Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιστοποιητικά ΔΕΗ


Recommended Posts

Γειά σας,

Είμαι νέος ηλ. μηχανικός από επαρχία και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες σχετικά με την έκδοση Πιστοποιητικών ΔΕΗ σε διαμερίσματα. Τι ελέγχουμε; Τι μορφή έχει το έγγραφο που συντάσουμε;

Ευχαριστώ.

Υ.Γ Πόση είναι η αμοιβή ενδεικτικά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το έντυπο είναι τυποποιημένο και απλά το συμπληρώνουμε. Το προμηθεύεσε από την ΕΕΤΕΜ αν είσαι μηχανικός ΤΕ ή από το σύλλογό σου (υποθέτω ΠΣΔΜΗ) αν είσαι διπλωματούχος ή από τον ΣΕΗΕ για τους ηλεκτρολόγους εγκαταστάτες.

 

Ο βασικός έλεγχος περιγράφεται στο πρότυπο ΕΛΟΤ 384. Στη πράξη, αν είσαι σε νέα οικοδομή, ελέγχεις τη γείωση, τα καλώδια στο βαθμό που μπορείς, κάνεις μερικές δοκιμές τις εγκατάστασης, ελέγχεις αν λειτουργεί σωστά ο ΔΔΕ (διακόπτης διαρροής έντασης), μερικά τεστ διαρροής (π.χ. ουδέτερος-γείωση), οπτικός έλεγχος του πίνακα (να είναι βιδωμένα καλά οι ασφάλειες, μικροαυτόματοι, καλώδια) και τέρμα. Τώρα αν θες να μετρήσεις μονώσεις καλωδίων και να εφαρμόσεις πιστά το πρότυπο (όπως πρέπει) θα ζητήσεις και την ανάλογη τιμή. Το πιστοποιητικό στην αγορά κυμαινόταν πριν 1-2 χρόνια από 50-150 ευρώ. Τιμή που τη θεωρώ χαμηλή δεδομένης και της ευθύνης. Αλλά μερικοί τα πουλάνε όπως τα καρπούζια στη λαϊκή αγορά οποτε...

Link to comment
Share on other sites

Υπεύθυνη δήλωση ηλεκτρολόγου εγκαταστάτη για ΔΕΗ

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=179

 

αυτό είναι το έντυπο αλλά πρέπει να ειναι θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής

 

αυτό μπορεί να γίνει μονο από το σύλλογο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, πρώτα σφραγίζει ο μηχανικός ή ο εγκαταστάτης και μετά σφραγίζει το σωματείο ή ο σύλλογος που υποτίθεται ελέγχει ότι ο υπογράφων είναι μέλος του. Παλιά θέλανε και θεώρηση από την εφορία. Δεν ξέρω πόσο ισχύει αυτό. Πάντως 1-2 φορές είχα αναγκαστεί να πάω και εφορία. Μετά δεν χρειάστηκε.

Link to comment
Share on other sites

εδώ για τις στατικές μελέτες δεν ελέγχουν το γνήσιο της υπογραφής

και ποιός είναι αυτός που σφραγίζει

 

η ΔΕΗ πάτως τυπικότατη (σε αυτό το θέμα)

Link to comment
Share on other sites

Η θεώρηση από την εφορία του ηλεκτρολόγου, αφορά μόνο τις άδειες πριν το 1994.... Από τότε στην εφορία πάει μόνο ο ιδιοκτήτης.

Αν ο εγκαταστάτης είναι διπλωματούχος μηχανικός, δεν χρειάζεται θεώρηση αλλά χρειάζεται ο αριθμός της αδείας από το υπουργείο βιομηχανίας εκτός από τον αριθμό του ΤΕΕ

Όσο για το γνήσιο της υπογραφής, να πω την αμαρτία μου πρώτη φορά το ακούω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το γνήσιο της υπογραφής, ή τέλος πάντων όπως το ονομάζουμε υποτίθεται ότι το κάνει ο σύλλογος ή το σωματείο που σφραγίζει επίσης το πιστοποιητικό. Δεν είναι ακριβώς "γνήσιο της υπογραφής" αλλά μια διασφάλιση (?) ότι ο υπογράφων είναι μέλος κλπ.

 

xaxa μου έλυσες μια απορία που την είχα και ποτέ δεν την έψαξα σχετικά με τη θεώρηση από την εφορία!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Γεια σας,

 

Επειδή μπερδεύτηκα λιγάκι : οι Τ.Ε. και οι Π.Ε. χρειάζονται και έναν επιπλέον αριθμό από τα μητρώα του Υπουργείου Βιομηχανίας ; Αν είναι Τ.Ε. ή Π.Ε., το έχουν πάνω στη σφραγίδα τους τυπωμένο ή αποτελεί ξεχωριστό στοιχείο ; (σφραγίζουν δηλαδή επιπλέον με αυτό ; )

 

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

Στην Δ/νση Βιομηχανίας (Νομαρχίες) ο Η/Μ μηχανικός παίρνει τις άδειες εγκαταστάσεων.

Ο Διπλ. Ηλεκ. ή Μηχ. Μηχανικός (δεν ξέρω για Τ.Ε.) παίρνει Γενική Ηλεκτρολογικών και Μηχανολόγου. Είναι απαραίτητες για να κάνεις και την εγκατάσταση.

 

Όλα αυτά αφορούν εγκαταστάσεις και επίβλεψη αυτών. Καμία άμεση σχέση με την

γνωστή μελέτη και επίβλεψη. Εδώ, αξίζει να σημειωθεί ότι και στην εφορία υπάρχει ο διαχωρισμός αυτός (άλλο ΚΑΔ).

 

Εγώ σφραγγίζω τα πάντα με την κλασσική σφραγγίδα του Μηχανικού.

Ακόμα και τα πιστοποιητικά της ΔΕΗ. Δεν μου ζήτησαν ποτέ κάτι άλλο

(αν και τυπικά είναι η άδεια της νομαρχίας που σου δίνει αυτό το δικαίωμα).

 

Γνήσιο υπογραφής δεν χρειάζεται ο Διπλ. Μηχανικός (για Τ.Ε. δεν ξέρω).

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά, ο διπλωματούχος σφραγίζει με σφραγίδα στην οποία αναγράφονται και οι αριθμοί αδείας από το Βιομηχανίας.

 

Αλλά και η απλή σφραγίδα με συμπλήρωση του αριθμού με το χέρι.... πάλι το ίδιο κάνει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.