Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνεργεία Σοβατζήδων


Recommended Posts

Υπάρχουν πολλές αγγελίες όπως :

συνεργείο αναλαμβάνει σοβαντίσματα με πρέσα

με 3,00€ - 3,30€ - 3,50€.

Τώρα θα μου πείτε και καλά για 100m2 έτοιμης σοβαντισμένης επιφάνειας

πόσα μεροκάματα χρειάζονται και πόσοι εργάτες ?

Είναι πιστοποιημένη η εργασία τους ?

Έχουν χρησιμοποίηση τις σωστές αναλογίες στο κονίαμα ή το

διαφοροποιούν για πιο γρήγορα?

Και με τα υλικά τι γίνεται?

Με τα χύμα υλικά που υποτίθεται είναι και πιο φτηνά αλλά που θέλουν

την σωστή ανάμιξη ποιος θα σας τα πιστοποίηση

ο μηχανικός ο εργολάβος ή μήπως o ιδιώτης ?

Αρκετά συχνά συναντάω μπροστά μου το φαινόμενο του παζαριού. Σε κάποιο βαθμό αποτελεί κατάλοιπο μίας άλλης εποχής ενώ συχνά είναι και αναγκαία μέθοδος συμπίεσης των τιμών. Το κακό είναι ότι σε πολλές από τις οικοδομικές εργασίες, η επιθυμητή συμπίεση τιμών, συνοδεύεται και από ανεπιθύμητη υποβάθμιση της ποιότητας. Όταν ο “μαστοράκος” που διαλέγουμε να μας κάνει τη συγκεκριμένη εργασία έχει ξεμείνει από δουλειά, εύκολα θα δελεαστεί από την προοπτική ενός έργου και όταν στην πορεία του έργου διαπιστώσει ότι με τα λεφτά που παίρνει δεν καταφέρνει να βγάλει ούτε ένα μεροκάματο, αρχίζει και παραλείπει σημαντικά πράγματα. Το αποτέλεσμα θα αποτελεί “πανηγύρι” από κακοτεχνίες και λάθη που θα κοστίσουν πολύ περισσότερο.

Τελικά τι ψάχνεται και σκέπτεστε για το σπίτι σας ?

Τον δικό σας χώρο που βάσει στατιστικών ζείτε περίπου το μισό της ζωή σας μέσα σε αυτόν, που μεγαλώνουν τα παιδιά σας

Εάν πραγματικά σας ενδιαφέρει να αποφύγετε το σύνδρομο του άρρωστου κτιρίου

Μπορούν τελικά όλοι αυτοί (“μαστοράκος” ) να σας εγγυηθούν και να σας πιστοποιήσουν την εργασία τους?

Μήπως πρέπει να γίνουμε πιο σοβαροί και πιο ενημερωμένοι

στο θέμα αυτό επιτελούς στην Ελλάδα ?

Link to comment
Share on other sites

θέτεις πολλά θέματα και μάλιστα ορισμένα είναι πλέον βασικά, αλλά η νοοτροπία στην Ελλάδα είναι ότι ο εχθρός του φθηνού είναι το φθηνότερο και του καλού το καλύτερο. πάντως εγώ νομίζω ότι η οικοδομή όπως τουλάχιστον την γνώρισα τα πρώτα χρόνια της καριέρας μου, και πιο πολύ τα πρώτα χρόνια της ζωής μου, έχει διαβρωθεί σε αντιλήψεις και πεποιθήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν χρησιμοποίηση τις σωστές αναλογίες στο κονίαμα ή το

διαφοροποιούν για πιο γρήγορα?

Και με τα υλικά τι γίνεται?

Με τα χύμα υλικά που υποτίθεται είναι και πιο φτηνά αλλά που θέλουν

την σωστή ανάμιξη ποιος θα σας τα πιστοποίηση

ο μηχανικός ο εργολάβος ή μήπως o ιδιώτης ?

 

Το χύμα πέθανε!

Υπάρχουν για περίπου μια δεκαετία οι έτοιμες κονίες σοφατίσματος που σου έρχονται σε σιλό.

Δεν έχεις ασβέστη άρα σημαντικά υψηλότερες αντοχές

Έχεις εγγύηση και πιστοποίηση για το υλικό

Δεν κάθεσαι να κυβίσεις τι σου αφήνει το φορτηγό από την μάντρα άρα πληρώνεις αυτό ακριβώς που παραλαμβάνεις.

Έχεις καθαρό εργοτάξιο.

Για την σωστή ανάμιξη υπεύθυνος είναι καταρχήν ο κατασκευαστής που έχει και την επιστασία του έργου εκτός και εαν έχει ορίσει εργοδηγό.

Ίσως πιο σημαντικό από την ανάμιξη είναι η κοκομετρία και η ποιότική σύνθεση των υλικών. Αν η άμμος είναι σκέτο χώμα όσο σωστά και να την αναμίξεις δεν παύει να είναι χώμα...

Link to comment
Share on other sites

Με κάλυψε ο Brasco,αυτό ακριβώς θα έγραφα.Μπράβο ρε Brasco!Συμπληρώνω επίσης ότι οι εταιρείες προμήθειας έτοιμων κονιαμάτων μέσα στην τιμή τους έχουν κ την εκπάιδευση του ''μαστοράκου''.Για μικρές δουλειές τα έτοιμα κονιάματα διατίθενται κ σε σακουλάκια,για να μην υπάρχει η ανάγκη του σιλό.

Τέλος,υπάρχει κ ο έτοιμος χρωματιστός σοβάς,αν μιλάμε για δουλειές των 100 τ.μ.....τέλος κ τα βαψίματα...

 

Έχουμε προχωρήσει λίγο στην οικοδομή,βέβαια εξακολουθούμε να είμαστε δεκαετίες υπανάπτυκτοι.

 

Το χύμα δεν ξέρουμε πόσο πιο φτηνό είναι...στην ουσία μπορεί να είναι ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΟ:

1.κλέψιμο στο ζυγολόγιο

2.απώλειες χύδην

3.βροχή=TOTAL DESTRUCTION,η άμμος στα φρεάτια απορροής ομβρίων...

4.πολλές φορές ανάγκη bobcat

5.μεροκάματα+ΙΚΑ στην ανάμιξη

6.μεροκάματα+ΙΚΑ στην καθαριότητα

................................................

***************************

@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

 

= $$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τα προαναφερθέντα και θέλω να προσθέσω ότι εκτός όλων των άλλων, γλιτώνεις και τα νεύρα σου. Αν κάνεις δε και τις τοιχοποιίες με ytong ή alfa-block έχεις απλοποιήσει αρκετά την κατάσταση στο εργοτάξιο. Αυτοί που χάνουν τα τυχερά τους είναι μόνο οι μανδρατζήδες (δρομολόγια-λογαριασμοί τύπου, 3*7=28 ας πούμε 80 κλπ.).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Το τσιμέντο υπάρχει εδω και 40 χρόνια.

 

Δηλαδή γύρω στο 1969 εκτιμάς ότι ξεκινήσαμε να το χρησιμοποιούμε........όσο ζει κανείς μαθαίνει..........

Link to comment
Share on other sites

Brasco η γνώμη μου ειναι οτί εάν δέν υπάρχει ασβέστης μέσα στον σοβά και ειδίκα στήν λάσπη κτισίματος τότε δεν υπάρχει καθόλου συγκολλητικότητα, καθόλου πλαστικότητα και μεγάλη διάρκεια ζωής.

 

Ασβέστης μέσα στο σοβά κ ειδικά στη λάσπη κτισίματος ενδείκνυται να αποφεύγεται.Υπάρχουν τέλεια υποκατάστατα (sealagon,nolime κλπ) που μάλιστα φτιάχνουν καλύτερης εργασιμότητας λάσπη κ σοβά κ ουδέτερο προς τον οπλισμό σκυροδέματος....

 

PS:Το Κολοσσαίο φίλε Vangelis3 γνώριζες ότι είναι σύμμικτη κατασκευή πέτρας-τουβλέτας-σκυροδέματος?Παρακαλώ μην γίνεις κ εσύ στο μέλλον από τους Αρχιτέκτονες που κράζουν τους Πολιτικούς..!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.