Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχετικά με λάθος τακτοποίηση ορόφου


Charter

Recommended Posts

23 λεπτά πριν, Charter said:

... και παιρνουμε ρευμα χωρίς να πάμε πολεοδομία.

το να πάρεις ρεύμα και γενικά σύνδεση με τα δίκτυα είναι ένα ζήτημα και ενίοτε πιο βατό...

Το να είναι αυθαίρετο το ακίνητο σου ή να έχει πολεοδομικές παραβάσεις και να γίνουν μαϊμουδιές και άλλες αηδίες είναι άλλου πάτερ ευαγγέλιο και θα κουτουλάς πάνω του τα άμεσα επόμενα χρόνια με την ηλεκτρονική ταυτότητα των ακινήτων πχ, θες δεν θες.

 

Οπότε δες συμβουλή Ιάσονα .....

Σου είχα τονίσει κι εγώ στην αρχή μια πρώτη σκέψη χωρίς τα επόμενα δεδομένα ότι εξ αποστάσεως δεν θα βρεις λύση....

σκέψεις για τροφή και να περνάει η ώρα τώρα στα λοκντάουν ναι .... χωρίς να τρέχεις στα βουνά να κάνεις ποδηλατάδα δηλαδή... λύση όμως όχι.

Θέλει το εμβόλιο της κι αυτή. 

 

Την καλησπέρα μου..... (αγχώθηκα με τις εισαγωγές στα νοσοκομεία που άκουσα πάλι..... )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τις απόψεις σας θα ήθελα να ακούσω. Όπως μου ειπε ο κ. Ιάσονας και τα υπόλοιπα μέλη πήγα σε 2 μηχανικούς (τρίτους) και πράγματι βρήκαν λάθος στην τακτοποίηση που έκανε ο μηχανικός αλλά και οι 2 μου είπαν οτι δεν μπορούν να αναλάβουν και ότι καλό ειναι να βρεθεί η οποία λύση μεταξύ τους. Εγώ μίλησα και με τους 2 (ο ένας που εκανε την τακτοποίηση και ο αλλος που εκδωσε την άδεια) αλλά λύση στην προκειμένη φάση δεν φαίνεται να μπορει να βρεθεί.

Εγώ τώρα θέλω να βάλω ρεύμα να μπω μεσα. Η πολεοδομία δεν μπορεί να κάνει κατι, το ΤΕΕ ο θεός και η ψυχη τους εκεί μέσα αν μπορούν να κάνουν. Οι μηχανικοί δεν φαίνεται να θέλουν να συνεργαστούν...

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Charter said:

Τις απόψεις σας θα ήθελα να ακούσω. ...

Λυπάμαι δεν έχω τον χρόνο να ασχοληθώ μερικές μέρες και χωρίς αυτοψίες, αποτυπώσεις και πλήρη έλεγχο για να διαμορφώσω άποψη να σας γράψω.

Δεν είναι απο τις περιπτώσεις που με τα ελάχιστα δεδομένα μπορεί να βγει ουσιαστική άποψη και λύση.

Το σίγουρο όμως είναι ότι πάντα υπάρχει λύση.

Link to comment
Share on other sites

Καλέ μου φίλε, κατά πάσα πιθανότητα έχετε μπλέξει και δυστυχώς με τον τρόπο που κινείστε δεν υπάρχουν πολλές πιθανότητες να βρείτε λύση! Από μακρυά ο καθένας από εμάς και μη γνωρίζοντας τις επιμέρους και καθοριστικές λεπτομέρειες του θέματός σας, είναι πάρα πολύ δύσκολο να σας προτείνουμε την ορθή και νόμιμη λύση!

Ο κάθε μηχανικός που του αναθέτετε μια συγκεκριμένη εργασία, έχει αναλαμβάνοντάς την, συγκεκριμένες και προσδιορισμένες ευθύνες! Εκεί λοιπόν που δεν χωράει η συνεννόηση "πέφτει πέλεκυς"!!! Δηλαδή, βρέστε έναν καλό δικηγόρο, που δραστηριοποιείται εκτός του νομού που βρίσκεται το ακίνητο (όπως σας είχα πει να κάνετε με τον μηχανικό, που μάλλον δεν το κάνατε χάριν ευκολίας σας...), ο οποίος θα μελετήσει τις συμβάσεις - συμφωνητικά που έχουν υπογράψει μαζί σας οι μηχανικοί, θα κατανοήσει πλήρως τις ευθύνες τους, που προκύπτουν μέσα από αυτά και θα κινηθεί αναλόγως (π.χ. εξώδικα, προθεσμίες, απαιτήσεις, αποζημιώσεις, αγωγές κ.λπ.).... Σύμβουλος του δικηγόρου να είναι ένας μηχανικός της επιλογής του (συνεργάτης του)... Όχι κάποιος που ήδη έχετε απευθυνθεί... Το "δίδυμο" αυτό είναι δυνατόν να σας οδηγήσει στη λύση, αν βεβαίως επιλεχθεί ορθά....

Θα κοστίσει το κατιτίς της όλη αυτή η διαδικασία, αλλά μετά από αρκετά νεύρα, σημαντικό χρόνο, θα δείτε το "φως στο τούνελ" και θα λύσετε το πρόβλημά σας.

Από μακρυά και μην γνωρίζοντας λεπτομέρειες, προσωπικώς δεν μπορώ να γράψω κάτι πιό συγκεκριμένο.... Καλή τύχη... Τέλος για μένα._

 

P.S. Το "θέμα" σας απλό είναι!!! Καθημερινά οι έμπειροι επαγγελματίες μηχανικοί και οι ομάδες τους αντιμετωπίζουν πολλά τέτοιου είδους....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ κ. Ιάσονα, 

αν δεν βρεθεί λύση μεταξύ των δύο. Η λύση είναι ο "πέλεκυς" που αναφέρατε! Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Είχε εκδοθεί άδεια για τον πρώτο όροφο και πριν αυτός ολοκληρωθεί, ο ιδιοκτήτης σκέφτηκε (εν έτει 2000 και κάτι) να οικοδομήσει αυθαίρετα δεύτερο;

Το πρωτεύον ζήτημα είναι η ασφάλεια όλου του κτιρίου, οι διαδικασίες τακτοποίησης και ρευματοδότησης έπονται.  

Link to comment
Share on other sites

ήδη έχει αναφερθεί ότι η τιμή ζώνης στην τακτοποίηση είναι λάθος, ψάξε ακόμα να βρεις τι άλλα λάθη έχει αυτή, μην ακους τόσο τον πρώτο Μηχανικό που για όποιους λόγους μπορεί να θέλει να βγάλει σκάρτη τη δουλειά του Μηχανικού που τακτοποίησε, εγώ θα σου έλεγα πριν πας σε άλλο Νομό να ψάχνεις, βρες άλλον ένα μηχανικό καλό έμπειρο στην πόλη σου, ζήτα του πόσο κάνει η δουλειά του και να τον πληρώσεις, προκαταβολή να αρχίσει και οριστική εξόφληση με το περας της δουλειάς. Ας σου πει πόσο κάνει η δουλειά του να αρχίσετε, ότι το θεμα δεν ειναι απλο, δεν ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.