιστές, γραφεία."

 

Αν υπογράψεις κάτι τέτοιο το καταθέτεις στην εφορία και πας με 72%.

 

Τι γίνεται όμως αν αντί αυτού γράψεις " ΜΕ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ". Στην περίπτωσή σου μηχανολογικές μελέτες που έχει σαφώς μικρότερο συντελεστή από 60%.

 

Τότε δεν χρησιμοποιείς την υποδομή της εταιρείας απλά κάνεις γι αυτήν μελέτες και κόβεις ΑΠΥ που γράφεις ποιες μελέτες κάνεις. Εσωτερικής κατανάλωσης μελέτες και εφαρμογής αν αναφέρεσαι σε συγκεκριμένο έργο.

 

ΑΡΑ ??

 

Πας με το συντελεστή της μελέτης που εκπόνησες !!! Άρα ΕΧΕΙΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟΣ ....ΑΡΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟ ΘΕΙΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟ ΔΩΡΑΚΙ

 

Θα μου πεις βέβαια .....γιατί η εταιρεία να γράψει ότι θέλω εγώ στη σύμβαση ?

 

1) Δεν τα κοιτάνε οι νομικοί αλλά οι λογιστές.

2) Ο λόγος που αναφέρουν τα ιδία μέσα είναι καθαρά για σύζευξη των αποσβέσεων των στοιχείων που χρησιμοποιείς εσύ και τόσοι άλλοι στην εταιρεία κατά τη σύνταξη του ισολογισμόυ της διαχειριστικής χρήσης.

3)Σύμβαση σημαίνει 2 ΜΕΡΗ !!! ΟΧΙ ΕΝΑ. Διαπραγματευόμαστε δλδ και δαγκώνουμε ψαχνό !!

 

ΕΕεεεεεε δεν χάλασε και ο κόσμος αν εσύ δεν συμμετάσχεις στην απόσβεση κάποιων περ. στοιχίων ή παγίων !!!

 

Δικό σας μάγκες μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να εργάζεται κάποιος ως μισθωτός μηχανικός (με ο,τι ορίζει η σύμβαση) σε μια βιομηχανία ή σε ένα γραφείο μελετών και παράλληλα να ασκεί το ελεύθερο επάγγελμα;

Πρόβλημα σε οικονομική εφορία ή ΤΣΜΕΔΕ θα υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, εκτός εάν έχεις υπογράψει κάποιο συμφωνητικό με την εταιρεία στην οποία εργάζεσαι που στο απαγορεύει.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε gnusselt από όσο γνωίζω, γιατί είμαι νέος μηχανικός, δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα να ασκέις παράλληλα το ελεύθερο επάγγελμα.

 

Το μόνο πρόβλημα που θα έχεις, πιστεύω πως θα είναι να 'πάς κόντρα' στο γραφείο που θα εργάζεσαι.

 

Για παράδειγμα, αν σε ένα έργο που σκοπεύεις να διεκδικήσεις έχει σκοπό να διεκδικήσει και το γραφείο που θα εργάζεσαι ως μισθωτός θα έχεις πρόβλημα, γιατί θα πρέπει να 'πας πάσο'!!!

 

Κατά τα άλλα αν μπορείς εσύ να κάνεις παράλληλα δύο δουλειές δεν σε περιοίζει κανείς, έτσι κι αλλιώς, λογικά αν εργάζεσαι σε ένα τεχνικό γραφείο θα κόβεις δελτία παροχής υπηρεσιών, επομένως δεν έχεις κανένα πρόβλημα, όπως επίσης και για το ΤΜΕΔΕ.

 

Βέβαια αυτά σου τα λέω με κάθε επιφύλαξη...Ας περιμένουμε και κάποιον πιο έμπειρο να μας πεί την άποψή του.

Link to comment
Share on other sites

Προς THEO απαντηση στα ερωτηματα σου:

 

(αυτό για να το ξέρεις πρέπει να μου πες τι μηχ/κος είσαι και τι ακριβώς δουλειά κάνει η εταιρεία.Θα σου πω παρακάτω)

 

Μηχανολογος Μηχανικος και στην εταιρεια η θεση μου είναι του προϊσταμενου παραγωγης

 

 

Σε ρώτησα για σου πω ένα κολπάκι.

 

Όταν είπαμε έχουμε εξαρτώμενη σχέση εργασίας με κάποιον τότε πας με το 60% στην φορολόγησή σου το οποίο πριν σου επιβάλλει ο έφορας την προσαύξηση 20% την κάνεις από μόνος σου άρα 72% από τον τζίρο σου είναι τα καθαρά. Σωστά ?

 

Πως αποδεικνύεται η εξαρτημένη σχέση ?

 

ΜΕ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ - ΣΥΜΒΑΣΗ. Πλήθος ΑΠΥ και ότι άλλο θες νομικά και φορολογικά δεν τεκμηριώνουν τίποτα. ΟΚ ?

 

Βέβαια όλες οι εταιρείες αναγράφουν στα συμφωνητικά τους...."εργάζεται στα γραφεία της εταιρείας χρησιμοποιώντας τα μέσα που του παρέχει η εταιρεία, δλδ τον εξοπλισμό αυτής (όργανα, υπολογιστές, γραφεία."

 

Αν υπογράψεις κάτι τέτοιο το καταθέτεις στην εφορία και πας με 72%.

 

Τι γίνεται όμως αν αντί αυτού γράψεις " ΜΕ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ". Στην περίπτωσή σου μηχανολογικές μελέτες που έχει σαφώς μικρότερο συντελεστή από 60%.

 

Τότε δεν χρησιμοποιείς την υποδομή της εταιρείας απλά κάνεις γι αυτήν μελέτες και κόβεις ΑΠΥ που γράφεις ποιες μελέτες κάνεις. Εσωτερικής κατανάλωσης μελέτες και εφαρμογής αν αναφέρεσαι σε συγκεκριμένο έργο.

 

ΑΡΑ ??

 

Πας με το συντελεστή της μελέτης που εκπόνησες !!! Άρα ΕΧΕΙΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟΣ ....ΑΡΑ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΤΟ ΘΕΙΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΟ ΔΩΡΑΚΙ

 

Θα μου πεις βέβαια .....γιατί η εταιρεία να γράψει ότι θέλω εγώ στη σύμβαση ?

 

1) Δεν τα κοιτάνε οι νομικοί αλλά οι λογιστές.

2) Ο λόγος που αναφέρουν τα ιδία μέσα είναι καθαρά για σύζευξη των αποσβέσεων των στοιχείων που χρησιμοποιείς εσύ και τόσοι άλλοι στην εταιρεία κατά τη σύνταξη του ισολογισμόυ της διαχειριστικής χρήσης.

3)Σύμβαση σημαίνει 2 ΜΕΡΗ !!! ΟΧΙ ΕΝΑ. Διαπραγματευόμαστε δλδ και δαγκώνουμε ψαχνό !!

 

ΕΕεεεεεε δεν χάλασε και ο κόσμος αν εσύ δεν συμμετάσχεις στην απόσβεση κάποιων περ. στοιχίων ή παγίων !!!

 

 

Δικό σας μάγκες μου !!!

 

 

Ευχαριστούμε πολύ ! Το έψαχνα τον τελευταίο καιρό γιατί με απασχολούσε ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι για εργασία ως μισθωτού σε γραφείο ή εταιρεία. Τα δελτία θα τα "κόβω" εγώ σε δικούς μου πελάτες.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό που σου έγραψα καθότι για ένα διάστημα εργαζόμουν ως μισθωτός σε τεχνική εταιρεία ΑΕ και παράλληλα έκοβα και ΑΠΥ ως ελεύθερος επαγγελματίας σε δικούς μου πελάτες.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση (κυριως για τον Χαρη) :

 

Aν τα ξερω καλα ο εργοδοτης πληρωνει για τον υπαλληλο μηχανικο και

στο ΙΚΑ και στο ΤΣΜΕΔΕ , ετσι δεν ειναι ?

 

Αν ειναι ετσι , στην περιπτωση που εισαι και υπαλληλος και ελευθερος επαγγελματιας με το ΤΣΜΕΔΕ ποιος πληρωνει τι ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.