Μετάβαση στο περιεχόμενο

Fespa - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


skan

Recommended Posts

να ρωτησω κι εγω κατι.

 

εαν εχετε μια κεκλιμενη αποσταση και θελετε να δωσετε τις ορθογωνιες διαστασεις,εχετε βρει τροπο να το κανετε?

 

αν πατε μεσω του εικονιδιου που ειναι για ορθογωνια διασταση,δυστυχως δινει μονο τη μια (δινει την μεγαλυτερη απο τις 2 προβολες σε αξονα Χ και Ζ).

 

 

 

Μπορείς να φέρεις με τον κάνναβο τις 2 περασιές αρχή και τέλος της κεκλιμένης σου ευθείας και να μετρήσεις από το νέο σημείο μέχρι αυτό που θες και τις 2 ορθογώνιες διαστάσεις σου. Με την εντολή ορθογώνιες διαστάσεις «σημείο σε σημείο»

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω αλλα δεν θελω να το κανω ετσι,δλδ να προσθεσω νεα σημεια.

 

απ'αυθειας δεν γινεται ετσι?

 

μονο την μεγαλυτερη προβολη μετραει,σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς και διαγώνια να μετρήσεις. Με την επιλογή για μέτρηση "2 σημείων" και απενεργοποιημένη την επιλογή "ορθογωνικά"

'Η με την επιλογή "Υπό γωνία"

 

υ.γ. Αυτή τη στιγμή δεν το έχω εγκατεστημένο, οπότε δεν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μήπως εχετε δει στο τευχος των μεταλλικών που φαινεται το τελικο μήκος λυγισμου για διαστασιολογηση κατα Ζ, Υ γιατι φαινεται μονο το μηκος του μελους και τα Ky, Kz, aoy, boy

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά γίνεται... αλλά χωρίς να βλέπω δεν θυμάμαι... αύριο που πιστεύω να το έχω εγκαταστήσει και πάλι θα το ψάξω.

 

sundance, δεν γίνεται. Κάτι άλλο θα είχα κάνει....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχουμε ένα δοκάρι από οπλισμένο σκυρόδεμα με μήκος 6,50 m ,

το οποίο όμως έχει μεταβαλλόμενο ύψος . Ξεκινά με ύψος 0,5 μ στο ένα υποστύλωμα , στα 5 μ μήκους έχει ύψος 1,50 μ και στην συνέχεια φτάνει στο δέυτερο υποστύλωμα με 1 μ ύψος.

 

O λόγος που θα γίνει έτσι είναι για να παραλάβει ξύλινη στέγη.

 

Καμμιά ιδέα για προσομοίωση στο fespa ?

 

Εγώ μέχρι στιγμής το μόνο που σκέφτηκα είναι να το σπάσω σε μικρότερα τμήματα με διαφορετικό ύψος το καθένα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.