Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φθηνά σπίτια από πηλό


ilias

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και οι σπηλιές είναι η αποθέωση της βιοκλιματικής οικίας αν θέλουμε να είμαστε ακριβείς...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει και μια αλλη μεθοδος παλι με χωμα αλλα αυτη τη φορα γεμιζουν σακουλες με χωμα και κτιζουν με αυτες..... κατι σαν τα αναχωματα του στρατου.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται κάτι σαν τον τσατουμά, αν το έχει συναντήσει κανείς.

Δεν θα κρίνω αυτή την προσπάθεια, ίσως να μην έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να το κάνω. Κάθε καλοπροαίρετη προσπάθεια για λύσεις φιλικές προς τον άνθρωπο και το περιβάλλον είναι αξιέπαινες. Όμως......πόσο πια (!!!) μπορεί να επιβαρύνουν τον άνθρωπο και το περιβάλλον οι συμβατικές κατασκευές? Πρέπει να ξαναγυρίσουμε στον πηλό? Γιατί δεν ασχολούνται περισσότερο με τα σοβαρά περιβαλλοντικά προβλήματα όπως, Ασωπός, ΧΥΤΑ που έχουν εξαντλήσει τις δυνατότητές τους, βιομηχανικές περιοχές χωρίς να τηρούν τους περιβαλ. όρους, ορυκτέλαια που ρίχνονται ανεξέλεγκτα στις αποχετεύσεις, ποιμνιοστάσια και κατοικίες με αποροφητικούς βόθρους που ακόμα (?) κατασκευάζονται, και τόσα άλλα? Τα πρόστιμα που έχει επιβάλλει η Ε.Υ.Ε.Π. στις επιχειρήσεις που μολύνουν το περιβάλλον πληρώνονται? Εγώ σε αυτά θα ήθελα τις απαντήσεις και τις λύσεις των "ειδικών" και όχι στα "πήλινα σπιτάκια".

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι να ρωτήσω : Οικοδομική άδεια από το αρμόδιο γραφείο, βγάλανε ;

Αν ναι, τότε ... πώς υπολογίστηκαν οι αμοιβές :smile:

Αν όχι, τότε πώς νομιμοποιείται η κατασκευή; Ερευνητικό έργο;

Link to comment
Share on other sites

Αφού (σύμφωνα με τη δημοσίευση) είναι 15 επιστήμονες και ΕΝΑΣ χτίστης... μάλλον για ερευνητικό έργο πρόκειται.

 

Φανταστείτε σκηνικό να είναι όλοι αυτοί οι επιστήμονες γύρω από τον χτίστη... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.