Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολόγηση τεχνικού ασφαλείας


Recommended Posts

Ήθελα να ρωτήσω τι παίζει με την ειδική προσαύξηση (+20%) στον συντελεστή κέρδους των μηχανικών.Ειμαι νέος μηχανικός με ΔΠΥ σε εταιρία (δλδ συντελεστής 60%), δεν κόβω δελτίο σε άλλο πελάτη και έχω ελάχιστα έξοδα.Πέρσυ έβαλα την προσάυξηση 60*1,2=72% αλλά φέτος το σκέφτομαι το θέμα της φορολογικής συνείδησης...Πολλοί συνάδελφοι μου το γειώνουν και βάζουν 60%, επειδή λένε οτι αυτοί την προσαύξηση υποχρεούται να την βάλει ο προιστάμενος της ΔΟΥ, που σπάνια ασχολείται...πληρώνουν στο τέλος της 5ετίας την περαίωση και καθαρίζουν...

 

Είναι μεγάλο ρίσκο αυτή η απόφαση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν και εφόσον δεν το βλέπεις σαν σύνταξη μελέτης ή επίβλεψης και παράλληλα δεν υπάρχει σαν εργασία στο πλήθος αυτών που πάνε με εφαρμογή τεκμαρτού, τότε θα το πας έσοδα-έξοδα.

 

Αποτελεί εισόδημα Δ πηγής.Πάει λογιστικά.

Σημασία δεν έχει πως το βλέπουμε...(εγγρ 1104727/2402/Α0012/3-5-1996)

Link to comment
Share on other sites

Για EsteBaN

Κατά τη γνώμη μου κανένα ρίσκο. Το 60% πρέπει να χρησιμοποιήσεις, αυτό είναι υποχρεωτικό. Το 72% θα το βάλει ο προιστάμενος της εφορίας όταν και εαν κάνει έλεγχο. Εσύ διαλέγεις ότι νομίζεις καλύτερο. Υπάρχει μια συνήθεια των μηχανικών να κάνουμε μόνοι μας την προσαύξηση. Συνήθως γιατί στους συντελεστές 17%, 22% κ.α. η διαφορά του φόρου δεν είναι σημαντική.

 

Για το ζήτημα λογιστικού και εξωλογιστικού προσδιορισμού έχω τη γνώμη ότι δεν είναι σωστή ορολογία για τους μηχανικούς.

Οι μηχανικοί προσδιορίζουν το καθαρό εισόδημα τους με την χρήση των αντίστοιχων συντελεστών 38%,22%,26%17%,60% και αυτό είναι υποχρεωτικό (άρθρο 49 Ν.2238/1994). Ακόμα και αν έχεις πραγματικά εξοδα 98% των εσόδων.

Ολες οι αμοιβές μηχανικών πρέπει να ενταχθούν σε αυτούς τους συντελεστές υποχρεωτικά.

Ακόμα και για διαιτησίες (στις οποίες προφανώς έχεις έξοδα ελάχιστα) ο συντελεστής είναι 60%.

Διαβάστε το δελτίο 2525 23-2-2009 του ΤΕΕ και μία έκδοση του ΤΕΕ/ΤΚΜ (νoμίζω ότι υπαρχει στα downloads).

Link to comment
Share on other sites

@kvstasP

 

Ευχαριστούμε Κώστα για την ενημέρωση.8-)

 

Σήκωσέ τη και στα downloads αν δεν σου κάνει κόπο.

 

Merci

Link to comment
Share on other sites

Για esteban

Κατά τη γνώμη μου κανένα ρίσκο. Το 60% πρέπει να χρησιμοποιήσεις, αυτό είναι υποχρεωτικό. Το 72% θα το βάλει ο προιστάμενος της εφορίας όταν και εαν κάνει έλεγχο. Εσύ διαλέγεις ότι νομίζεις καλύτερο. Υπάρχει μια συνήθεια των μηχανικών να κάνουμε μόνοι μας την προσαύξηση. Συνήθως γιατί στους συντελεστές 17%, 22% κ.α. η διαφορά του φόρου δεν είναι σημαντική.

 

Για το ζήτημα λογιστικού και εξωλογιστικού προσδιορισμού έχω τη γνώμη ότι δεν είναι σωστή ορολογία για τους μηχανικούς.

Οι μηχανικοί προσδιορίζουν το καθαρό εισόδημα τους με την χρήση των αντίστοιχων συντελεστών 38%,22%,26%17%,60% και αυτό είναι υποχρεωτικό (άρθρο 49 Ν.2238/1994). Ακόμα και αν έχεις πραγματικά εξοδα 98% των εσόδων.

Ολες οι αμοιβές μηχανικών πρέπει να ενταχθούν σε αυτούς τους συντελεστές υποχρεωτικά.

Ακόμα και για διαιτησίες (στις οποίες προφανώς έχεις έξοδα ελάχιστα) ο συντελεστής είναι 60%.

Διαβάστε το δελτίο 2525 23-2-2009 του ΤΕΕ και μία έκδοση του ΤΕΕ/ΤΚΜ (νoμίζω ότι υπαρχει στα downloads).

Διαφωνώ...θα υπάρξουν πρόσθετοι φόροι αργότερα και επίσης ενδειξη για έλεγχο...κανένας ελεγκτής δεν θα σου βάλει επι τόπου την προσαύξηση...συνήθως δεν είναι και απόλυτα ενημερωμένοι.

Συνιστώ να γίνεται πάντα από εμάς.

Υ.Γ Καλά στο Ε1 σαν καθαρό τι δηλώνεις????? το χωρίς προασαύξηση???

Με τίποτε δεν θα έμπαινα σε αυτήν την διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αλήθεια,για τεχνικό σύμβουλο ο οποίος ασχολείται με επιμετρήσεις,έλεγχο και επίβλεψη εργασιών καθώς και σύνταξη σχεδίων και τεχνικών εκθέσεων,οπου ολα αυτα αφορουν σε τεχνικά έργα (κτιριακά) πολιτικού μηχανικού,πιστέυετε οτι μπορεί να χρησιμοποιηθεί ΣΚΚ κι αν ναι,πόσο?38%?(Ο εξοπλισμός που χρησιμοποιείται είναι προσωπικός και όχι της εταιρείας)

 

 

-Τριάντα οκτώ τοις εκατό (38%) για μελέτη - επίβλεψη κτιριακών έργων

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εργάζομαι σε μια επιχείρηση με σύμβαση και έχω καθαρές απολαβές 1150euro/μήνα. Μου έτυχε μια βιοτεχνία που ζητά ως εξωτερικό συνεργάτη με ΔΠΥ Τεχνικό Ασφαλείας. Για τις ώρες απασχόλησης υπάρχει η νομοθεσία. Απορίες έχω όμως ως προς την τιμή:

1)Πόσα πρέπει να ζητήσω ανά ώρα?(τι παίζει δλδ στην πιάτσα)

2)Τι φορολόγηση επιπλέον θα έχω από αυτή την πρόσθετη απασχόλησή μου?Αξίζει τον κόπο να το κάνω ή θα μου τα παίρνει όλα η εφορία?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.