Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη επαγγέλματος


obiwanriley

Recommended Posts

Τι σχεση εχει το ΙΚΑ με τους μηχανικους...εμενα δε μου ζητησαν κατι τετοιο...ουτε κανενα φιλο και συναδελφο που εκανε εναρξη ξερω να του ζητησαν κατι τετοιο..

 

απλα θελουν να ξερουν οτι δεν εχεις οφειλες προσ το ικα.εμενα το ζητησαν εσενα οχι.οκζ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και εμένα μου είχαν ζητήσει όταν είχα κάνει έναρξη ,να συμπληρώσω Υ.Δ οτι δεν έχω χρέη το Ι.Κ.Α επίσης κάτι συμπλήρωσα οτι δεν απασχολώ προσωπικό

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημέρα συνάδερφοι, καλώς σας βρήκα

είμαι νέος μηχανικός και θέλω να κάνω έναρξη επαγγέλματος

αναφορικά με τη σφραγίδα που θέλω να βγάλω, εκτός από αυτά:

 

Σφραγίδα (για ελεύθερους επαγγελματίες)

Η σφραγίδα του διπλωματούχου μηχανικού έχει τυποποιημένη διάσταση με περίγραμμα 8cm Χ 3cm,

 

* με όνομα μηχανικού,

* ειδικότητα,

* σχολή,

* αριθμό μητρώου ΤΕΕ,

* διεύθυνση,

* τηλέφωνο,

* ΑΦΜ και

* ΔΟΥ.

 

μπορώ να προσθέσω και την προσωπική μου ιστοσελίδα ή απαγορεύεται οποιαδήποτε προσθήκη;

 

ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

Hello!

 

Καταρχήν ΧΑΙΡΕΤΕ και ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για το ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ forum! :D Πραγματικά μέχρι στιγμής με έχει βοηθήσει πάρα πολύ.

 

Λοιπόν εγώ έχω ένα πρόβλημα και δεν ξέρω τι να κάνω και επειδή έχει σχέση με όσα αναφέρονται παραπάνω είπα να γράψω σε αυτό το θέμα.

 

Είμαι νέος Ηλεκτρολογος Μηχανικός ΕΜΠ και μέλος του ΤΕΕ, ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ. Δουλεύω σε μια εταιρία παρασκευής φαγητού όπου ασχολούμαι με έλεγχο ποιότητας (ISO, HACCP κτλ). Καμμία σχέση δηλαδή με ηλεκτρολογικά (έχει σχέση με το μεταπτυχιακό μου).

 

Προέκυψε τώρα ένα θέμα και θέλω τα φώτα σας. Θέλουμε στην εταιρία να αλλάξουμε την διαμόρφωση του χώρου παρασκευής φαγητού και μας είπαν ότι πρέπει να καταθέσουμε τις νέες κατόψεις του χώρου στη νομαρχία για να βγεί νέα άδεια λειτουργίας του καταστήματος. Βασικά δεν ξέρω ακριβώς τι ζητάνε, απλά κάτι τέτοιο μου είπε το αφεντικό μου. Εμείς θέλουμε να κάνουμε κάτι πολύ απλό (βασικά να γκρεμίσουμε ένα μικρό τοίχο ώστε να καταργηθεί μια αποθήκη και να ανοίξει ο χώρος).

Με ρώτησε το αφεντικό μου εάν μπορώ να αναλάβω εγώ αυτή τη δουλειά (δηλαδή να φτιάξω τα σχέδια και να τα υπογράψω). Εγώ όμως δεν έχω κάνει ούτε έναρξη επαγγέλματος ούτε έχω πάει στη Νομαρχία να πάρω τις άδειες του ηλεκτρολόγου-μηχανολόγου εγκαταστάτη. Βασικά ούτε σφραγίδα έχω βγάλει καθώς όπως καταλαβαίνετε απο τη στιγμή που είμαι υπάλληλος σε αυτή την εταιρία δεν μου χρειάζονται τίποτε απο τα παραπάνω.

 

Ερώτηση: Τι πρέπει να κάνω ώστε να μπορώ να υπογράψω τα σχέδια για την άδεια λειτουργίας του καταστήματος? Κάπου διάβασα ότι απο τη στιγμή που είμαι μέλος ΤΕΕ, μπορώ απλά να βγάλω μια σφραγίδα και να υπογράψω. Ισχύει αυτό? Πρέπει να έχω και τις άδειες εγκαταστάτη απο τη Νομαρχία ή αυτές είναι για άλλο σκοπό? Χρειάζεται να κάνω έναρξη επαγγέλματος για να υπογράψω κάτι τέτοιο?

 

Ευχαριστω πολύ για την βοήθεια! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Φίλε μου αν δεν σου "τρέχει" καμιά δουλειά καθυστέρησε την έναρξη και ψάξε προγράμματα επιδοτήσεων για νέους μηχανικούς. Είναι κρίμα να κάνεις έναρξη και να κάθεσαι παράδειγμα 1 χρόνο και μετά να ανοίξει ένα πρόγραμμα του ΟΑΕΔ που να έχει ως προυπόθεση να έχει κάνει έναρξη μετά από τότε και αυτό το τότε να μην σε καλύπτει. Αυτό για την έναρξη.

Λοιπόν η πρώτη σου δουλειά πιστέυω είναι να πας στον ΟΑΕΔ και να τους ξεσκονίσεις (όλο και κάτι θα σε βολέψει)

 

Σαν μηχανικός δεν μπορείς να κάνεις εγγραφή στον ΟΑΕΔ.

 

υγ Μηχανικός απόφοιτος ΑΕΙ εννοώ

Link to comment
Share on other sites

Τα προγράμματα επιδότησης νέων επιστημόνων δεν απαιτούν να έχεις κάρτα ανεργίας (μοναδική εξαίρεση οι ΤΕ μηχανικοί μιας και δεν μπορούν να εγγραφούν στο ΤΣΜΕΔΕ). Ο συνάδελφος σε τέτοια προγράμματα αναφέρετε όπου μπορείς όντας υπάλληλος να δημιουργήσεις την δική σου επιχείρηση με επιδότηση του ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μια ακομη ερώτηση νέου μηχανικού...

 

Σε περίπτωση που μια εταιρεία θέλει να σε προσλάβει πχ. για το τμήμα service υπολογιστών ή το τμήμα πωλήσεων,σε μια θέση τελοσπάντων που δεν απαιτεί δίπλωμα μηχανικού,τι γίνεται με την ασφάλιση σου?

 

Σε ασφαλίζει στο ΙΚΑ παράλληλα με το ΤΣΜΕΔΕ? Πληρώνεις το ΤΣΜΕΔΕ εσύ και φαίνεσαι σαν εξωτερικός συνεργάτης?Ας δωσει κάποιος τα φώτα του please...Ευχαριστώ.

 

─────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Σαν μηχανικός δεν μπορείς να κάνεις εγγραφή στον ΟΑΕΔ.

 

υγ Μηχανικός απόφοιτος ΑΕΙ εννοώ

 

Κι όμως... έχει γίνει κι έχει πάρει κι επιδότηση...

Link to comment
Share on other sites

γινεται να εγγραφεις απλα θελει ζορισμα....

με ποια λογικη να μην μπορουμε επειδη δεν θελουν να αυξανεται το νουμερο των ανεργων και να δειχνουν ανεργια 10% ?

προσωπικα ειχα γραφτει ...

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Τι πρέπει να κάνω ώστε να μπορώ να υπογράψω τα σχέδια για την άδεια λειτουργίας του καταστήματος? Κάπου διάβασα ότι απο τη στιγμή που είμαι μέλος ΤΕΕ, μπορώ απλά να βγάλω μια σφραγίδα και να υπογράψω. Ισχύει αυτό? Πρέπει να έχω και τις άδειες εγκαταστάτη απο τη Νομαρχία ή αυτές είναι για άλλο σκοπό? Χρειάζεται να κάνω έναρξη επαγγέλματος για να υπογράψω κάτι τέτοιο?

 

Ευχαριστω πολύ για την βοήθεια! :D

 

Νομιζω οτι πρεπει να βγαλεις την αδεια εξασκησης επαγγελματος απο νομαρχεια και κανονικα θα πρεπει να εχεις κανει και εναρξη στην εφορια γιατι διαφορετικα πως θα κοψεις ΑΠΥ για την μελετη και εγκατασταση η εκτος και δεν πληρωθεις κανονικα για την δουλεια και πληρωθεις ως μισθωτος.Παντως η αδεια απο νομαρχια θα πρεπει να σου χρειαζεται σιγουρα γιατι πανω στην σφραγιδα σου θα πρεπει να αναγραφεται ο αριθμος της αδειας απο νομαρχια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.