Μετάβαση στο περιεχόμενο

Fespa - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


skan

Recommended Posts

H όπλιση φαίνεται σωστή. Δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα. Φουρούσι δεν χρειάζεται, συμφωνώ με τον pano. Για την προσομοίωση τώρα του τριγωνικού κομματιού εγώ θα έβαζα μια κρυφοδοκό με πάχος το πάχος της πλάκας για ποιο σωστή μεταφορά των φορτίων και θα έβαζα τριγωνική πλάκα στο εξέχον κομμάτι. Πάντως τελικά η διαστασιολόγηση δεν θα σου βγάλει κάτι διαφορετικό από αυτό που έχεις ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιες περιπτώσεις επεμβαίνετε χειροκίνητα στο μήκος λυγισμού υποστυλώματος σε κτίρια ωπλισμένου σκυροδέματος?

 

Ας ξεκινήσω με ένα παράδειγμα.

 

Ισόγειο με πατάρι συνολικού ύψους 6 μέτρων.

 

Η 1η στάθμη στα 0 μέτρα και η δεύτερη στα 3 μέτρα που περιγράφεται και το πατάρι και η τρίτη στα 6 μέτρα.

 

ΣΤΑΘΜΗ 2

 

dd33.png

 

 

ΣΤΑΘΜΗ 3

 

gg54.png

 

Τα υποστυλώματα Κ5 και Κ6 (αν δεν κάνω λάθος) λαμβάνονται με μήκη λυγισμού 3 μέτρα για τη μία στάθμη και 3 μέτρα για την άλλη, ενώ κανονικά θα έπρεπε να έχουν ενιαίο μήκος 6 μέτρα. Εδω λοιπόν επεμβαίνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι επειδη δεν το εχω ψαξει..

 

Αν δηλώσει 2 στάθμες.

1η στο 0

2η στα 6μ

 

και στα Κ1,2,3,4 βάλλεις κόμβο στα 3μ και ορίσεις τις δοκους σου και την πλακα. Τότε θα έχεις το μήκος λυγισμού που θέλεις για τα Κ5,6 αλλα

1. Δεν ξερω αν μπορεις στο ΦΕΣΠΑ να το κανεις αυτο

2. Με το διαφραγμα τι γίνεται???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.